XFCE 4.20: Do të vazhdojë të bastojë në X11 dhe do të zbatojë Wayland

XFCE 4.20: Do të vazhdojë të bastojë në X11 dhe do të zbatojë Wayland

XFCE 4.20: Do të vazhdojë të bastojë në X11 dhe do të zbatojë Wayland

Dje, ne ndamë një postim fantastik rreth Hyprland, një menaxher i dritareve të pllakave për Wayland bazuar në wlroots, i cili karakterizohet nga animacionet e tij të lëngshme, ngjashmëria e tij e mirë me Sway Window Manager, përputhshmëria e lartë me funksionet më të fundit të Wayland, kapaciteti i madh i personalizimit, ndër shumë të tjera. Dhe siç shprehemi në të, në një nivel grafik ose vizual, Shpërndarjet GNU/Linux (nëpërmjet mjediseve të desktopit dhe menaxherëve të dritareve) janë në rrugën e tyre, pa dyshim, për implementimi i Wayland si një server grafik për të zëvendësuar X11 (Xorg).

Dhe edhe pse Wayland është ende një projekt në zhvillim dhe konsolidim të plotë, ajo përparon pak nga pak dhe me ritme të qëndrueshme në qëndrueshmërinë, aftësitë dhe funksionet e saj. Prandaj, shumë ekipe zhvillimi të shumë Distrove, Aplikacioneve dhe Desktopit dhe Menaxherëve të Dritareve GNU/Linux kanë zgjedhur të fillojnë një garë të ngadaltë, por gjithnjë e më të shpejtë, për zbatimin e të njëjtës, si një alternativë interesante dhe novatore për Xorg. Për shembull, disa muaj më parë e mësuam këtë Fedora 40 do t'i thotë lamtumirë seancës X11 në KDE për të lënë vetëm Wayland, i cili Kanellë 6.0 do të mbërrijë me mbështetje eksperimentale nga Wayland, dhe kjo Budgie 10.9.0 fillon punën fillestare të migrimit në Wayland, ndër shumë të tjera. Duke qenë i fundit që hyri në këtë garë për të zbatuar Wayland, versionin e ardhshëm të "XFCE 4.0".

Budgie 10.9

Pamja e ekranit Budgie 10.9

Por, para se të filloni të lexoni për këtë lajm interesant dhe risi teknologjike rreth "XFCE 4.20" dhe mbështetja e tij e ardhshme për Wayland, ne rekomandojmë një postimi i mëparshëm i lidhur me përdorimin e ardhshëm të Wayland në Budgie 10.9.0:

Budgie 10.9
Artikulli i lidhur:
Budgie 10.9.0 paraqet punën fillestare të migrimit në Wayland dhe përmirësimet Bluetooth

XFCE 4.20: Do të shtojë mbështetje për Wayland pa humbur mbështetjen për X11

XFCE 4.20: Do të shtojë mbështetje për Wayland pa humbur mbështetjen për X11

Udhërrëfyesi XFCE 4.20 tregon mbështetjen e ardhshme për Wayland

Siç mund të shihet në vijim publikim (Udhërrëfyesi/Harta e rrugës) lidhur me Wayland në XFCE, ekipi i zhvillimit të kësaj Projekti XFCE Desktop Environment përmend sa vijon dhe nënvizon 3 udhëzime (pika) të rëndësishme, ndër shumë të tjera, që lidhen me temën:

XFCE 4.20, plani është që të shtohet mbështetje paraprake për Wayland në krye të komponentëve bazë pa humbur mbështetjen e X11. Kjo nuk do të thotë që, për versionin tjetër të madh, një seancë XFCE në Wayland do të ofrojë të gjitha funksionet ekzistuese, por ne shpresojmë që do të jetë minimalisht i përdorshëm. Ne gjithashtu synojmë të vazhdojmë të përpunojmë aplikacionet tona në mënyrë që ato të funksionojnë në mënyrë të pranueshme në Wayland (si ato që funksionojnë tashmë, ashtu edhe ato që mund të bëhen të funksionojnë me pak përpjekje).

  1. Ky përparim i parë do të sigurojë një sërë veçorish minimalisht të nevojshme, të cilat do të lejojnë dhe lehtësojnë me kalimin e kohës shtimin gradual të funksionaliteteve të mjaftueshme dhe të dëshiruara në lëshimet e mëvonshme. Mbi të gjitha, ato që synojnë përsosjen performanca e aplikacioneve të përdoruesve tashmë është zhvendosur në mjedisin e bazuar në Wayland.
  2. Në planin afatgjatë, ata synojnë të bashkojnë rburime të mjaftueshme për të zhvilluar dhe mbajtur menaxherin e tyre të përbërë për Wayland, pasi ata refuzojnë të mbështeten në përdorimin e XWayland për ta menaxhuar atë mbi XFCE. Dhe gjithashtu, kanë vendosur të vazhdojnë të përdorin bibliotekën wlroots në vend të libmutter në mjedisin Wayland.
  3. Ata do të përpiqen të mbajnë mbështetjen për X11 për aq kohë sa është e nevojshme. Megjithatë, një pjesë e punës së zbatuar tashmë përfshin mbështetje shtesë për eHapësira e punës xfdesktop dhe paneli xfce4, duke shfrytëzuar wlroots dhe duke i bërë ato të funksionojnë si komponentë të lëshuar veçmas.

Udhërrëfyesi XFCE 4.20 tregon mbështetjen e ardhshme për Wayland

Wayland Është një zëvendësim për protokollin dhe arkitekturën e sistemit të dritareve X11 me qëllimin për ta bërë më të lehtë zhvillimin, zgjerimin dhe mirëmbajtjen. Wayland është gjuha që aplikacionet mund të përdorin për të komunikuar me një server ekrani në mënyrë që të bëhen të dukshëm dhe të marrin informacion nga përdoruesi (një person). Çfarë është Wayland? - Uebfaqja zyrtare

Kanellë
Artikulli i lidhur:
Cinnamon 6.0 mbërrin me mbështetje eksperimentale nga Wayland

Imazhi përmbledhës për postimin e vitit 2024

Përmbledhje

Me pak fjalë, serveri grafik i ri dhe gjithnjë e më i fortë, i qëndrueshëm dhe i avancuar i Wayland, bëhet një alternativë e qëndrueshme dhe reale përProtokolli dhe arkitektura e sistemit të dritareve X11 (Xorg), duke bërë të mundur zhvillimin, zgjerimin dhe mirëmbajtjen e tij dhe aplikacioneve që do të varen nga mbështetja e tij. Dhe për këtë arsye, ekipi i zhvillimit të XFCE, si shumë të tjerë, kanë filluar procesin për të su versioni i ardhshëm "XFCE 4.20 mbështet Wayland" në mënyrë origjinale dhe efikase. Megjithatë, nëse jeni një nga ata që tashmë përdorni Wayland dhe keni përvojë në përdorimin e tij në Mjedisin e Desktopit XFCE 4.18 ose duke përdorur një aplikacion vendas XFCE, ju ftojmë të na tregoni përvojën tuaj të përdoruesit në lidhje me të, nëpërmjet komenteve.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Për më tepër, ju ftojmë të bashkoheni me ne Kanali zyrtar Telegram për të lexuar dhe ndarë më shumë lajme, udhëzues dhe mësime nga faqja jonë e internetit. Dhe gjithashtu, tjetra Kanali alternativ Telegram për të mësuar më shumë rreth Linuxverse në përgjithësi.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.