Zgjedhësi i licencës: Burim online për zgjedhjen e licencës së duhur CC

Zgjedhësi i licencës: Burim online për zgjedhjen e licencës së duhur CC

Zgjedhësi i licencës: Burim online për zgjedhjen e licencës së duhur CC

Duke përfituar nga kjo año 2021, Organizata Creative Commons kjo nga 20 vjetori, sot do të shqyrtojmë një burim interesant dhe të dobishëm në internet prej tyre, i quajtur "Zgjedhësi i licencës" o Përzgjedhësi i licencës.

"Zgjedhësi i licencës" Objektivi i tij kryesor është të lehtësojë dhe përmirësojë zgjedhjen e duhur të Licencat CC për krijimet e palëve të interesuara.

Zgjedhësi i licencës: Hyrje - Kërkimi i CC

Ne tashmë kemi adresuar në raste të tjera një burim tjetër online shumë e dobishme e Organizata Creative Commons. Prandaj, si zakonisht, do të largohemi menjëherë më poshtë, tha lidhja lidhur me postimin e mëparshëm ku i afrohemi, quhet Kërko:

"Mënyra më e mirë për të gjetur një sasi të madhe të përmbajtjes me licencë Copyleft është vetë Motori i kërkimit të organizatës Creative Commons. Falë këtij mjeti të jashtëzakonshëm, ne do të zbulojmë një numër të madh fotografish dhe përmbajtjesh të tjera audiovizive që janë pa licencë në shërbime të ndryshme: Google, Flickr, Blip.tv, Jamendo, Wikimedia ose SpinXpress." ¿Si të kërkoni lehtë për përmbajtjen e licencuar të Creative Commons?

Artikulli i lidhur:
Si të kërkoni me lehtësi përmbajtje të licencuar nga Creative Commons

Zgjedhësi i licencës: Ueb për të zgjedhur licencën e duhur CC

Zgjedhësi i licencës: Ueb për të zgjedhur licencën e duhur CC

Çfarë janë licencat e Creative Commons?

UNESCO

Për të kuptuar shkurtimisht, cilat janë ato Licencat e Creative Commons, përshkrimi i së njëjtës dhënë nga Organizata botërore e UNESCO-s. E cila thotë sa vijon:

"Licencat Creative Commons (CC) janë kontrata model që shërbejnë për të dhënë publikisht të drejtën për të përdorur një botim të mbrojtur nga e drejta e autorit. Sa më pak kufizime të nënkuptojë një licencë, aq më të mëdha janë mundësitë e përdorimit dhe shpërndarjes së përmbajtjes. Licencat CC lejojnë çdo përdorues të shkarkojë, kopjojë, shpërndajë, përkthejë, ripërdorë, adaptojë dhe zhvillojë përmbajtjen e tyre pa ndonjë kosto." Licencat e Creative Commons

Organizata Creative Commons

Sidoqoftë, në internet ka shumë literaturë në lidhje me to. Dhe mënyra më e mirë si zakonisht për të kuptuar dhe mësuar është që të konsultoheni me burim zyrtar të asaj që analizohet. Prandaj, ideali është që të hyni në Seksioni "Licencat" nga faqja zyrtare e Organizata Creative Commons në mënyrë që të mund të konsultohet dhe studiohet lehtësisht, dhe qëllimi i thënë Licencat CC.

"Të gjitha licencat e Creative Commons kanë karakteristika të rëndësishme të përbashkëta. Çdo licencë ndihmon krijuesit (ne i quajmë ata licensues nëse ata përdorin mjetet tona) për të ruajtur të drejtat e tyre të autorit ndërsa u lejon të tjerëve të kopjojnë, shpërndajnë dhe të bëjnë disa përdorime të punës së tyre - të paktën jo komerciale. Të gjitha licencat e Creative Commons gjithashtu sigurojnë që licensuesit të marrin kredinë e merituar për punën e tyre.

Licencat e Creative Commons funksionojnë në të gjithë botën dhe zgjasin për aq kohë sa zbatohet ligji për të drejtat e autorit (sepse ato bazohen në të). Këto karakteristika të përbashkëta shërbejnë si bazë nga e cila licensuesit mund të zgjedhin të japin më shumë leje kur vendosin se si ata duan të përdoret puna e tyre."

Çfarë është Zgjedhësi i Licencës dhe si funksionon?

Siç kemi thënë tashmë në fillim të botimit, ky burim online i Organizata Creative Commons, në thelb synon, lehtësojnë dhe përmirësojnë zgjedhjen e duhur të licencave CC për krijimet e palëve të interesuara.

Dhe aktualisht ka Opsionet e 2 e perdorimit:

Zgjedhësi i licencës: Version i qëndrueshëm

Një version i qëndrueshëm

Ka një ndërfaqe të thjeshtë në një fytyrë të vetme të hapur, e cila tregon opsionet në dispozicion dhe rezultatet e marra me secilën zgjedhje.

Një version beta

Ajo ka një ndërfaqe intuitive dhe inteligjente si një udhëzues ose udhëzues, i cili hap pas hapi lejon përdoruesin të arrijë qëllimin për të marrë licencën më të përshtatshme CC.

Më shumë informacion mbi Creative Commons

Për më shumë informacion mbi Organizata Creative Commons, burimet e tij në internet dhe licencat e tij mund të eksploroni lidhjet e mëposhtme të dobishme:

  1. Seksioni i FAQ.
  2. Blog zyrtar.
  3. 20 vjet Creative Commons

"Creative Commons është një organizatë globale jofitimprurëse që mundëson krijimtarinë dhe njohuritë të ndahen dhe të ripërdoren duke siguruar mjete ligjore falas. Mjetet tona ligjore ndihmojnë ata që duan të inkurajojnë ripërdorimin e punëve të tyre duke i ofruar ato për përdorim nën kushte bujare dhe të standardizuara; atyre që duan të bëjnë përdorim krijues të punëve; dhe atyre që duan të përfitojnë nga kjo simbiozë." Çfarë është Creative Commons dhe çfarë bën ajo?

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël" në lidhje me burimin interesant dhe të dobishëm në internet të quajtur «Licenser Chooser» o Përzgjedhësi i licencës, e cila i përket faqes në internet të Creative Commons (CC) dhe qëllimi i të cilave është të lehtësojë dhe përmirësojë zgjedhjen e duhur të Licencat CC për krijimet e palëve të interesuara; është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo publicación, Mos u ndal ndajnë atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve, mundësisht falas, të hapur dhe / ose më të sigurt si telegramSinjalMastodont ose një tjetër i Gjithësia, mundësisht.

Dhe mos harroni të vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme, si dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinuxNdërsa, për më shumë informacion, mund të vizitoni cilindo Biblioteka online si OpenLibra y jedit, për të hyrë dhe lexuar libra dixhitalë (PDF) mbi këtë temë ose të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.