YouTube dhe Vimeo zgjedhin kodikun H.264 mbi Ogg / Theora

Më poshtë unë riprodhoj një deklaratë nga Mozilla në lidhje me vendimin e marrë nga YouTube dhe Vimeo për të zgjedhur kodeksin H.264 në vend të Ogg, përdoruesit e shfletuesve të tillë si Firefox dhe Opera duke u dëmtuar nga ky vendim, si dhe të gjitha Përdoruesit e internetit për shkak të rrezikut të patentave dhe detyrimit të pagimit të licencës së përdoruesit, si për krijimin e përmbajtjes ashtu edhe për shfaqjen e tij.

Deklarata e Mozilla:

A mund ta imagjinoni të jeni në gjendje shijoni të gjithë përmbajtjen në internet thjesht duke përdorur shfletuesin tuaj? Po juPa pasur nevojë të instaloni më shumë aplikacione, shtojca apo kodekë? Epo, ky është një nga objektivat që standard i ri HTML5 me audio dhe video Në rrjetë. Aktualisht, shumica e shfletuesve zbatojnë këtë etiketë të re video që lejon të tregosh përmbajtje audiovizive pa pasur nevojë për asgjë tjetër, pa pasur nevojë të përdorësh Flash, pa pasur nevojë të instalosh kodekë.

Historia nuk është aq e bukur sa duket pasi e gjejmë veten me një problem të madh, kur organi përgjegjës (W3C) i krijimit të specifikimit HTML5 e bëri draftin, specifikuar që formati i videove duhet të futet Teora, një kodek video falas dhe pa patentë, por disa kompani që përbëjnë W3C u ankuan me forcë (veçanërisht Apple) siç kishin interesat e biznesit për të përdorur kodekët e tyre, dhe në fund nuk ishte specifikuar asnjë kodek i veçantë për t'u përdorur me etiketën "video".

Çfarë shfletuesish e zbatojnë atë?

Siç kemi përmendur më parë, shumica e shfletuesve tashmë e implementojnë këtë etiketë, por secili ka vendosur të përdorë një kodek për këtë etiketë, le ta zbërthejmë:

 • Presto / Opera: HTML5 përmes GStreamer (përfshin vetëm Ogg / Theora).
 • WebKit / Chrome: HTML5 duke përdorur ffmpeg (Ogg / Theora dhe H.264 / MP4).
 • Gecko / Firefox: HTML5 me Ogg / Theora.
 • WebKit / Epiphany: HTML5 përmes GStreamer (garantohet Ogg / Theora).
 • WebKit / Safari: HTML5 përmes QuickTime (H.264 / MOV / M4V, mund të luajë Ogg / Theora me komponentët XiphQT).

Ne shohim se disa kanë zgjedhur për kodekin falas Ogg / Theora, ndërsa të tjerët për kodekun H.264 patentuar nga MPEG-LA (së cilës i përkasin Apple dhe Microsoft) dhe i cili nuk mund të përdoret në një program që e përdor atë pa paguar MPEG-LA, dhe që nga viti 2010 të gjithë Kush dëshiron ta përdorë atë (edhe nëse ngarkon një video me këtë kodek në faqen tënde të internetit) do të duhet paguaj një leje të përdorimit, që do të thotë se nuk do të jeni në gjendje të shfaqni videot tuaja falas në këtë format.
Bastet në një kodek jo-falas për ueb janë të gabuara dhe prishin kuptimin e asaj që është dhe ka qenë interneti, me fjalët e Asa Dotzler:

Rrjeti nuk do të ishte ai që është sot nëse çdo bloger do të duhej të paguante për një licencë për të postuar imazhe dhe tekst në një faqe. Videot gjithashtu nuk do të kërkojnë pagesa të licencave.

Portale multimediale

Ne kemi pasur një surprizë këtë javë në të cilën të dy Youtube si Vimeo njoftoi se ata do të fillonin të përdornin etiketën "video" HTML5 si një alternativë për të treguar videot tuaja në vend të Flash. Gëzimi nuk zgjati shumë kur e pamë atë ata do ta implementojnë atë vetëm për kodekin H.264, duke e lënë Teorën jashtë. Arsyet që ata japin për të mos përdorur kodekun falas janë se ai ka cilësi më të ulët dhe se ata tashmë kanë gjithçka në H.264, gjë të cilën nuk i kuptojmë pasi u tregua se Cilësia e Teorës është e ngjashme për të cilën ofrohet tani në Youtube në krahasimi midis Theora dhe H.264 dhe se tashmë ka shpërndarës të tjerë të përmbajtjes që Ata kanë zgjedhur për formate falas siç është portal video Dailymotion që tregoi fuqia e etiketës video me kodekë falas.

Përditësuar më: La Fondacioni i Softuerit të Lirë na kërkoni të votojmë në faqen e sugjerimeve të Google, për zbatimin e Ogg / Theora në Youtube.

Reflektim

Nëse dëshirojmë mbaje hapur uebin, ne duhet gjithmonë bast në formate falas që lejojnë çdokënd të ketë qasje në informacion lirisht dhe falas, pa vendosur pengesa dhe mbi të gjitha pa detyruar krijuesit e përmbajtjes dhe portalet pritëse të paguajnë për licencat e patentave.

Google mund të përballojë të paguajë miliona dollarë në vit për të përdorur H.264 në YouTube ose shfletuesin e tij Chrome, dhe ndoshta Mozilla gjithashtu mund, por është një një çështje parimore që shfletuesit Mozilla zgjedhin formate falas, për shkak të asaj që ato përfaqësojnë, sepse është baza e internetit dhe sepse kodi i shfletuesit duhet të jetë në gjendje të përdoret nga palë të treta që nuk kanë pse të paguajnë licenca për një palë të tretë. A mendoni se Firefox mund të ishte zhvilluar nga komuniteti nëse në atë kohë do të duhej të paguante miliona dollarë për të përdorur teknologji të tilla si HTML, CSS ose JavaScript?

Shfletuesit dhe portalet e përmbajtjes duhet të vendosin bast për Ogg / Theora si një kodek për etiketën e videos, pasi që ofron përparësi për të gjithë (përveç kësaj, është ai që aktualisht zbatohet në numrin më të madh të shfletuesve).

Le të mos lejojmë që uebi të përparojë në varësi të patentave që ngadalësojnë inovacionin. Po për formatet falas, po për faqen e hapur!

Opinione të tjera brenda botës Mozilla:

Si? A po tregojnë ato google ato garzë? A është kjo mënyra më e mirë për të filluar shkatërrimin e firefox sepse kromi, i cili edhe pse është shumë i mirë, nuk arrin thembra të firefox 3.6, për të mos përmendur versionin 3.7?

Thuaj h.264 është më mirë se Ogg / TheoraNdërsa ka të ngjarë të jetë e vërtetë, a është thjesht një justifikim për të mos luajtur lojëra në softuer falas? Nëse Google vërtet vë bast për softuer falas, a nuk duhet të caktojë burime për t'u përmirësuar Ogg / Theora në vend që ta hedhim tutje?

Cfare mendoni ju Na lini komentet tuaja!

Parë në | Mozilla Hispanike


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   rovesal dijo

  Të gjitha këto kompani po vënë bast për interesat e tyre komerciale dhe nuk po mendojnë në mënyrë altruiste për përdoruesit e Internetit gabimisht. Ata e dinë se çfarë po bëjnë (ashtu si politikanët që shesin nënat e tyre për paratë e poshtra) dhe kurrë nuk mendojnë për përparimin e shkencës. Me pak fjalë, ata janë gringos dhe ata i shohin vetëm paratë (bajga e djallit).

 2.   g dijo

  Liria e pastër e biznesit apple google microsoft në sfond