Çbllokimi i mitit 1% të përkthyer në spanjisht

Çbllokimi i mitit 1% është një artikull i shkruar nga Caitlyn martin dhe botuar nga botuesi O'Reilly në vitin 2010 dhe në të cilën saktësisht autori shpjegon arsyet pse ajo konsideron se nuk është e vërtetë që Linux në sistemet desktop është vetëm 1%.

Çmontimi i mitit të 1%

nga Caitlyn Martin, 2009

Duket se pothuajse çdo ditë dikush nga shtypi teknik, ose duke komentuar në një forum, siguron se adoptimi i Linux në tregun e desktopit (përfshirë laptopët) është i parëndësishëm. Numri që rezulton është rreth 1%. Këto pretendime janë përsëritur nga disa mbrojtës të adoptimit të Linux. Të dy idetë, se tregu Linux është i parëndësishëm, dhe ai i 1%, janë thjesht të rreme, dhe kanë qenë për shumë vite.

Pjesa e tregut e Linux nuk është e vogël. Linux dhe UNIX kanë më shumë se një dekadë në industrinë e serverëve. Linux është shumë konkurrues në pajisjet e ngulitura. Ai gjithashtu ka bërë përparime të mëdha në tregjet e konsumatorit dhe të biznesit, duke përfshirë laptopë, fletore dhe netbook.

Le të fillojmë me netbooks, zona ku Linux ka bërë shënimet më të mëdha. Sipas ABI Research, Linux përbënte 32% të tregut netbook në 2009, pavarësisht se ishte pothuajse e pamundur të gjesh në dyqanet e aksesorëve. Ky numër nuk përfshin sistemet e shitura me boot të dyfishtë, në të cilin Windows konsiderohet si sistemi operativ i paracaktuar.

Dell ka raportuar se rreth një e treta e shitjeve të saj netbook në 2009 ishin sisteme me Ubuntu të instaluar paraprakisht. Raportet e fundit se nuk kishte më kërkesë për Linux në netbook, dhe se Dell kishte hedhur poshtë Linux, ishin provuar të rreme. në fakt, Dell aktualisht ofron laptopë dhe desktopë të Ubuntu, përveç Inspiron Mini 10n.

Çfarë rëndësie kanë numrat netbook në termat e shitjeve globale në krahasim me desktopin dhe laptopin? Sipas Forrester Research, netbooks ishin 18% e shitjeve totale desktop / laptop vitin e kaluar. Nëse bëjmë matematikë, do të shohim se vetëm për netbooks, Linux kapi rreth 6% të tregut në 2009. Për të arritur një numër të përgjithshëm, do të duhet të shtojmë laptopë dhe desktopë të mëdhenj nga kompani si Dell, HP (linja e tyre e biznes), si dhe shitësit me pakicë.

Konfirmimi i mëtejshëm i rritjes së Linux në treg erdhi nga një burim i papritur: CEO i Microsoft Steve Ballmer. Duke përdorur një diapozitivë për të treguar tregun e sistemit operativ, Ballmer tregoi fetë Linux pak më të mëdha se MacOS. Askush nuk e konsideron Apple të parëndësishëm, dhe as Linux. Pjesërisht, këtu është ajo që Z. Ballmer kishte për të thënë në lidhje me Linux në desktop dhe konkurrencën për Windows:

"Linux dhe Apple, siç mund ta shihni nga diapozitivi, sigurisht që kanë rritur pjesën e tyre."
(...)
“Unë mendoj se në varësi të mënyrës se si e shikoni, Apple ndoshta ka rritur pjesën e saj të tregut vitin e kaluar, me një pikë ose më shumë. Një pikë e pjesës së tregut në një numër që është mbi 300 milion është interesante. Anshtë një pjesë interesante e tregut, edhe nëse nuk është aq dramatike sa mendojnë njerëzit, por ne jemi shumë të përqendruar si në Apple ashtu edhe në Linux si konkurrentë ”.

A mund të besojë dikush se Microsoft do ta shihte Linux-in si një konkurrencë serioze, nëse arrinte vetëm 1% të tregut? Nuk duket shumë reale, apo jo? Të gjitha shifrat që kam përmendur deri më tani përfaqësojnë shitjet e sistemeve të parainstaluara me një sistem të caktuar, qofshin ato Windows, Mac ose Linux. Ato nuk paraqesin përdorim aktual. Nëse shkoni në dyqan, blini një sistem Windows, fshini hard diskun dhe instaloni Linux, ai përsëri llogaritet si një sistem Windows, jo Linux, për statistikë.

Nga erdhi atëherë 1%? Ekzistojnë dy burime, të dhëna shumë të vjetra dhe sportele në internet. Problemi me përdorimin e sporteleve të uebit për të testuar dhe vërtetuar pjesën e tregut është se ato zakonisht përfshijnë vetëm faqe në internet që kanë paguar për tu numëruar. Kjo garanton që Windows do të mbingarkohet. Ars teknika kohët e fundit demonstroi se sa gabim dramatik është i mundur në një artikull mbi aksionet e tregut të shfletuesit. Ata zbuluan se IE kishte mbi 60%, Firefox pak më shumë se 23% dhe Chrome mbi 8%. Përqindjet e faqeve Ars Technica ishin krejtësisht të ndryshme, me Firefox me 38%, Chrome me 22% dhe IE një të katërtin e largët me 16.63%. Arsyeja për këtë mospërputhje është e qartë: Ars tecnica ka tendencë të ketë më shumë lexues teknikë, të cilët janë më të vetëdijshëm për çështjet e sigurisë së IE dhe priren të përdorin Linux ose MacOS. Në mënyrë të ngjashme, shumica e faqeve teknike Linux nuk paguajnë për t'u numëruar nga kompanitë e numërimit të internetit, duke hedhur numrat jashtë ekuilibrit në favor të Windows.

Cila është, pra, pjesa reale e tregut të Linux në desktop? Vlerësimi më i mirë i shitjeve aktuale është rreth 8%, gjë që e vë Linux-in prapa, ose të lidhur me MacOS. Kjo 8% përkthehet në 24 milion sisteme në vit të shitura me Linux të instaluar paraprakisht. Windows përbën të paktën 80% të tregut dhe është një monopol de facto. Sidoqoftë, ka pasur një erozion të qëndrueshëm të atij statusi monopoli.

Nëse flasim për përdorimin aktual, nuk ka asnjë mënyrë për të marrë një ide të saktë. Një punë e matur me mend do ta vendosë Linux rreth 10%, madje edhe me MacOS. It'sshtë një kërcim larg në 1%, dhe aspak i parëndësishëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

18 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   KZKG ^ Gaara dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm, megjithëse do të doja të dija se si janë statistikat tani në 2012 hehe

 2.   Ata janë Link dijo

  Megjithëse Dell shet kompjutera me Linux, sa prej tyre ende përdorin Linux? Dhe e njëjta gjë ndodh anasjelltas (me timen erdhi Windows Vista, unë instalova Linux, ndryshova Vista për XP dhe për gati 2 vjet vetëm Linux)
  Impossibleshtë e pamundur të dihet me siguri se sa përdorues të Linux, Windows, Mac, etj ka në botë, dhe dua të them vetëm kompjutera (gjërat e tjera janë celularë ose super kompjuterë)

  1.    Ata janë Link dijo

   A, më ka ndodhur mua.
   Unë nuk mund të hyj në HumanOS, nuk e di nëse do të ndodhë sepse zbulon që po lidhem nga Spanja

   1.    isar dijo

    Jam tamam si ti

    1.    elav <° Linux dijo

     Fatkeqësisht HumanOS është në dispozicion vetëm në intranetin kombëtar Kuban an

   2.    KZKG ^ Gaara dijo

    Shtë një sit i brendshëm i Kubës, ata nuk i lënë të shkojnë në internet
    Ne (nga Linux) jemi më se të gatshëm t'i ndihmojmë, t'u japim atyre pritje në mënyrë që ata të mund të shihen në pjesën tjetër të botës, nëse duan ata të dinë të na kontaktojnë

   3.    nerjamartin dijo

    Isha gati të pyes të njëjtën gjë, nga Belgjika as ti nuk mundesh. Tani e dimë pse

  2.    Rajonant dijo

   Po është e vërtetë, por dikush që zgjedh të blejë një Dell me Linux të parainstaluar ka shumë më shumë gjasa ta mbajë atë si sistemin e tij operativ.

   Dhe në këtë keni të drejtë, por për ata shifrat janë për shitjet e pajisjeve me atë OS të instaluar paraprakisht

   Impossibleshtë e pamundur të dihet me siguri se sa përdorues të Linux, Windows, Mac, etj ka në botë, dhe dua të them vetëm kompjutera (gjërat e tjera janë celularë ose super kompjuterë)

 3.   hënë dijo

  Ishte e qartë se 1% ishte false. Nëse këto shifra janë bërë nga një treg, ju duhet të vazhdoni me shitjet dhe metodat tuaja. Përtej këtyre çështjeve, unë qartë e shoh që ne jemi një brez me ndërgjegje dhe se fëmijët tanë, në këtë rast specifik, do të çojnë GNU / Linux në një kërcim prej 20 ose 30% të tregut, dhe pastaj të bëhen më të përdorurit. Pyetja është nëse teknologjia fizike siç e dimë do të vazhdojë të përdoret ... por filozofia e GNU dhe copyleft e saj do të qëndrojnë në disa programues ose inxhinierë përgjithmonë thjesht sepse është një filozofi natyrore.
  Kur mendojmë për jetën, dhe jo vetëm për jetën tonë, ne do të ndalojmë së patentuari gjëra dhe ide.

 4.   Rajonant dijo

  Sa mirë që më në fund kam prova të besueshme për të mohuar 1% të mitologjizuar, nëse mund të thuhet më lartë, por jo më të qartë.

 5.   Bubullimë dijo

  Në shtëpinë time ka 3 kompjuterë që vijnë me Windows dhe ata kanë Linux për rreth 2 ~ 3 vjet. E njëjta gjë ndodh në shtëpinë e disa miqve të mi për të cilët kam pasur kënaqësinë të instaloj Linux.

  Ishte shumë e qartë që kjo 1% ishte false, unë e kisha parë gjithmonë shumë të manipuluar edhe pse nuk isha ndalur të mendoja pse, pasi lexova këtë artikull tashmë i kam gjithçka shumë më të qartë, faleminderit! 😀

  PS: Linux do të vazhdojë të rritë atë përqindje, unë jam i sigurt për të.

 6.   Windousian dijo

  Faleminderit për ndarjen e tekstit. Numëruesit e faqeve në internet nuk japin të dhëna të besueshme por nuk është e këndshme të shohësh ato përqindje.

 7.   pandev92 dijo

  Nëse kemi një 8% të tregut, atëherë pse kemi akoma shoferë ati XD ASI shits !!!? Eja…, mendoj se më së shumti midis 2 dhe 4.

  1.    Windousian dijo

   8% shitjet në vitin e artikullit. Sipas Caitlyn Martin ai kishte 10% të tregut (hamendje e pastër).

 8.   Miguel-Palacio dijo

  Nuk mendoj se edhe ai ka aq shumë, nëse shumë do të ketë 5, maksimumi. Dhe kjo do të ishte gjithashtu e çuditshme për mua, pasi që kur dilni në rrugë duhet të shihni dikë që përdor Linux herë pas here dhe kjo nuk ndodh kurrë (në rastin tim, e cila nuk është e rëndësishme). Ajo që unë shoh në këto pjesë të botës është shumë OSX, shumë.

  Në çdo rast, me 10% do të isha më se i kënaqur, me kaq mjafton të kesh shoferë të mirë

 9.   Edwin dijo

  Unë gjithashtu ndonjëherë mendoj se jemi më shumë, atëherë kur flas me njerëz të tjerë ose në universitet, pothuajse askush nuk përdor Linux, unë bie në realitet.

  Ndonjëherë shumë thonë se ata përdorin Linux kur në të vërtetë ata vetëm e kanë virtualizuar atë

 10.   mdrvro dijo

  Ky 1% më intereson pak dhe asgjë. Ju duhet të lini gjithçka të rrjedhë si uji me linux com sot. Në çdo rast, unë gjithmonë kam besuar se një përqind është më e rreme dhe shantazh se Fondacioni Bill & Melinda Gates

 11.   Mjeshtër dijo

  interesante ^. ^

bool (e vërtetë)