Wubuntu: Një Distro i bazuar në Ubuntu dhe i ngjashëm me Windows

Wubuntu: Një Distro i bazuar në Ubuntu dhe i ngjashëm me Windows

Wubuntu: Një Distro i bazuar në Ubuntu dhe i ngjashëm me Windows

Bota e Distros GNU/Linux është për të gjithë dhe për gjithçka. Dhe është gjithashtu e vërtetë që, kur disa vendosin të kalojnë në përdorimin e GNU/Linux Distros, pjesa më e madhe e asaj që i motivon është se sa e ndryshme është gjithçka. Që nga mënyra e instalimit, aplikacionet falas, pa viruse dhe programe keqdashëse, konsumi më i ulët i burimeve harduerike dhe sigurisht shumëllojshmëria e jashtëzakonshme e tij. ndërfaqet origjinale dhe të habitshme grafike të përdoruesit (GUI).

Megjithatë, në shumë raste, për lehtësi ose shpejtësi përdorimi (migrimi dhe zbatimi) ata priren të kërkojnë Distros GNU/Linux me mjedise desktopi që integrojnë një stil personalizimi si parazgjedhje. Windows ose MacOS. Ose në rast të dështimit, kjo lejon manualisht ose përmes paketave të temave dhe ikonave të personalizojë GUI-në me atë të Windows dhe macOS. Rrjedhimisht, ka shumë paketa temash dhe ikonash që mund ta realizojnë këtë, si p.sh Modaliteti i fshehtë i Kali Linux dhe TwisterUI. Ose Distros si TwisterOS, Kumander dhe LinuxFX (projekt i paralizuar). Por, tani ka një tjetër të njohur si wubuntu, të cilën do ta eksplorojmë sot.

Windowsfx dhe Kumander: 2 Distros GNU/Linux të stilit Windows

Windowsfx dhe Kumander: 2 Distros GNU/Linux të stilit Windows

Por, përpara se të filloni të lexoni këtë botim rreth Wubuntu, ne rekomandojmë tonë postimi i mëparshëm i lidhur me Distros të ngjashme me Windows të quajtur Windowsfx dhe Kumander:

Windowsfx dhe Kumander: 2 Distros GNU/Linux të stilit Windows
Artikulli i lidhur:
Windowsfx dhe Kumander: 2 Distros GNU/Linux të stilit Windows

Wubuntu: Një Ubuntu Windows për të gjithë

Wubuntu: Një Ubuntu Windows për të gjithë

Çfarë është Wubuntu?

Sipas faqen zyrtare të internetit i këtij projekti modern me pamje nga Windows GNU/Linux Distro, ai përshkruhet si:

Një sistem operativ që trashëgon të gjithë pamjen dhe ndjesinë e Microsoft Windows, por nuk kërkon teknologji TPM, boot të sigurt ose ndonjë kërkesë tjetër harduerike për të funksionuar. Për këtë, kjo dZhvilluar duke përdorur si bazë sistemin operativ Ubuntu, i cili ofron një bazë të shpejtë, të sigurt dhe shumë efikase për punë, studim dhe argëtim. Për më tepër, ai është gjithashtu i aftë të ekzekutojë aplikacionet Microsoft Windows dhe Android pa ndonjë problem të madh.

Gjithashtu, diçka e rëndësishme për të ditur wubuntu është se, ai vetë është trashëgimtar i drejtpërdrejtë i Windowsfx (Linuxfx), të cilën e kemi trajtuar tashmë në një postim të kaluar. Dhe ku ne deklaruam se ishte gjithashtu një sistem operativ Linux i bazuar në Ubuntu, pamja ekstreme e të cilit kërkonte të ishte po aq identike me Windows-in modern (10/11). E megjithëse nuk dihen arsyet e këtij ndryshimi nga zhvilluesi i tij (Rafael Rachid), kuptohet se që nga fundi i qershorit 2023, Windowsfx i ka lënë vendin Wubuntu-së së re.

Karakteristikat e Wubuntu

karakteristika të

Në përputhje me sa më sipër, Karakteristikat aktuale të Wubuntu Ato janë të fundit të ofruara nga versioni më i fundit i qëndrueshëm i windowsfx plus disa shtesa për lëshimin në fjalë.

Prandaj, lajmet aktuale të versioni i fundit i qëndrueshëm Thirrja e Wubuntu Windows Ubuntu Plasma 11.4 LTS (Tema e Windows 11) y datë 30 janë si më poshtë sipas tyre shënimet e lëshimit:

 1. Shkurtorja e tastierës «alt+tab" tani tregon detyrat aktive në modalitetin e rrëshqitjes.
 2. Disa ikona të tjera janë shtuar në sistem për të plotësuar ato ekzistuese.
 3. SDisa programe të sistemit janë hequr për një menu më të pastër të fillimit.
 4. Ekrani i hyrjes tani mbështet hyrjen e përdoruesit në rrjetin AD.
 5. Ata u shtuan Rregullime të ndryshme, përmirësime të brendshme dhe përditësime të përgjithshme në të gjithë sistemin operativ.
 6. Duke klikuar mbi ikonat në përdorim në shiritin e detyrave, tani kalon midis detyrave.
 7. Një rregullim i orës që lejon që data dhe ora të shfaqen si parazgjedhje.
 8. Shiriti i titullit të dritares tani ka një efekt turbullimi në vend të transparencës.

Ndërsa, ndërmjet Windowsfx ruajti veçoritë mbahen këto:

 1. Ofron 2 versione falas (Windows Ubuntu Plasma 11.4 LTS me një temë Windows 11 dhe Windows Ubuntu Cinnamon 11.3 LTS me një temë grafike Windows 10). Potenciali i të cilit mund të zgjerohet nëpërmjet një pagese ose kontributi tregtar, i cili përfshin veçori më të mira si paketa PowerToys dhe mbështetjen e nevojshme teknike.
 2. Përfshin ssoftuer shtesë si p.sh Wine për të qenë në gjendje të ekzekutojë në mënyrë transparente aplikacionet dhe lojërat e Windows (programet EXE dhe instaluesit MSI). Përveç kësaj, mbështetje e avancuar për instalimin e aplikacioneve nga sistemi operativ Android.
 3. Ruan aftësinë për t'u identifikuar me një llogari të Microsoft direkt nga Edge Browser, për qasje të lehtë dhe të qëndrueshme në Microsoft Office Online dhe mjete të tjera të trashëgimisë si Teams, Skype, VS Code, PowerShell dhe më shumë.
 4. Një koleksion i bukur softuerësh të para-instaluar që ka të gjitha aplikacionet bazë të KDE, plus AnyDesk, Google Chrome, K3b, ONLYOFFICE, Java 17, Steam, VLC Media Player dhe Winetricks, ndër shumë të tjera.

pamje shtesë të ekranit

Pamja e ekranit 1

Pamja e ekranit 2

Pamja e ekranit 3

Pamja e ekranit 4

Pamja e ekranit 5

Për më shumë informacion rreth Wubuntu, faqja e tij zyrtare është në dispozicion në SourceForge dhe Kanali i YouTube nga Zhvilluesi juaj.

Twister OS dhe Twister UI: Distro për Raspberry Pi dhe temën e avancuar vizuale
Artikulli i lidhur:
Twister OS dhe Twister UI: Distro për Raspberry Pi dhe temën e avancuar vizuale

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Me pak fjalë, Wubuntu» ose Windows Ubuntu është një propozim më interesant, i shtuar në alternativa të tilla si programet Kali Undercover Mode dhe TwisterUI, dhe Distros si TwisterOS dhe Kumander, që do t'u lejojë shumë atyre që janë të rinj në botën e GNU/Linux të bëni kalimin në një mënyrë të rehatshme (miqësore) dhe të shpejtë. Dhe sigurisht, edhe për ata që për arsye të caktuara do të donin të kalonin pa u vënë re me sistemin e tyre GNU/Linux, qoftë në shtëpi, institucion arsimor apo zyrë.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» dhe bashkohuni në kanalin tonë zyrtar të Telegram për të eksploruar më shumë lajme, udhëzues dhe udhëzues. Dhe gjithashtu, e ka këtë grup për të folur dhe mësuar më shumë rreth çdo teme të IT-së të mbuluar këtu.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.