Zgjidhja për të siguruar boot e propozuar nga Fondacioni Linux

La Fondacioni Linux dhe Bordi i tij Këshillimor Teknik kanë prezantuar një plan për të siguruar një mekanizmi fillestar para Linux në ato makineri që janë aktivizuar Çizme e Sigurt UEFI. Formula e zgjedhur është sa e thjeshtë aq edhe efikase: një para-bootloader nënshkruar me një çelës Microsoft. 


Deri më tani, qasja është e ngjashme me Fedora, OpenSUSE dhe Ubuntu. Para-ngarkuesi është në gjendje të fillojë një menaxher të plotë si GRUB 2, i cili mund të boot Linux dhe çdo sistem tjetër operativ. Ku është atëherë ndryshimi me të tre të përmendurit? "Subtiliteti" është se kjo formulë nuk nënkupton nënshkrimin e bootloader-it të plotë.

Fondacioni Linux ka krijuar një bootloader minimal që nuk do të jetë në gjendje të boot asnjë sistem operativ direkt. Në vend të kësaj, ai do të transferojë kontrollin në çdo ngarkues të plotë të nisjes (i nënshkruar ose i nënshkruar), i cili mund të boot një sistem operativ.

Në shikim të parë ngarkuesi paraprak mund të përdoret për të anashkaluar Secure Boot (e cila nuk lejon ekzekutimin e kodit të nënshkruar para se të çizmet e sistemit), megjithëse sigurisht që nuk e bën. Nëse para-ngarkuesi transferon kontrollin te një ngarkues boot i firmosur, sistemi do të niset normalisht.

Fuente: Genbeta


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   david dijo

  Kjo është e shkëlqyeshme, ata ndajnë kokën e tyre për të marrë më shumë marrëzi si kjo nga firma, dhe ato të softuerit të pandalshëm të lirë, unë e zbuloj veten time para gurut, ata nuk mund ta dinë atë, por përkundër gjithçkaje ata po bëjnë një punë sociale, të paktën me mua, sepse nuk mund të blej një kompjuter dhe jam me dashin tim AMD 1.2Gh 2g duke punuar më mirë se çdo dritare

 2.   Jonathan Morales-Salazar dijo

  A nuk do të ngadalësonte kjo ngarkesën e sistemit?

 3.   korrik dijo

  ÇAKtivizo rastësisht çizmen e sigurt, tani nuk më lejon të hyj në bios ose opsionet e çizme …… SI mund ta rivendos atë.

  FALEMINDERIT..

  1.    edu dijo

   Nga Windows 8 mund të përdorni, por duke ditur paraprakisht se cilin buton duhet të shtypni për të hyrë në UEFI

   eduu

  2.    Korrik dijo

   Gjeni se cilin buton duhet të shtypni në kompjuterin ose laptopin tuaj (kjo varet nga marka) për të hyrë në bios dhe kërkoni opsionin për të nisur në mënyrë të sigurt ose diçka të tillë dhe për ta aktivizuar atë.

 4.   anferoj dijo

  Unë shpresoj që ata të zhvillojnë propozimin, unë me të vërtetë dua të instaloj një nga versionet linux, por dreq UIEFI më parandalon