RRETHI GNOME: Projekti i Aplikimeve dhe Bibliotekave për GNOME

RRETHI GNOME: Projekti i Aplikimeve dhe Bibliotekave për GNOME

RRETHI GNOME: Projekti i Aplikimeve dhe Bibliotekave për GNOME

Sot, si një mënyrë për të vazhduar të kontribuojë në difuzionit dhe masivizimit e projekteve të panumërta të dobishme të Software i Lirë, Burim i Hapur dhe GNU / Linux ekzistuese, ne do të flasim për një të quajtur «RRETHI GNOME».

I cili në thelb është një projekt interesant dhe me vlerë i krijuar nga dhe për Komuniteti "GNOME", në mënyrë që të zgjeroni tuajin ekosistemi i aplikacioneve dhe bibliotekave, me zhvillimet vetanake dhe të palëve të treta.

Aplikacionet më të mira të Programit të Lirë dhe Burimit të Hapur për mjedise profesionale

Aplikacionet më të mira të Programit të Lirë dhe Burimit të Hapur për mjedise profesionale

Për ata që, si zakonisht, dëshirojnë të hulumtojnë dhe zgjerojnë njohuritë e tyre për më shumë projekte të aplikimit falas dhe të hapur, të dobishëm dhe të disponueshëm për të gjithë, ne rekomandojmë botimin e mëparshëm vijues:

"Përdorimi i Sistemeve Operuese falas dhe të hapura, të tilla si GNU / Linux së bashku me repertorin e tij të madh, në rritje, efikas dhe efektiv të aplikacioneve falas dhe të hapura, falas ose jo, bëjnë që secili prej Distros dhe Aplikacioneve të jetë në dispozicion, një i shkëlqyeshëm, i arritshëm dhe praktik Zgjidhje IT për detyra personale dhe profesionale, domethënë, punë në shtëpi dhe në zyrë." Aplikacionet më të mira të softuerit të lirë dhe burimit të hapur për të punuar në Linux

Aplikacionet më të mira të softuerit të lirë dhe burimit të hapur për të punuar në Linux
Artikulli i lidhur:
Aplikacionet më të mira të softuerit të lirë dhe burimit të hapur për të punuar në Linux

RRETHI GNOME: Zgjerimi i ekosistemit GNOME

RRETHI GNOME: Zgjerimi i ekosistemit GNOME

Çfarë është RRETHI GNOME?

Sipas faqen zyrtare të internetit nga kjo Projekt i zhvilluar nga dhe për Komunitetin GNOME, përcaktohet si:

"Një projekt që kërkon të përmirësojë zhvillimin dhe rritjen e aplikacioneve dhe bibliotekave për të zgjeruar ekosistemin GNOME Desktop Environment. Prandaj, GNOME CIRCLE përfaqëson softuer të mirë të zhvilluar dhe të disponueshëm për platformën GNOME. Jo vetëm aplikacionet dhe bibliotekat më të mira për GNOME, por gjithashtu kërkojnë të mbështesin zhvilluesit e pavarur që përdorin teknologjitë GNOME."

Cilat janë përfitimet e GNOME CIRCLE për Zhvilluesit e Aplikacioneve GNOME?

Administratorët e këtij projekti deklarojnë se:

"Ata zhvillues që përdorin platformën GNOME mund të kërkojnë që projektet e tyre të përfshihen në Rrethi GNOME."

Dhe rrjedhimisht, nëse projekti juaj miratohet, janë të pranueshëm për përfitime të caktuara, ndër të cilat mund të përmenden sa vijon:

 1. Promovimi dhe publiciteti.
 2. Përfshirja opsionale në grupin GitLab të Circle.
 3. E drejta për të qenë një anëtar i Fondacionit GNOME.

Dhe për këtë të fundit, gjenerohen më shumë përfitime të tilla si:

 • Votoni në zgjedhjet e Bordit të Drejtorëve dhe në referendume.
 • Të propozojë si kandidat për zgjedhjet e Bordit të Drejtorëve.
 • Përdorni një pseudonim me email «@gnome.org», një blog i organizuar në «https://blogs.gnome.org», dhe një hapësirë ​​në internet në «https://people.gnome.org».
 • Merrni pjesë në internet Planeti GNOME.
 • Merrni sponsorizime dhe rimbursime për udhëtime, konferenca dhe hakfest.
 • Keni një llogari në shërbim «GNOME Cloud» dhe «meet.gnome.org».
 • Aplikoni për një zbritje të E-Rate në GANDI: domain dhe ofruesi i pritjes.

Çfarë ju nevojitet si zhvillues për të aplikuar për GNOME CIRCLE?

Administratorët e projektit «GNOME CIRCLE» shpjegoni se, për të qenë të pranueshëm për projektin, zhvilluesit duhet në përgjithësi:

 • Kanë një nivel të mirë të përgjithshëm të cilësisë në zhvillimet e tyre.
 • Përdorni një licencë të miratuar nga OSI.
 • Nuk keni një marrëveshje licence partneri (CLA).

Për aplikimet në veçanti, kërkoni që ata të jenë në përputhje me sa vijon:

 • Përdorni platformën GNOME, përfshirë GTK.
 • Ato janë në dispozicion për t'u instaluar si Flatpak.
 • Ata integrohen shumë mirë me GNOME Desktop, përfshirë një që ka një ikonë të aplikacionit dhe vjen me një përshkrim dhe pamje ekrani që shfaqen në aplikacionin e softuerit.
 • Keni një ndërfaqe përdorimi të dizajnuar mirë që përgjithësisht ndjek konventat e GNOME.

Në veçanti për bibliotekat, kërkoni që ata të jenë në përputhje me sa vijon:

 • Zgjasni veçoritë e platformës GNOME dhe synoni aplikacionet e bazuara në glib.
 • Ndiqni udhëzimet për kodimin e GNOME.
 • Ato mund të përdoren nga të paktën një projekt ose aplikacion tjetër.
 • Ju lutemi jepni disa dokumente (të paktën dokumentet e referencës API).

Aplikimet e integruara deri më tani në GNOME CIRCLE

Deri tani ato mund të numërohen 29 aplikacione dhe 4 biblioteka, në faqen e internetit të «GNOME CIRCLE», ndër të cilat mund të theksohet sa vijon:

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël"«GNOME CIRCLE», një projekt interesant dhe me vlerë i krijuar nga dhe për Komuniteti "GNOME", në mënyrë që të zgjeroni tuajin ekosistemi i aplikacioneve dhe bibliotekave, me zhvillimet vetanake dhe të palëve të treta; është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo publicación, Mos u ndal ndajnë atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve, mundësisht falas, të hapur dhe / ose më të sigurt si TelegramSinjalMastodont ose një tjetër i Gjithësia, mundësisht.

Dhe mos harroni të vizitoni faqen tonë në «DesdeLinux» për të eksploruar më shumë lajme, si dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegrami i DesdeLinuxNdërsa, për më shumë informacion, mund të vizitoni cilindo Biblioteka online si OpenLibra y jedit, për të hyrë dhe lexuar libra dixhitalë (PDF) mbi këtë temë ose të tjera.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.