Wolfenstein - Blade of Agony: Versioni i ri 3.0 i disponueshëm për GZDoom

Wolfenstein - Blade of Agony: Versioni i ri 3.0 i disponueshëm për GZDoom

Wolfenstein - Blade of Agony: Versioni i ri 3.0 i disponueshëm për GZDoom

Duke përfituar nga fakti që dje, ne lëshuam lajmet e mira më të fundit të Lojë FPS i quajtur "E pazgjedhur", sot do të shpallim thirrjen "Wolfenstein - Blade of Agony".

"Wolfenstein - Blade of Agony" është interesante dhe argëtuese Lojë FPS krijuar si një dënim ii mod vendosur në Luftës së Dytë Botërore, e cila aktualisht ka arritur të vetën versioni perfundimtar, Numri 3.0.

Doom: Si të luani Doom dhe lojëra të tjera të ngjashme me FPS duke përdorur GZDoom?

Doom: Si të luani Doom dhe lojëra të tjera të ngjashme me FPS duke përdorur GZDoom?

Por, para se të futemi në lajmet dhe detajet teknike rreth "Wolfenstein - Blade of Agony", është e rëndësishme të theksohet se për të luajtur të njëjtën lojë në GNU / Linux, ju duhet të përdorni të app lojtar thirrje GZDoom, e cila sipas një prej shënimeve tona të mëparshme është:

"GZDoom është një motor grafik për Doom bazuar në ZDoom. Isshtë krijuar dhe mirëmbajtur nga Christoph Oelckers dhe versioni më i fundit i qëndrueshëm i lëshuar është 4.0.0. Për ata që nuk e njohin ZDoom, ky është një port i kodit origjinal ATB Doom dhe NTDoom. Një projekt me burim të hapur të mirëmbajtur nga Randy Heit dhe Christoph Oelckers në këtë rast. Pasi ndaloi zhvillimin e tij, Christoph vendosi të krijojë projektin e ri GZDoom". GZDoom 4.0.0: version i ri me mbështetje eksperimentale për Vulkan

Artikulli i lidhur:
GZDoom 4.0.0: version i ri me mbështetje eksperimentale për Vulkan

Dhe për të mësuar të shkarkoni, instaloni dhe përdorni GZDoom, ne rekomandojmë të eksploroni këtë hyrje tjetër të mëparshme:

Artikulli i lidhur:
Doom: Si të luani Doom dhe lojëra të tjera të ngjashme me FPS duke përdorur GZDoom?

Wolfenstein - Blade of Agony: Një modë e Doom II në stilin e Luftës II Botërore

Wolfenstein - Blade of Agony: Një modë e Doom II në stilin e Luftës II Botërore

Çfarë është Wolfenstein - Blade of Agony?

Sipas faqja zyrtare e «Wolfenstein - Blade of Agony», përshkruhet si:

"Një lojë FPS me histori. Frymëzuar nga rekreativët e Luftës së Dytë Botërore të viteve 1990 dhe fillim të viteve 2000 si Wolfenstein 3D, Medal of Honor dhe Call of Duty, por me lojë më të shpejtë në frymën e Doom. Loja mund të luhet në mënyrë të pavarur duke përdorur motorin GZDoom si bazë." Seksioni Rreth Lojë (Rreth)

Për çfarë është loja? Historia

Zhvilluesit e Lojërave shpjegojnë zhvillimin e historisë së lojës me përshkrimin e mëposhtëm:

"1942shtë viti XNUMX dhe lufta po afron kulmin e saj. Shtetet e Bashkuara janë bashkuar me forcat Aleate dhe Sovjetikët po shtyjnë prapa frontin në lindje. Rrjedhat e luftës po kthehen, dhe fitorja e Hitlerit duket gjithnjë e më e paarritshme. Por nazistët, të cilët nuk pranojnë të kapitullojnë, janë fiksuar me eksperimente njerëzore dhe objekte të fshehura, në të cilat ata shohin një rrugëdalje të mundshme për shkatërrimin e tyre përfundimtar. Udhëheqësit aleatë e hedhin poshtë këtë mundësi si të pakuptimtë; megjithatë, disa vazhdojnë të kenë frikë se çfarë mund të jetë Führer. Situata është mjegullore, megjithatë, dhe pak është e sigurt."

"Ju jeni Cpt. William "BJ" Blazkowicz, një spiun aleat, një trim i guximshëm dhe ushtari më i mirë për të marrë armët në Luftën e Dytë Botërore. Sidoqoftë, roli juaj ka ndryshuar: ju jeni tërhequr nga detyra aktive dhe tani po kryeni operacione si një analist i sistemeve. Keni menduar se do të ishte zgjedhja e duhur (për të udhëhequr dhe motivuar në vend që të bëni punën e ndyrë), por kohët e fundit po bëheni të shqetësuar. Të paktën deri para disa ditësh, kur morët një mesazh të koduar nga shoku dhe shoku juaj i vjetër Cpt. Douglas Blake, duke ju thirrur përsëri në shërbim ..."

Çfarë ka të re në këtë version të fundit përfundimtar 3.0?

Blog zyrtar i «Wolfenstein - Blade of Agony», konkretisht në postimin e quajtur «Shpata e Agonisë u lëshua!«, krijuesit e tij tregojnë se, pas një kohe të gjatë (6 vjet, 1 muaj dhe 20 ditë), ata kanë arritur të lëshojnë versionin përfundimtar të "Wolfenstein - Blade of Agony". Të cilin ata e konsiderojnë është vizioni i tyre, nën lirinë e tyre krijuese, se si mund të ketë qenë një vazhdim zyrtar i saj Wolfenstein 3D, frymëzuar nga lojëra si "RTCW, Thirrja e Detyrës dhe Medalja e Nderit", por me një kthesë.

Dhe në këtë version përfundimtar ofrojnë një përvojë unike me shumë tipare të rralla në këtë lloj loje, ndër të cilat mund të përmenden sa vijon:

 • 30 nivele të luajtshme dhe unike në 3 kapituj të ndryshëm (plus hartat sekrete).
 • Muzikë e lojës me cilësi orkestrale.
 • Veprimi i zërit dhe pamjet mjedisore të mjedisit.
 • Në dispozicion në 10 gjuhë të ndryshme (en, de, es, ru, pt, it, tr, fr, cz, pl).
 • Një argëtim i këndshëm i një përvoje të lojrave retro.
 • Armë shkatërruese nga fushat e betejës së Luftës së Dytë Botërore.
 • NPC interaktive që mbështesin përparimin e komplotit të përdredhur dhe ju ndihmojnë të kuptoni lojën.
 • AI e përmirësuar e armikut për t'i bërë luftimet më dinamike dhe sfiduese.
 • Efekte speciale të bukura dhe hije moderne pas përpunimit.

Përveç kësaj, ata shtojnë sa vijon:

"Ekipi i zhvillimit "Wolfenstein - Blade of Agony" ka punuar shumë për të krijuar një përvojë kushtuar të gjithë lojtarëve të shkollës së vjetër të lindur në vitet '80 dhe '90; jo vetëm kur bëhet fjalë për pamjet vizuale dhe lojën, por edhe për gjahun e vezëve të Pashkëve dhe referencat, ndjesinë retro, nostalgjinë dhe vëmendjen ndaj detajeve. Ka shumë për të zbuluar për ju, dhe ne me të vërtetë shpresojmë të shijoni atë që na ka kushtuar shumë djersë, nerva dhe kohë për të jetuar. Bëni atë sa më argëtuese për të luajtur, ashtu siç ishte për ne që të krijonim!"

Shkarkoni, instaloni, përdorni dhe fotot e ekranit

Shkarkoj

Siç kemi thënë më lart, "Wolfenstein - Blade of Agony" përplasem GZDoom. Prandaj, sapo të instalohet dhe konfigurohet GZDoom, siç e kemi shpjeguar në botimin tonë të mëparshëm të lidhur, ne duhet të shkarkojmë vetëm skedarin që korrespondon me GZDoom nga Seksioni i shkarkimit.

instalim

Pasi të shkarkohen dhe zbërthehen, ne duhet vetëm që, sipas indikacioneve zyrtare, të kopjojmë skedarin «boa.ipk3 » në dosjen tonë GZDoom, lëshoni motorin GZDoom dhe zgjidhni "Wolfenstein - Blade of Agony" si loja jonë e preferuar (IWAD).

Për studimin tonë aktual të çështjeve, në lidhje me tonat Respin (Fotografi e drejtpërdrejtë dhe e instalueshme) me emrin zakonor Mrekulli GNU / Linux e cila bazohet në MXLinux, ne kemi bërë sa vijon:

Ne kopjojmë të gjithë përmbajtjen e dosjes së krijuar nga nxjerrja e skedarit të kompresuar të shkarkuar, pa mbishkruar asnjë skedar, domethënë duke përjashtuar ato ekzistues, në shteg «/opt/gzdoom» dhe ne konfigurojmë të njëjtën gjë brenda skedarit ekzistues të konfigurimit në shteg «/home/$USER/.config/gzdoom/gzdoom.ini», përfshirë rrugët e mëposhtme: «Path=/opt/gzdoom», «Path=/opt/gzdoom/soundfonts» y «Path=/opt/gzdoom/fm_banks».

Përdorim

Pastaj ne vetëm të drejtuar GZDoom, dhe ka filluar pa ndonjë problem, drejtpërdrejt, pasi nuk kishte ndonjë lojë tjetër të konfiguruar.

Të shtëna në ekran

Dhe unë isha në gjendje ta filloja lojën, siç shihet më poshtë:

Wolfenstein - Blade of Agony: Pamja e ekranit 1

Wolfenstein - Blade of Agony: Pamja e ekranit 2

Wolfenstein - Blade of Agony: Pamja e ekranit 3

Wolfenstein - Blade of Agony: Pamja e ekranit 4

Wolfenstein - Blade of Agony: Pamja e ekranit 5

Wolfenstein - Blade of Agony: Pamja e ekranit 6

Për pjesën tjetër, ju vetëm duhet të ndiqni historinë e lojës dhe të shijoni atë!

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël"«Wolfenstein - Blade of Agony», një interesante dhe argëtuese Lojë FPS krijuar si një dënim ii mod vendosur në Luftën e Dytë Botërore dhe me kanunin e Wolfenstein; është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo publicación, Mos u ndal ndajnë atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve, mundësisht falas, të hapur dhe / ose më të sigurt si telegramSinjalMastodont ose një tjetër i Gjithësia, mundësisht.

Dhe mos harroni të vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme, si dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinuxNdërsa, për më shumë informacion, mund të vizitoni cilindo Biblioteka online si OpenLibra y jedit, për të hyrë dhe lexuar libra dixhitalë (PDF) mbi këtë temë ose të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   mrekulli dijo

  Hooombreeee mrekulli e zotit te bekuar, i vendosen gjuhet, braaavoooo, a nuk ke rene veze?

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Milagro. Faleminderit për komentin tuaj dhe duke na lexuar. Për këtë ne duhet të përmirësohemi me vëzhgimet e lexuesve tanë.

bool (e vërtetë)