JELOS: Një Distro i pandryshueshëm për pajisjet portative të lojërave

JELOS: Një Distro i pandryshueshëm për pajisjet portative të lojërave

JELOS: Një Distro i pandryshueshëm për pajisjet portative të lojërave

Kur bëhet fjalë për shpërndarjet GNU/Linux, Linuxverse është plot me shumë prej tyre për qëllime nga më të ndryshmet. Ka të dyja ato me qëllim të përgjithshëm për përdoruesit mesatarë të shtëpisë dhe zyrës, dhe ato specifike për studentët dhe edukatorët. Dhe gjithashtu, për shkencëtarët dhe studiuesit, profesionistët në fushën e multimedias, Profesionistë të Sigurisë IT, Zhvilluesit e Softuerit dhe shumë të tjerë.

Gjithashtu, ka shumë shpërndarje të ndryshme GNU/Linux për llojet më të ndryshme të pajisjeve kompjuterike. Kjo është, për kompjuterët klasikë dhe të njohur të shtëpisë dhe zyrës, për serverët, superkompjuterët, pajisjet xhepi, pajisjet IoT dhe shumë të tjera. Por, sot do të fokusohemi në një GNU/Linux Distro interesante të krijuar nga një komunitet i vogël entuziastësh, emri i të cilit është "JELOS", dhe që synohet të jetë një shpërndarje e pandryshueshme për pajisjet portative të lojërave. Çfarë vjen për të kontribuar një kokërr përrallore rëre në fushën e Lojërave në Linux. Dhe me siguri do të jetë shumë i dobishëm për ata lojtarë Linux që zakonisht shijojnë lojëra retro nga kompjuterët e tyre dhe çdo pajisje tjetër që munden.

WinesapOS: Një Distro GNU/Linux për lojëra të stilit SteamOS

WinesapOS: Një Distro GNU/Linux për lojëra të stilit SteamOS

Por, para se të filloni të lexoni këtë publikim se çfarë është interesante dhe alternative Distro GNU/Linux Gaming "JELOS", ne rekomandojmë postimi i mëparshëm i lidhur me një tjetër të ngjashëm dhe të njohur:

WinesapOS: Një Distro GNU/Linux për lojëra të stilit SteamOS
Artikulli i lidhur:
WinesapOS: Një GNU/Linux Distro portative për të luajtur kudo

JELOS: Një komunitet i zhvilluar me porosi të shpërndarjes së lojërave

JELOS: Një komunitet i zhvilluar me porosi të shpërndarjes së lojërave

Çfarë është JELOS?

Sipas faqen zyrtare të internetit i këtij zhvillimi të lirë dhe të hapur, ai përshkruhet shkurtimisht si më poshtë:

Just Enough Linux Operating System (JELOS) është një shpërndarje e pandryshueshme Linux për pajisjet portative të lojërave të zhvilluara nga një komunitet i vogël entuziastësh. Qëllimi ynë është të prodhojmë një sistem operativ që ka veçoritë dhe aftësitë që na nevojiten dhe të argëtohemi gjatë zhvillimit të tij.

Ndërsa, në të tij seksioni zyrtar i GitHub tjetri:

JELOS është një shpërndarje Linux që përbëhet nga shumë komponentë me burim të hapur. Komponentët sigurohen sipas licencave të tyre përkatëse. Kjo shpërndarje përfshin komponentë të licencuar vetëm për përdorim jo komercial.

karakteristika të

Aktualisht, JELOS shkon për të tijën version aktual dhe i qëndrueshëm i shkarkueshëm numër 20240212, datë 12 shkurt 2024. Dhe që nga sot, ajo paraqet 10 karakteristikat e mëposhtme të përgjithshme dhe të dukshme:

 1. Mbështetje për të luajtur muzikë dhe video.
 2. Mbështet kontrolluesin dhe audion Bluetooth.
 3. Mbështetje e integruar për scraping dhe retrologs.
 4. Mbështetje VPN me Wireguard, Tailscale dhe ZeroTier.
 5. Mbështetje me prekje në lojë në pajisjet e mbështetura.
 6. Mbështetje për dalje audio dhe video HDMI dhe audio USB.
 7. Kontroll i imët për jetëgjatësinë ose performancën e baterisë.
 8. Aftësia për të luajtur e integruar në rrjetin lokal dhe në distancë midis pajisjeve.
 9. Një komunitet në rritje dhe shumë aktiv i përbërë nga zhvillues dhe përdorues.
 10. Aftësia për të sinkronizuar pajisje me pajisje dhe pajisje me re me Syncthing dhe rclone.

Për më tepër, dhe diçka shumë e rëndësishme, është që zhvilluesit e saj e pohojnë këtë kushdo që dëshiron është i lirë të ndajë tanipërshtatur JELOS sipas dëshirave dhe nevojave tuaja. Por, në kufijtë e licencës Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International.

Pajisjet e pajtueshme

Pajisjet e përputhshme JELOS

Deri më sot, kjo Shpërndarja GNU/Linux është e përputhshme Me sa vijon pajisje portative për lojëra video me çipa ARM, AMD dhe Intel:

 1. Anbernicë: RG351P/M, RG351V, RG353P, RG353M, RG353V, RG353VS, RG503, RG552 dhe Win600.
 2. AOKZOE: A1 Pro.
 3. Atari: VCS.
 4. Ayaneo: Air, Air Pro, Air Plus, AYANEO 2 dhe AYANEO 2S.
 5. Aynur: Loki Zero dhe Loki Max.
 6. GPD: Win 4 dhe Win Max 2 (2022).
 7. Hardkernel: Odroid Go Advance, Odroid Go Super, Odroid Go Ultra dhe N2/N2+/N2L.
 8. Indianroid: Nuk shkon.
 9. Portokalli Pi: Orange Pi 5.
 10. i çuditshëm: RGB10 Max 3 Pro, RGB30 dhe x55.

Të shtëna në ekran

Pamjet e ekranit të Sistemit Operativ Linux Just Enough - 01

Pamjet e ekranit të Sistemit Operativ Linux Just Enough - 02

Pamjet e ekranit të Sistemit Operativ Linux Just Enough - 03

Pamjet e ekranit të Sistemit Operativ Linux Just Enough - 04

Kryesuesi ynë i Distrove të Lojtarëve të Njohur GNU/Linux

Aktiv për 2023/2024

 1. Linux Batocera: Baza e pavarur e ndërtuar duke përdorur Buildroot dhe e përditësuar në 2023.
 2. Bazzite: Bazuar në Fedora dhe përditësohet deri në vitin 2023.
 3. Chimera OS: Bazuar në SteamOS dhe përditësohet deri në vitin 2023.
 4. Drauger OS: Bazuar në Ubuntu dhe përditësohet deri në vitin 2023.
 5. Lojërat Fedora: Bazuar në Fedora dhe përditësuar në 2023.
 6. GroovyArcade: Bazuar në Arch dhe përditësuar në vitin 2023.
 7. Lakka: Bazuar në LibreELEC dhe përditësohet deri në vitin 2023.
 8. Konsolë Linux: Bazuar në AFP dhe është përditësuar deri në vitin 2023, me një version në zhvillim.
 9. Makululu Linux GameR: Bazuar në Makululu Linux dhe përditësuar deri në 2023.
 10. Nobara Linux: Bazuar në Fedora dhe përditësohet deri në vitin 2023.
 11. Pika: Bazuar në Ubuntu dhe përditësuar në 2023.
 12. RecalBox: Baza e pavarur përmes AFP-së dhe përditësohet deri në vitin 2023.
 13. OS Regatta: Bazuar në OpenSUSE dhe përditësuar në 2023.
 14. RetroPie: Bazuar në Raspbian dhe përditësohet deri në vitin 2022.
 15. Solus: Baza e pavarur përmes AFP-së dhe përditësohet deri në vitin 2023.
 16. SparkyLinux GameOver: Bazuar në Sparky dhe përditësuar në vitin 2023.
 17. Voyager Live GS: Bazuar në Ubuntu me mbështetje deri në 2023.
 18. Ultimate Edition Linux: Bazuar në Ubuntu dhe përditësohet deri në vitin 2022.

Joaktiv ose i braktisur

 1. Lojë Drift Linux
 2. Edicioni i Lojërave Manjaro
 3. Steam OS
 4. Superlojtar
 5. Paketa e Ubuntu GamePack

Dhe nëse asnjë nga Distro-të e mëparshme të Gamers nuk i përshtatet nevojave tuaja ose kërkesave të pajisjeve tuaja, ekziston gjithmonë mundësia për të përshtatur Distro-në tuaj aktuale GNU/Linux bazuar në Debian për të ekzekutuar lojërat tuaja të preferuara.. Dhe për këtë qëllim ne rekomandojmë këtë tutorial të vjetër në mënyrë që të mund ta optimizoni dhe të shijoni lojërat tuaja të preferuara në Distron tuaj aktuale GNU/Linux: Shndërroni GNU / Linux tuaj në një lojtar cilësor Distro.

ChimeraOS: Ideal GNU / Linux Distro për lojëra kompjuterike me Steam
Artikulli i lidhur:
ChimeraOS: Ideal GNU / Linux Distro për lojëra kompjuterike me Steam

Imazhi përmbledhës për postimin e vitit 2024

Përmbledhje

Me pak fjalë, është interesante, e dobishme, inovative dhe e gjithanshme. Shpërndarja GNU/Linux u fokusua në fushën e lojërave në pajisjet portative të lojërave video të quajtura "JELOS" Ai mbulon shumë mirë një sektor pak të eksploruar dhe shfrytëzuar nga shumica e shpërndarjeve Linux. Sektori, i cili njihet kryesisht për famën e Steam Deck me SteamOS. Megjithatë, ka shumë të ngjarë që të ketë zhvillime të tjera të ngjashme që njihen njësoj ose më pak. Pra, nëse jeni një nga ata që janë të apasionuar pas kësaj Fusha e lojërave në Linux, në pajisje portative ose konzolla lojërash retro, ju ftojmë të na tregoni emrin e tyre, nëpërmjet komenteve, për njohuri dhe kënaqësi të të gjithë komunitetit tonë të IT Linux.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Për më tepër, ju ftojmë të bashkoheni me ne Kanali zyrtar Telegram për të lexuar dhe ndarë më shumë lajme, udhëzues dhe mësime nga faqja jonë e internetit. Dhe gjithashtu, tjetra Kanali alternativ Telegram për të mësuar më shumë rreth Linuxverse në përgjithësi.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.