yt-dlp, një pirun i youtube-dlc me mjaft përmirësime

Disa ditë më parë u njoftua lëshimi i versionit të ri të yt-dlp, i cili është një mjet për të shkarkuar audio dhe video nga shërbimet si YouTube. Shërbimi është një pirun i youtube-dl bazuar në projektin youtube-dlc, i cili aktualisht nuk është duke u zhvilluar.

Që deri tani ne mund të vërejmë ngecjen e zhvillimit të projektit origjinal youtube-dl, që kur lëshimi i tij i fundit u bë më 5 qershor 2021 dhe që atëherë nuk ka pasur lëshime të reja, pavarësisht pranisë së një sërë konfirmimesh të reja në degën master.

Në të njëjtën kohë, disa defekte të këqija (për shembull, problemet me shkarkimin e videove në YouTube me kufizime moshe) mbeten të pakorrigjuara, të cilat, së bashku me mungesën famëkeqe të aktivitetit, ngre pyetje të ndryshme nga përdoruesit.

Rreth yt-dlp

Fokusi kryesor i zhvillimit të yt-dlp është shtimi i veçorive dhe rregullimeve të reja, si dhe ruajtjen e të gjitha veçorive përkatëse të projektit origjinal, të tilla si klasifikimi i formatit: opsionet e paracaktuara të klasifikimit të formatit janë ndryshuar në mënyrë që rezolucioni më i lartë dhe kodekët më të mirë tani preferohen në vend që thjesht të përdorin një bitrate më të lartë. Gjithashtu, tani mund të specifikoni rendin e renditjes duke përdorur -S. Kjo lejon përzgjedhjen e formatit shumë më të lehtë sesa është e mundur thjesht duke përdorur –format.

Po ashtu ajo shumica e veçorive nga pirunët e tjerë të youtube-dl janë importuar, në veçanti opsioni «–shkruaj-komente» (ngarkimi i komenteve të videos në infojson), ngulitja e pamjeve paraprake në mp4 / ogg / opus dhe të tjera.

Ndër veçoritë e reja të yt-dlp mungojnë nga origjinali janë:

 • Përdorni API SponsorBlock për të hequr / shënuar postimet e sponsorizuara në videot e YouTube.
 • Aftësia për të shkarkuar albume të YouTube Music.
 • Aftësia për të importuar me lehtësi cookies nga shfletuesi.
 • Ndajeni videon në kapituj.
 • Shkarkim me shumë fije i videoklipeve.
 • Mundësia për të përdorur aria2c për të shkarkuar DASH (mpd) dhe HLS (m3u8).
 • Video nxjerrëse të reja
 • Të gjitha burimet (: ytfav ,: ytwatchlater ,: ytsubs ,: ythistory ,: ytrec) dhe mbështet listat e luajtjes private të shkarkuara nga faqe me përmbajtje të shumta
 • Kërko (ytsearch:, ytsearchdate :), kërko urls dhe punë kërkimi kanali
 • Mixes mbështet shkarkimin e faqeve të shumta të përmbajtjes
 • Zgjidhje e pjesshme për problemin e kufizimit
 • Ridrejtoni automatikisht url -në e fillimit të kanalit / videos për të ruajtur sjelljen e vjetër
 • Nxjerrja e titrave nga manifestet: Titrat mund të nxirren nga manifestet e mediave transmetuese.
 • Modele dhe shtigje të shumëfishta dalëse - Mund të siguroni modele të ndryshme dalëse dhe shtigje shkarkimi për lloje të ndryshme skedarësh.
 • Ju gjithashtu mund të vendosni një rrugë të përkohshme ku skedarët e ndërmjetëm shkarkohen duke përdorur –paths (-P)
 • Konfigurimi Portativ - Skedarët e konfigurimit ngarkohen automatikisht nga drejtoritë rrënjë dhe shtëpiake.
 • Përmirësimet e modelit të daljes: Modelet e daljes tani mund të formatohen për datën dhe kohën, kompensimet numerike, kalimin e objekteve dhe më shumë.
 • Opsione të tjera të reja: –print, –gjumë-kërkesa, –konverto figura të vogla, –shkruaj-lidhje, –forconi-shkarkoni-arkiv, -forconi-mbivendosni,-thyeni-refuzoni etj.
 • Përmirësime: Shpejt Regex dhe operatorë të tjerë në –match-filter, kontroll të shumëfishtë të skedarëve –postprocessor-argsy –downloader-args, më shumë opsione të përzgjedhjes së formatit, dhe më shumë.

Lajmet kryesore të yt-dlp 2021.09.02

Në këtë version të ri theksohet se zbatimi i ndërveprimit me API SponsorBlock u përfshi, meqenëse më parë, SponSkrub u përdor për këtë qëllim.

edhe shtoi opsione të reja për të fshirë ose futur kapituj video dhe mbështetje eksperimentale për DASH manifestohet (keni nevojë për ffmpeg me këtë copë toke).

Sa për nxjerrësit përmendet se janë bërë rregullime të shumta në tifozët ekzistues, përveç u shtuan edhe të reja, të tilla si: BannedVideo, bilibili, Epicon, filmmodu, GabTV, Hungama, ManotoTV, Niconico, Patreon, peloton, ProjectVeritas, radiko, StarTV, tiktok, Tokentube, TV2Hu, zhurmshëm.

Më në fund nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të të këtij projekti, mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.

Merr yt-dlp

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të instalojnë këtë aplikacion, ata mund ta bëjnë atë me pip:

python3 -m pip install --upgrade yt-dlp

Ose një metodë tjetër është me:

sudo wget https://github.com/yt-dlp/yt-dlp/releases/latest/download/yt-dlp -O /usr/local/bin/yt-dlp
sudo chmod a+rx /usr/local/bin/yt-dlp


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.