Zëvendësoni Gedit me Medit në Xfce

Për fat të keq redaktuesit e teksteve të lehta që vijnë me Xfce (faqja e miut, fleta e fletës) i mungojnë shumë funksionalitete, mes tyre përdorimi i skedave dhe pothuajse gjithmonë, duhet të përdorim Gedit.

Sidoqoftë, ekziston një tjetër mundësi shumë interesante dhe është Meditoj.

Meditoj Ka shumë karakteristika dhe mundësi:

 • Theksimi i sintaksës së konfigurueshme.
 • Shkurtoret e tastierës të konfigurueshme.
 • Ndër-platformë - punon në Unix dhe Windows.
 • Shtojca: mund të shkruhen në C, Python ose Lua. Mjetet e konfigurueshme të disponueshme në menutë kryesore dhe ato të kontekstit. Ato mund të shkruhen në Python ose Lua, ose mund të jetë një skenar shell.
 • Gjeni / Zëvendësoni shprehjet e rregullta, frontendgrep, përzgjedhësin e skedarit të integruar, etj.
Ju mund të shihni më shumë imazhe në kjo lidhje.

Instalimi.

Për të instaluar në Debian ne hapim një terminal dhe vendosim:

$ sudo aptitude install medit.

Për të instaluar në Hark:

# pacman -S medit


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

26 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Nano dijo

  Elav, çfarë rekomandoni për zhvillimin e KDE?

  1.    Gregorio Espadas dijo

   Në KDE kam përdorur Kate (po, e di që nuk më pyetën hehehe).

   1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

    HAHAHAHA nah mos u shqetëso, unë do të përgjigjesha të njëjtën gjë hahahahaha… asnjë ofendim, elav Unë nuk mendoj se ai është ai me më shumë njohuri ose përvojë me KDE, ai gjithmonë ka qenë më shumë i GTK HAHA.

    Kate është e shkëlqyeshme, me të vërtetë shumë e mirë, për diçka më pro që mund të përdorni Eclipse

  2.    elav <° Linux dijo

   Unë mendoj se më e mira për t'iu përgjigjur kësaj është KZKGGaara

  3.    st0rmt4il dijo

   Provoni Kate ose Kdevelop + QT

   Gëzuar!

 2.   Gregorio Espadas dijo

  Theshtë ai që kam përdorur për disa javë! (nga kur fillova të përdor Openbox në ArchLinux).

  Gëzuar! 🙂

  1.    elav <° Linux dijo

   E kam përdorur më parë, gjë që ndodh që në atë kohë nuk më hapte skedarë nga distanca. Tani nuk e di nëse do ta bëj.

 3.   nerjamartin dijo

  Kjo është diçka shumë personale dhe të gjithëve u pëlqejnë mjetet e tyre. Në rastin tim si redaktues i dritës kam "Leafpad", si diçka më të përparuar "Geany" dhe për të programuar përdor "Netbeans" ... megjithëse që kur Oracle vuri thua çdo herë që shikoj me sy më të mirë te "Eclipse".

  Nga kurioziteti elav, si po konsumon «Medit»? Nga imazhet shoh që do të ishte më e krahasueshme me «Geany» sesa me «Leafpad» ... gaboj

  1.    elav <° Linux dijo

   Pikërisht, ideja është ta krahasojmë atë me Gedit, jo me Leafpad ose Mousepad.

 4.   mac_live dijo

  dhe pse jo fletore? për një redaktor të shpejtë? E di dhe e kuptoj që nganjëherë nuk keni shumë mundësi, por a është shumë e lehtë apo jo?

  1.    mac_live dijo

   damnoooos, unë tashmë pashë pse nuk e shtuan atë dhe nëse eklipsi është shumë i mirëoooooo

   1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

    Eclipse është vërtet i shkëlqyeshëm…… është një dragua, harxhon shumë RAM… por hej haha

    1.    ide dijo

     Provoni versioni i komunitetit të IDEA-s.
     Meqenëse më rekomandohej, e vërteta është se më ka pëlqyer shumë.

     E keqja është se versioni i komunitetit nuk i ka të gjitha funksionet, por mendoj se për shumë raste është më se i mjaftueshëm.
     Shpresoj se do të ishte e dobishme për dikë.

     1.    elav <° Linux dijo

      Ide e mirëseardhjes:
      Ndoshta pyetja është pak marrëzi, por çfarë është IDEA?

     2.    ide dijo

      Shtë një mjedis zhvillimi, në stilin e netbeans dhe eklipsit: http://www.jetbrains.com/idea/

      Ka një version të komunitetit, i cili është burim i hapur.
      Isshtë më shumë e lidhur me ata që folën për mjediset e zhvillimit, sesa me temën origjinale të postimit.

  2.    elav <° Linux dijo

   Leafpad e përdor si diçka të lehtë, por kur shkoj të punoj me shumë skedarë, më duhen skeda që Leafpad nuk i ka, apo jo?

  3.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

   Po, është mjaft i lehtë, por është pothuajse pothuajse një "IDE" zhvillimi, diçka e ngjashme me Notepad ++

   1.    Eduari 2 dijo

    hahahaha Një ide është në Castilian një mjedis i integruar zhvillimi dhe bllok shënimesh ++ një redaktues teksti, nuk ka të bëjë me osesesssssss.

    Për rregullat e mia të emacs!

    1.    i duhur dijo

     Epo për mua, pashë rlz xDD ose vim për theksimin e sintaksës

     Sidoqoftë, redaktori duket mirë, unë do ta provoj

     1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

      A keni provuar nano për ndriçimin e dritës? 😉

     2.    i duhur dijo

      KZKG ^ Gaara <"Linux, po dhe janë edhe flokë ... por është më komode për mua të shoh / vim / gvim (:

      1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

       A është më komode për ty që pashë? WTF !!! … LOL !!!


     3.    i duhur dijo

      hehehe, mire e dini, ne shije dhe ngjyra ... xD

 5.   Perseu dijo

  Faleminderit mik për kontributet, sugjerimet dhe / ose alternativat tuaja janë gjithmonë të mirëseardhura. 😀

 6.   st0rmt4il dijo

  Redaktues i mirë, por do të ia vlente të instaloni Shtojcat për Gedit, edhe pse nuk dëmton të provoni këtë alternativë për të parë se si funksionon.

  Faleminderit elav;)!

  Përshëndetje!

 7.   Mrekulli dijo

  Përshëndetje
  A ka ndonjë mënyrë për të ruajtur automatikisht dokumentin me të cilin po punoni,
  për të shmangur humbjen e sesionit, para një rrëzimi të kompjuterit
  të fala