Winget, menaxheri i ri i paketës së hapur i zhvilluar nga Microsoft

Winget

Microsoft ka dhënë shumë për të folur këtë muaj Dhe është se që nga deklarata e presidentit të Microsoft në të cilën ai pranoi se ishte gabim në qëndrimin e tij ndaj softuerit me burim të hapur, tifozët e të dy palëve humbën kontrollin dhe mendimet e tyre nuk u mbajtën (si të mira ashtu edhe të këqija).

Tani, në lajmet pak më të fundit, Microsoft ka bërë një lëvizje tjetër që i ka bërë shumë të mendojnë pak për marrëdhëniet e tij me burim të hapur. DHE është se zhvilluesit e saj lëshuan botimin e versionit të parë të provoni menaxherin tuaj të paketës "Winget" (Menaxheri i Paketave të Windows).

Ky menaxher i ri i paketës ofron mjete për instalimin e aplikacioneve duke përdorur rreshtin e komandës (të cilin përdoruesit e Linux do ta njohin menjëherë) pasi që shumë shpërndarje Linux (për pjesën më të madhe) përdorin menaxherë pako me të cilët në vend që të kërkojnë një aplikacion në internet, shkarkoni një instalues ​​dhe klikoni një magjistar, mund të ekzekutohet një komandë e shpejtë për të gjetur dhe instaloni një aplikacion me emër.

Rreth Winget

Në këtë kohë, ky mjet është menduar për zhvilluesit, Por Microsoft është i vetëdijshëm që zhvilluesit e palëve të treta një ditë mund të krijojnë një mjet të lehtë grafik që gjen dhe instalon shpejt aplikacionet.

E cila në thelb mund të jetë si Windows Store, por me qasje në një univers të tërë të aplikacioneve desktop Windows që njerëzit në të vërtetë përdorin. Me fjalë të tjera, është si Chocolatey, por e integruar në Windows.

Versioni aktual mbështet komandat për

 • Gjeni një aplikacion
 • instaloj
 • Trego informacionin e paketës
 • Konfiguroni depot
 • Punoni me hashet e skedarëve të instaluesit
 • Verifikoni integritetin e meta të dhënave

Në versionin tjetër, priten komandat e çinstalimit, listës dhe azhurnimit.

Parametrat e paketës përcaktohen përmes skedarëve me një manifest në formatin YAML. Skedarët e ekzekutueshëm ruhen direkt në serverat kryesorë të projektit, depoja vepron vetëm si një indeks dhe manifesti i referohet një skedari të jashtëm msi (për shembull, i vendosur në GitHub ose në faqen e internetit të projektit) dhe përdor hashin SHA256 për të kontrolluar integritetin dhe të mbrojë nga falsifikimi.

Versioni i parë me tipare të plota është planifikuar për në maj të vitit të ardhshëm, do të mbështesë integrimin me katalogun e Microsoft Store, plotësimin automatik të hyrjes, kategori të ndryshme të versioneve (versionet, versionet beta), instalimin e komponentëve të sistemit dhe aplikacionet për panelin e kontrollit, optimizimet për të ofruar skedarë shumë të mëdhenj (azhurnime delta), grupe paketash, një ndërfaqe për gjenerimin e manifestimeve, punën me vartësitë, skedarët e instalimit në format zip (përveç msi), etj.

Menaxheri i paketës winget tani është në dispozicion për përdoruesit e versionit të fundit eksperimental të Windows Insider dhe do të transportohet si pjesë e Installer Application Desktop 1.0.

Aktualisht, projekte si 7Zip, OpenJDK, iTunes, Chrome, Blender, DockerDesktop, Dropbox, Evernote, FreeCAD, GIMP, Git, Maxima, Inkscape, Nmap, Firefox, Thunderbird, Skype, Edge, VisualStudio, KiCad tashmë janë shtuar në depo, LibreOffice, Minec , Opera, Putty, TelegramDesktop, Steam, WhatsApp, Wireguard dhe Wireshark, si dhe një numër i madh i aplikacioneve të Microsoft, janë në dispozicion për instalim nga ky menaxher pako.

Kodi i Winget është shkruar në C ++ dhe shpërndahet nën licencën MIT. Paketat janë instaluar nga një depo e mbështetur nga komuniteti. Ndryshe nga instalimi i programeve nga katalogu i Windows Store, winget ju lejon të instaloni aplikacione pa marketing, imazhe dhe reklama të panevojshme.

Nëse doni të dini më shumë rreth kësaj, mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese. 

Si ta provoni Winget?

Për kë janë ata Përdoruesit e Windows Insider”Dhe janë të interesuar për këtë menaxher të paketave, ata mund të regjistrohen në programin Windows Package Manager Insiders me të njëjtën adresë email të llogarisë Microsoft që përdorni në ndërtimin tuaj të Insajderit.

Pasi të miratohet, Microsoft Store do të azhurnojë paketën App Installer në ndërtimin tuaj të Windows 10 Insider dhe tani do të keni qasje në komandën winget në PowerShell.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Yvan dijo

  Winget duket i mirë për të trajtuar një kompjuter personal, por jo aq i mirë sa të merret me kompjuterat e kompanisë.
  WAPT është më i përshtatshmi për një kontekst korporate.

 2.   isard dijo

  Microsoft ndryshon pak (megjithëse tani ai "mbështet" softuer falas):

  https://keivan.io/the-day-appget-died/