Yay: një ndihmës i shkëlqyeshëm për AUR dhe një alternativë ndaj Yaourt

YAOURT

Arch përdoruesit dhe derivatet e Linux Ju do ta dini që përdorimi i Yaourt nuk rekomandohet më, sepse ky asistent i AUR nuk merr më mbështetje dhe ndërpritet, kështu që rekomandohet të përdorni ndonjë ndihmës tjetër.

Kjo është arsyeja pse dita e sot ne do të ndajmë me ju një ndihmës të shkëlqyeshëm AUR me ju, të cilin mund ta konsiderojmë si një zëvendësim të shkëlqyeshëm për Yaourt dhe madje edhe për pacaur që gjithashtu ndërpritet.

Asistenti për të cilin do të flasim është Yay (Edhe një Yaourt tjetër), ky është një ndihmës i ri për AUR të besueshëm e cila është e shkruar në gjuhën programuese GO.

Rreth Yay

Po ne siguron një ndërfaqe për Pacman dhe është një magjistar që nuk kërkon pothuajse asnjë varësi. Shtë i bazuar në modelimin e yaourt, apacman dhe pacaur.

Një tjetër tipar që mund të nxjerrim në pah për këtë asistent është se ka funksion automatik të plotë, kështu që thjesht shtypni disa shkronja fillestare dhe ky magjistar do t'ju ndihmojë të plotësoni emrin.

Në mes Karakteristikat kryesore të tij mund të theksohen:

 • Ju pra shkarkoni PKGBUILD nga ABS ose AUR.
 • Mbështet ngushtimin e kërkimit dhe nuk merr origjinën e PKGBUILD.
 • Binari nuk ka asnjë varësi shtesë sesa pacman.
 • Siguron një zgjidhje të përparuar të varësisë dhe heq varësitë e krijimit në fund të procesit të ndërtimit.
 • Ai mbështet daljen me ngjyra kur ju mundësoni opsionin Color në skedarin /etc/pacman.conf.

Si të instaloni Yay në Arch Linux dhe derivatet e tij?

Si ju doni të instaloni këtë magjistar për AUR në sistemin tuaj, ju mund të ndiqni indikacionet e mëposhtme që ndajmë më poshtë.

Ky proces është i vlefshëm për çdo shpërndarje që rrjedh nga Arch Linux gjithashtu.

Në rast se keni Yaourt ose ndonjë ndihmës tjetër mund ta instaloni me ndihmën e tij, Në shembullin e Yaourt, thjesht shkruani:

yaourt -S yay

Nëse jo, ne mund të ndërtojmë paketën, së pari duhet të hapim një terminal dhe në të do të shtypim komandën e mëposhtme:

sudo pacman -S git
git clone https://aur.archlinux.org/yay.git
cd yay
makepkg -si

Dhe gati me të, magjistari është instaluar, tani thjesht duhet të filloni ta përdorni.

Përdorimi bazë

yay

Ky magjistar si te tjeret, ata përdorin një sintaksë mjaft të ngjashme me Pacman, kështu që përdorimi i tij nuk është me të vërtetë aspak i vështirë.

Komandat themelore të përdorimit janë, për shembull, Për të instaluar një paketë ose aplikacion në AUR:

yay -S <package-name>

Enë rast se dëshironi të kërkoni një aplikacion brenda depove zyrtare dhe në AUR në të njëjtën kohë, ne shtojmë flamurin "s"

yay -Ss <package-name>

Për shembull, një rast tjetër, Nëse duhet të dini vetëm informacionin e një pakete të caktuar:

yay -Si <package-name>

Nëse dëshirojmë instaloni një paketë lokale, thjesht shkruani:

yay -U ruta-del-paquete

Alsoshtë gjithashtu e mundur të vendosni vetëm emrin e paketës dhe ajo do të kërkojë për të gjithë ata që lidhen me kriteret dhe kjo do të na tregojë në një listë ato të gjetura dhe do të na kërkojë të zgjedhim atë që na intereson.

yay <package-name>

Në rast se doni të dini se çfarë azhurnimesh kemi në dispozicion, thjesht shkruani:

yay -Pu

Në rast se ju kërkoni vetëm paketat e sinkronizimit nga baza e të dhënave:

yay -Sy

Nëse ata duan kryejmë një azhurnim të sistemit duhet të shtypim:

yay -Syu

Përditësoni sistemin, duke përfshirë paketat e instaluara AUR, thjesht shkruajmë:

yay -Syua

instaloni çdo paketë pa angazhime (pa ndërhyrje të përdoruesit, natyrisht), përdorni opsionin "-noconfirm".

yay -S --noconfirm <package-name>

Për të eleminuar varësitë e padëshiruara, thjesht shkruani sa vijon:

yay -Yc

Nëse duam të pastrojmë memorjen e fshehtë të aplikacioneve, thjesht shkruajmë:

yay -Scc

Në rast se dëshironi të fshini "vetëm" një paketë ose aplikacion:

yay -R <package-name>

Për të hequr një paketë ose aplikacion së bashku me varësitë e tij:

yay -Rs <package-name>

Për të hequr një paketë, varësitë dhe konfigurimet e saj, duhet të shkruajmë:

po -RNsc

Nëse doni të dini pak më shumë në lidhje me përdorimin e yay, mund të konsultoheni me manualin e tij duke shtypur:

man yay


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   ronale dijo

  ky blog është i shkëlqyeshëm. Do të doja ta ndiqja nga rrjeti mastodon. Nëse ata bëjnë një furnizim dhe e lidhin atë me mastodon me një bot, kjo do të ishte jashtëzakonisht e mirë. Urime për punën që bëni

 2.   Elena (⌒ω⌒) dijo

  Këto lloje temash janë ato që mbani kur duhet të rishpërndani shpërndarjen tuaj të dëshiruar!

  Faleminderit shumë për herë të panumërt, :).

bool (e vërtetë)