YxOS-P1: Eksplorimi i Burimit të Hapur të gjerë dhe në rritje të Yandex - Pjesa 1

YxOS-P1: Eksplorimi i Burimit të Hapur të gjerë dhe në rritje të Yandex - Pjesa 1

YxOS-P1: Eksplorimi i Burimit të Hapur të gjerë dhe në rritje të Yandex - Pjesa 1

Me këtë pjesa e parë nga seria e artikujve në «Yandex Burim i Hapur » Ne do të fillojmë eksplorimin tonë të katalogut të gjerë dhe në rritje të aplikacione të hapura zhvilluar nga Gjigandi Teknologjik de "Yandex LLC".

Në mënyrë që të vazhdojmë të zgjerojmë njohuritë tona në lidhje me aplikacionet e hapura të lëshuara nga secili prej Gjigandëve Teknologjikë të grupit të njohur si GAFAM (Google, Apple, Facebook, Amazon dhe Microsoft) dhe të tjera si: "Alibaba, Baidu, Huawei, Netflix, Samsung, Tencent, Xiaomi, Yahoo dhe Yandex".

GAFAM Burim i Hapur: Gjigandët Teknologjikë në favor të Burimit të Hapur

GAFAM Burim i Hapur: Gjigandët Teknologjikë në favor të Burimit të Hapur

Për ata që janë të interesuar të eksplorojnë tonat publikimi fillestar në lidhje me temën, mund të klikoni në lidhjen vijuese, pasi të keni mbaruar leximin e këtij botimi:

“Sot, si organizatat publike ashtu edhe ato private po shkojnë progresivisht drejt një integrimi më të madh të Softuerit të Lirë dhe Burimit të Hapur në modelet e tyre të biznesit, platformat, produktet dhe shërbimet. Kjo do të thotë, që teknologjitë e lira dhe të hapura janë gjithnjë e më shumë një pjesë e rëndësishme e mënyrës së punës brenda dhe jashtë tyre, për të mirën e pronarëve, klientëve ose qytetarëve të tyre. " GAFAM Burim i Hapur: Gjigandët Teknologjikë në favor të Burimit të Hapur.

Artikulli i lidhur:
GAFAM Burim i Hapur: Gjigandët Teknologjikë në favor të Burimit të Hapur

YxOS-P1: Burim i Hapur i Yandex - Pjesa 1

YxOS-P1: Burim i Hapur i Yandex - Pjesa 1

Aplikimet e Burim i Hapur Yandex

Para fillimit, vlen të përmendet se përveç, faqja zyrtare e Burim i hapur Yandex (YxOS), gjithashtu mund të gjeni shumë projekte të tjera të hapura të kësaj kompanie në 2 faqet e saj zyrtare në GitHub (Yandex y YandexMobile) dhe faqet e internetit të Burim i Mrekullueshëm i Hapur, Agjenda me burim të hapur y Libs me burim të hapur.

“Yandex është një nga kompanitë më të mëdha të Internetit në Evropë dhe operon motorin më të njohur të kërkimit në Rusi. Dhe për të siguruar produkte dhe shërbime cilësore, të përqendruara te përdoruesi dhe bazuar në inovacionet më të fundit teknologjike, krijoni dhe përdorni Burim të Hapur në shumë prej tyre. " Burim i Hapur Yandex

YxOS-P1: Burim i Hapur i Yandex - Pjesa 1

Nga kjo listë e projekteve të përmendura në "Burim i Hapur Yandex" Ne do të fillojmë me Aplikacionet e mëposhtme:

Shtëpi Kliko

Shkurtimisht, "Burim i Hapur Yandex" e përshkruan atë si më poshtë:

“Isshtë një sistem menaxhimi i bazës së të dhënave me burim të hapur i orientuar nga kolona që trajton vëllime jashtëzakonisht të mëdha të të dhënave, duke përfshirë të dhëna jo të grumbulluara, në një mënyrë të qëndrueshme dhe të qëndrueshme. Përveç kësaj, kjo ju lejon të gjeneroni raporte të personalizuara të të dhënave në kohë reale. Sistemi është linearisht i shkallëzuar dhe mund të shkallëzohet për të ruajtur dhe përpunuar triliona rreshta dhe petabajt të të dhënave ".

Ndërsa e tij «faqen zyrtare të internetit» shtoni sa vijon:

“Isshtë një sistem i shpejtë, i orientuar nga kolona, ​​burim i hapur i sistemit të menaxhimit të bazës së të dhënave OLAP që mundëson krijimin e raporteve analitike duke përdorur pyetje SQL në kohë reale. Performanca e tij shpesh tejkalon sistemet e tjera të menaxhimit të bazës së të dhënave të orientuara në kolonë, të disponueshme në treg. Ai përpunon midis qindra miliona dhe më shumë se një miliard rreshta dhe dhjetëra gigabajt të dhëna për server në sekondë ".

Shënim: Informacione më plotësuese dhe të lidhura me këtë softuer, mund të gjenden direkt në vijim lidhje zyrtare në GitHub.

CatBoost

Shkurtimisht, "Burim i Hapur Yandex" e përshkruan atë si më poshtë:

“Shtë një bibliotekë e gjeneratës tjetër me burim të hapur të përforcimit gradient në pemët e vendimit. I zhvilluar nga studiuesit dhe inxhinierët e Yandex, ai është pasuesi i algoritmit MatrixNet, i cili përdoret gjerësisht brenda Yandex për të klasifikuar detyrat, për të bërë parashikime dhe për të bërë rekomandime. Universalshtë universal dhe mund të zbatohet në një gamë të gjerë fushash dhe në një larmi të gjerë problemesh ".

Ndërsa e tij «faqen zyrtare të internetit» shtoni sa vijon:

“Shtë një algoritëm i të mësuarit makinerik që përdor përforcimin gradient në pemët e vendimit. Isshtë në dispozicion si një bibliotekë me burim të hapur. "

Shënim: Informacione më plotësuese dhe të lidhura me këtë softuer, mund të gjenden direkt në vijim lidhje zyrtare në GitHub.

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël" rreth këtij eksplorimi të parë të «Yandex Open Source», ofron një larmi interesante dhe të gjerë të aplikacioneve të hapura të zhvilluara nga Gjiganti Teknologjik i «Yandex LLC»; dhe është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo publicación, Mos u ndal ndajnë atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve, mundësisht falas, të hapur dhe / ose më të sigurt si telegram, Sinjal, Mastodont ose një tjetër i Gjithësia, mundësisht.

Dhe mos harroni të vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme, si dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux. Ndërsa, për më shumë informacion, mund të vizitoni cilindo Biblioteka online si OpenLibra y JedIT, për të hyrë dhe lexuar libra dixhitalë (PDF) mbi këtë temë ose të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   elpanchito dijo

  * I gjerë dhe në rritje * => Titulli më ka kalbur. ata e vendosin atë për gjithçka, nuk të bëjnë të duash të vazhdosh të lexosh.

  Para se të ishe i mirë nga Linux, nuk e di se çfarë të ka ndodhur.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Panchito. Faleminderit per komentin tuaj Kjo seri artikujsh quhet "e gjerë dhe në rritje", pasi që çdo Gjigand Teknologjik ka grupin e vet të aplikacioneve të hapura që vazhdimisht po rriten dhe përmirësohen. Prandaj, ne shkojmë një nga një duke parë se cilat aplikacione e përbëjnë atë dhe çfarë përfitimi mund të merret prej tyre. Ne do të shqyrtojmë për të parë, nëse emri (titulli) për këstet e ardhshme mund të përmirësohet.

 2.   ArtEze dijo

  Goodshtë mirë, por jo të gjithë kanë petabytes për të analizuar me atë program.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje ArtEze! Faleminderit per komentin tuaj Ata sigurisht janë aplikacione të hapura të dobishme dhe interesante. Në veçanti, ClickHouse është një zhvillim i përqendruar në vëllime të larta të të dhënave, por me siguri do të funksionojë mirë me vëllime të vogla. Shihet se, është më e orientuar që të jetë e dobishme për organizatat e mëdha me shumë të dhëna për të përpunuar, në vend të organizatave të vogla, të tilla si komunitetet ose grupet.