WTF? Commodore 64 me Core i7 dhe Linux Mint

Imazhi është marrë nga Wikipedia

Falënderim ON3R i cili na njoftoi me postë, ne ishim në gjendje të lexonim një lajme interesante në DiarioTi se më shumë se një do të nxjerrë lot (për mall) ose një buzëqeshje

La Komodor 64 ishte një kompjuter në shtëpi i 8 bit që kishte një procesor Teknologjia MOS 6510 me shpejtësinë e pabesueshme të 1.02 MHz dhe një kujtim 64 KB.

E pra, Komodore SHBA synon të rishfaqë këtë produkt me të njëjtën pamje që kishte në vitet '80, por me një procesor Sandy Bridge Core i7 në 2.2GHz, Hard drive 2TB, 8 Gigabyte në RAM, USB 3.0, HDMI, DVI dhe VGA. E gjithë kjo së bashku me një makinë DVD në tastierë. 😕

Për ta shtuar atë, Sistemit operativ e zgjedhur për këtë «artefakt modern me ajra retro» nuk është tjetër veçse Linux Mint, edhe pse siç tregohet në artikullin nga DitariTi, Komodore SHBA po zhvillon sistemin e vet operativ, gjithashtu i bazuar në Linux, të cilat emërtojnë Commodore OS Vision.

Çfarë nuk kam para për të blerë, nëse jo. 😀 Çfarë mendoni?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

12 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ata janë Link dijo

  Unë jam nga ZX Spectrum por jam i lumtur për këtë lajm.
  Shpresojmë që dikush do të bënte të njëjtën gjë me Spektrin ...

 2.   Guxim dijo

  Unë nuk e dija as këtë kompjuter, pasi nuk jam plak si administratorët ...

  1.    elav <° Linux dijo

   Ne e dimë që je fëmijë .. As unë nuk e njihja që punonte, por i kam parë në një muze që kemi këtu

   1.    Guxim dijo

    Pastaj ju ankoheni për Kubën dhe keni muze kompjuterësh. Dhe unë nuk jam fëmijë, ti je plak

    1.    KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

     HAHA muzeu ishte një shaka, në fakt ... ai vetëm më tha elav që këtu në punë kemi një nga këta pleq

  2.    Eugjenia bahit dijo

   Ata prej nesh që kanë pasur një komod të adhurueshëm 64 me databazën e tij të paharrueshme nuk janë "të vjetër", ne jemi ... ne jemi. Oh po! Ne jemi njerëz "më pak të rinj" se të tjerët

   1.    Eugjenia bahit dijo

    mirë, nuk munda ta gjej butonin "edit". Pra del postimi i dyfishtë. "Dataset" (më ka humbur një "e" ...)

    1.    elav <° Linux dijo

     Hahaha nuk ka rëndësi .. Po kështu, disa janë më të rinj se të tjerët hahaha

   2.    Guxim dijo

    Haha i konsideroj te vjeter pothuajse ata qe me marrin 2 vjet, keshtu qe ata qe me marrin 6 si elav jane carcas carcas

 3.   jose dijo

  Unë ende e kam atë 64 mall ore. cfare here ...

 4.   i paemëruar dijo

  ata mund të bënin të njëjtën gjë me një spektër, cilat janë ato kohë

 5.   Pardo dijo

  Si kanë shkruar me atë tastierë? : O hehe