Rregulloni përplasjen kur ngarkoni menunë e aplikacioneve në Xfce

Nëse instalojmë Xfce nga burimet apo edhe përmes depozitës për herë të parë, është e mundur që kur të përpiqeni të hapni menunë ta gjejmë këtë gabim:

Zgjidhja e këtij problemi është shumë e thjeshtë. Nëse kemi një terminal të instaluar, ne e hapim atë dhe shohim nëse dosja ekziston menutë brenda / etj / xdg /. me ls duhet të shërbejë:

$ ls -l /etc/xdg/

Nëse jo, ne e krijojmë atë:

$ sudo mkdir /etc/xdg/menus

dhe pastaj krijojmë një skedar të quajtur xfce-applications.menu:

$ sudo nano /etc/xdg/menus/xfce-applications.menu

dhe brenda kemi goditur këtë përmbajtje. Mund të hyjmë automatikisht në menunë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Hairosv dijo

  Cili është ndryshimi midis Linux Mint dhe Linux Mint Debia?

  1.    elav <° Linux dijo

   Linux Mint është i bazuar në Ubuntu dhe depot e tij. LMDE bazohet në Debian dhe depot e tij.

 2.   Oscar dijo

  Ndërsa planifikoj të instaloj XFCE natën, do ta marr parasysh këtë hyrje.
  Faleminderit për kontributin.

 3.   Hairosv dijo

  kjo është arsyeja pse ata më rekomanduan LMDE ...

 4.   elbuengeorge dijo

  Një pyetje, në LMDE sa rregullisht azhurnojnë Firefox ose Iceweasel? sepse disa kohë më parë, për të azhurnuar shfletuesin tim në Debian Testing, unë duhej të tërhiqja repon e mozilla nëse nuk gaboj dhe të kërkoj paketën e gjuhës më pas për të pasur shfletuesin sa më të azhurnuar.

  Përshëndetje.

  1.    elav <° Linux dijo

   Për fat të keq ata nuk azhurnohen aq shpesh dhe shumë herë, ju duhet të bëni instalime manuale për të pasur versionet më të fundit të shfletuesve.