Zgjidhje për konsumin e kujtesës Firefox?

Firefox është me reputacion të jetë ngadalësojnë dhe konsumojnë shumë kujtesë. Sidoqoftë, e vërteta është se ajo harxhon më pak memorje sesa Chrome / Chromium. Sidoqoftë, ndërsa përdorni shfletuesin, është e vërtetë që Firefox fillon të "ha" RAM-in tonë dhe nuk duket se ulet kur mbyllni faqet e hapura. Me sa duket, zhvilluesit e Mozilla-s sapo gjetën zgjidhje.


Pas një kohe të gjatë duke u përpjekur për të zgjidhur këtë problem, Fondacioni Mozilla siguroi në një deklaratë dje se ata tashmë e gjetën problemin, të cilin do të zgjidhin në Firefox 7.

Fondacioni Mozilla filloi një hetim pse shfletuesi i tij po konsumonte aq shumë memorie, sa që deri më sot me versionin 5.0 nuk është zgjidhur, por Mozilla duket se tashmë e ka gjetur problemin që shkaktoi përdorimin e tillë të memorjes së lartë: zgjidhja është ekzekutimi i "Grumbullimi i mbeturinave" më shpesh në motorin Javascript, duke arritur kështu një ulje të konsiderueshme të përdorimit të kujtesës.

Ky ishte një nga problemet më të raportuara nga përdoruesit dhe, pse jo ta themi, thembra më e rëndësishme e Akilit të Firefox.

Testimi në Aurora

Si mund të ishte ndryshe, dëshira ime për të provuar këtë përmirësim (të jashtëzakonshëm dhe të shumëpritur) ishte më e fortë se unë. Testi im konsistonte në hapjen e 20 skedave me Firefox 5 dhe Firefox 7.0a2.

Në të vërtetë, konsumi i kujtesës RAM u zvogëlua ndjeshëm, ndërsa Firefox 5 konsumoi 637.680KB (638MB), Firefox 7.0a2 konsumoi 444.252 KB (444 MB), domethënë kursimi ishte 193 MB, që nuk është pak dhe përfaqëson një kursim të 30 % në konsumin e kujtesës (siç premton Mozilla). Më vonë zbulova se me më shumë skeda të hapura, kursimi në konsumin e kujtesës gjithashtu rritet.

Nëse dëshironi ta bëni vetë testin, mund të shkarkoni [Firefox 7.0a2 nga këtu,]. Ky version jo vetëm që zvogëlon konsumin e kujtesës, por gjithashtu përmirëson kohën e fillimit të Firefox, përmirëson funksionin e Sync (faqeshënuesit dhe fjalëkalimet sinkronizohen menjëherë) dhe më në fund shton një përmirësim në dhënien e shkronjave.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Patrick Underthehill dijo

  😛 Me 8GiB RAM. Rinisja e shfletuesit çdo 5 ose 6 ditë është e mjaftueshme. Shtojca-kontejner ... aka plugin flash është ai që me të vërtetë jep një tërheqje.

 2.   moskosov dijo

  le te perpiqemi….

 3.   Enrique JP Valenzuela V. dijo

  informacion i mirë, por unë do të pres për versionin e qëndrueshëm të firefox 7, prisni!

 4.   Daniel dijo

  që konsumimi i tepërt i kujtesës ndodh edhe në windos?
  Thjesht kurioz, nuk e ndryshoj operën time në linux për asgjë 🙂

 5.   Xavier dijo

  Interesante, shpresojmë që kështu dhe zgjidh këtë problem të konsumit të kujtesës. Tani për tani, me vetëm 3 skeda të hapura, unë kam konsumuar Firefox 236 MB, pak më shumë. Megjithatë, unë nuk kaloj te Firefox për asgjë.

  Përshëndetje.

 6.   Le të përdorim Linux dijo

  Zgjedhje e mirë ... por preferoj të jetoj në majën e valës. 🙂
  Gëzuar! Paul.

 7.   Le të përdorim Linux dijo

  Po gjithashtu

 8.   Le të përdorim Linux dijo

  Unë bie për Chromium, por gjithnjë përfundoj duke u kthyer te Firefox i plotfuqishëm.

bool (e vërtetë)