Chakra Curie: Zgjidhja e problemeve pas instalimit

Situata aktuale e Chakra Linux

Epo, pasi nuk jam i zoti të bëj shkurtimisht "lajme", ajo që do t'ju tregoj është se Chakra Ai po kalonte probleme të ndryshme, nga të cilat tani po shërohet. Si vazhdim i asaj që po ndodhte, ju lë një seri postimesh, të publikuara nga Malcer (Autori Kaledonian dhe anëtar i Chakra Linux).

Ju mund të shihni lidhjet këtu (Malcer aktualisht është përfshirë përsëri me Chakra dhe është pjesë e ekipit: D), këtu y këtu.

Për ata që kanë njohuri të anglishtes, ju mund të shihni listat e programeve, në veçanti këtë fije në të cilën u trajtua rrëzimi i serverit kryesor Chakra.

Chakra Linux aktualisht banon në www.chakraos.org, ku ndër të tjera mund të kontrolloni statusin e të gjitha shërbimeve të Chakra. Nga sot, duket kështu:

foto 18

Curie Chakra

Si një shënim personal, unë do të them se kohët e fundit e gjej veten shumë të përfshirë (aq sa jam në listën e dev xD) me Chakra Linux. Në thelb sepse është një distro që më ka pëlqyer gjithmonë. Fatkeqësisht, për shkak të politikave të tyre në lidhje me trajtimin e aplikacioneve GTK, gjëra të vogla si mosaftësia për të instaluar appmenu-gtk për të arritur një integrim perfekt me llojin e desktopit që unë përdor dhe të tjerët, unë gjithmonë përfundoja duke u larguar.

Chakra Ofrohet si shpërndarje që sapo të mbaroni ta instaloni është plotësisht i lirë GTK dhe pastaj aktivizimin e repos shtesëpërpilimin e paketave tuaja (ose përmes paketave individuale ose përmes a Depo lokale) është e mundur të instaloni të dy aplikacionet GTK si qt. Unë personalisht e dua idenë që ata të më japin një bazë falas GTK, I fokusuar ne KDE dhe çfarë atëherë mund të bëj çfarëdo që dua me sistemin.

Sidoqoftë, e keqja është se izo aktuale e Chakra (Curie) Beenshtë vjetëruar nga e gjithë lëvizja e serverit që është bërë dhe, përveç kësaj, paraqet disa mete bezdisëse (ato janë raportuar tashmë, kështu që izo tjetër i Chakra duket sikur do të vijë vërtet mirë), pra për të gjithë ju Chakra Linux të cilët dëshirojnë të fillojnë në këtë distro, këtu do t'ju tregoj se si t'i zgjidhni këto probleme, të shijoni një Curie Chakra në 100%.

Unë tashmë i kam raportuar këto mete, dhe ato do të jenë zgjidhet në izo tjetër Chakra Linux

Sapo të përfundojnë instalimin Curie Chakra Gjëja e parë që ata do të vërejnë është se nëse përpiqen të identifikohen, pa klikuar në emrin tuaj të përdoruesit në ekranin e hyrjes, pa marrë parasysh se sa ata futin fjalëkalimin, ata do të marrin një gabim.

Gabim i hyrjes:

gabim-hyrje-curie

Si të identifikoheni (përkohësisht, më poshtë është zgjidhja):

login-curie

Së pari duhet të klikoni në përdorues para se të vendosni fjalëkalimin.

Në rastin tim të veçantë, kjo shkaktoi probleme të çuditshme të lejeve (me sa duket ai madje ndikoi në çelësat që ngritën dhe ulën shkëlqimin). Them se kjo ishte pasi pasi e rregullova, të gjitha çështjet e lejes dhe gjërat e çuditshme filluan të funksiononin në mënyrë të përsosur.  zgjidhje konsiston në krijimin e një direktorie që në iso Curia nuk është krijuar si parazgjedhje dhe caktoni atij lejet e sakta:

1) Krijimi i direktorisë për KDM

sudo mkdir /var/lib/kdm

2) Caktoni pronarin dhe grupin në direktori

sudo chown kdm:kdm /var/lib/kdm

3) Ne rifillojmë makinerinë (nuk është e dobishme vetëm të ri-identifikoheni)

4) Hapim krunner (alt + f2), shkruajmë: «kdm» dhe zgjedhim «Access screen», shkojmë te skeda «Përdoruesit» dhe tek «Imazhe përdoruesi» zgjedhim përdoruesin tonë, pastaj i caktojmë një imazh dhe klikojmë në "aplikoni", ai do të na kërkojë fjalëkalimin rrënjë, dhe pastaj të pranojmë

rregullim kdm

Gati Me këtë ne zgjidhim çështjen e KDM dhe çështjen e lejeve.

Tani, ju do të vini re se kur dëshironi të azhurnoni sistemin ...

sudo pacman -Syu

… Merrni gabimin vijues:

bug-chakra

Ky gabim është për shkak të migrimit të serverave. Ajo që ne do të bëjmë është të modifikojmë tonën pasqyrë për të shtuar serverin që ju rekomandoni www.chakraos.org:

sudo nano /etc/pacman.d/mirrorlist

Dhe mbi vijën e parë, ne shtojmë serverin e rekomanduar

rreshti për të shtuar: "Server = http://rsync.chakraos.org/$repo/x86_64"

... duke mbetur e jona pasqyrë si në vazhdim:

chakra-pasqyrë

Tani, ne vazhdojmë të azhurnojmë sistemin tonë:

sudo pacman -Syu

foto 18

Siç mund ta shihni, ne tashmë kemi repot në punë dhe do të themi "po" për gjithçka që na pyet (do të shihni që thotë se ka versione lokale më të fundit se repot, kjo për shkak se një nga defektet është se Curia sjell një seri paketash që ende nuk janë në repot e qëndrueshme, sepse ato po testohen)

Epo, me këtë, ata tashmë mund të kenë një Curie Chakra, plotësisht funksional, përshëndetje! 😀

screenshot

Më në fund po ju lë disa lidhje të rëndësishme:

Forumi Spanjoll i Komunitetit

Forumi Zyrtar

Forumi në DesdeLinux


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

11 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   hije dijo

  Kontribut i madh, Tete, thelbësor për sa kohë që iso-ja e re me lidhjet e korrigjuara nuk del.

  1.    Ictineu dijo

   Më mirë nuk mund të thuhet, prandaj pse të thuash diçka tjetër. Unë i bashkohem komentit.

 2.   juanuni dijo

  Kam provuar atë gabim identifikimi nga Chakra Fritz

  1.    juanuni dijo

   Sa kurioz ... OS nuk më njeh XD

   1.    aioria dijo

    Malcer u kthye te Ekipi Chakra aq mirë ... Distro e shkëlqyeshme që ka kaluar probleme si pothuajse të gjithë, por tani për tani ndihem mirë në Kaos. Faleminderit për artikullin kush di më së miri dhe ju inkurajoj ta aprovoni ...

 3.   truko22 dijo

  ^ ___ ^

 4.   Tabris dijo

  Dikush që përdor audio dixhitale përmes optikës në Chakra?

  1.    x11tete11x dijo

   Unë nuk e di se çfarë do të thuash, po për audion nga HDMI, unë e di

 5.   max dijo

  Fatkeqësisht kjo vazhdon të ndodhë në ISO 2014.05 «Dekarti»

  1.    x11tete11x dijo

   po cdo gje? xD, unë jam në Descartes dhe identifikimi është zgjidhur, repos ka ende disa probleme nga koha në kohë, për 2 javë unë nuk kam përjetuar probleme repo, duket se ata ishin duke menduar për të ndryshuar host, sepse ajo ka mjaft e bezdisshme kjo situatë xD

 6.   Carlos dijo

  gënjeshtër dje pas befasisë sime që grub nuk ishte instaluar si duhet (ssytem operativ nuk u gjet), pasi të nisej nga HDD kur regjistrohej shfaqja e defektit