Zgjidhja përfundimtare për transmetimin e radios me IDJC në CrunchBang Linux 10 dhe Debian Squeeze

Pas një fundjave beteje me konfigurime, varësi, depo dhe mete të madhësive të ndryshme, mendja ime ektoplazmë është ndezur papritur dhe unë arrita të zgjidh problemin shumëvjeçar që përdoruesit e Debian 6 y Crunch Bang 10 me të vetmin program të denjë dhe të fuqishëm në Linux për radio në internet, transmetim dhe podcasting: Internet DJ Console (IDJC).

Problemi për të cilin po i referohem është se sapo të instalohet IDJC 0.8.3 përmes depove në mënyrë korrekte (me te gjitha varesite e saj) en Debian 6 y Crunch Bang Linux 10 kur përpiqesh të lidhesh me serverin tonë për ta transmetuar (lokale ose të jashtme, icecast ose shoutcast) ju merrni mesazhin e gabimit që nuk mund të lidheni, provoni edhe 3 herë të tjera dhe papritmas IDJC mbyllet papritur (Një turp i plotë në Linux, që programet rrëzohen ose rrëzohen aq fort sa në çdo version vulgar të Windows ...)

Duke u konsultuar me qindra forume Unë madje zbulova se ky defekt (gabim) u ishte raportuar tashmë programuesve të Debian dhe në forume të CrunchBang (CrunchBang #! Linux rrjedh nga versionet "stabile" -shkrydhje- dhe "testuese" - të errëta, anësore- të Debian, kështu që ky defekt ndikon gjithashtu në të) por ata janë akoma në proces të zgjidhjes së tij për versionet 0.8.7 dhe 0.8.8 të IDJC, duke lënë ata që varen nga versioni 0.8.3, i vetmi në dispozicion dhe që akoma mund të instalohet nga deponia kryesore e depozitës -stabile '.

Unë e di se çfarë jeni duke menduar: Pse nuk e instalojmë Paketa e fundit IDJC .deb nga faqja zyrtare e Debian? » Epo, për arsyen e thjeshtë se kur e instalon, ajo na sjell mesazhin e gabimit se ka varësi të munguara që nuk mbështeten ende në kernel 2.6 dhe 3.0 që përdorin përkatësisht Debian 6 dhe CrunchBang 10.

Por gjithçka ka një zgjidhje në botën e nëndheshme të hapësirës kibernetike. Nëse nuk e keni instaluar ende IDJC në Debian 6 ose CrunchBang 10, ndiqni udhëzimet për ta instaluar atë nga depoja e qëndrueshme e Debian pa frikë (është versioni 0.8.3 me gabime, por gjithsesi duhet ta instaloni që të mund ta rregulloni më vonë). në drejtimin e një tastiere:

$ sudo apt-get install idjc

Dhe pastaj instaloni të gjitha varësitë e nevojshme:

$ sudo apt-get install build-essential libc6-dev libglib2.0-dev libjack-dev jackd libvorbis-dev libsamplerate0-dev libsndfile1-dev python-gtk2-dev libmpg123-dev libavcodec-dev libavformat-dev libtwolame-dev libmp3lame-dev libflac-dev python-mutagen libspeex-dev

Sapo ju pyes nëse doni t'i jepni serverit audio JACK kontroll të plotë të audios dhe kujtesës në dispozicion në kohë reale, thoni JO (në mënyrë që sistemi juaj të mos prishet).

Ekzekutoni për herë të parë përmes konsolës JACK Audio:

$ jackd -d alsa

Rregulloni konfliktin e ekzekutimit në kohë reale:

$ sudo su -c 'echo "@audio - rtprio 99" >> /etc/security/limits.conf

Shtoni procesin në grupin tuaj të përdoruesve audio të sistemit:

$ sudo usermod -a -G audio $(whoami)

Dhe më në fund krijoni skenarin për IDJC që të fillojë me JACK Audio në ALSA në të njëjtën kohë:

$ echo "/usr/bin/jackd -d alsa -r 44100 -p 256" > ~/.jackdrc

Dhe hyni përsëri që ndryshimet të hyjnë në fuqi.

Kur ekzekutoni dhe konfiguroni programin, do të vini re (ose nëse e keni instaluar tashmë më parë) që tashmë keni problemin që IDJC nuk mund të lidhet me serverin tuaj për ta transmetuar. Por këtu vjen magjia:

 • Mbyllni plotësisht IDJC dhe Jack Audio
 • Hapni Menaxherin e Paketave Synaptic dhe kërkoni për "idjc"
 • Sapo të shfaqet idjc 0.8.3, kliko me të djathtën dhe shënoji atë për të çinstaluar plotësisht
 • Zbatoni ndryshimet dhe çinstaloni atë. Dilni dhe mbyllni Synaptic
 • Shkarkoni këtë pako .deb nga këtu: IDJC 0.8.1 x86
 • Nëse përdorni Debian ose CrunchBang në versionin 64-bit, atëherë shkarkoni paketën .deb nga këtu: IDJC 0.8.1 amd64
 • Klikoni dy herë në paketën e shkarkuar .deb dhe instalojeni atë

Saktësisht, ju duhet të instaloni versionin e mëparshëm të IDJC që BN PUN, kur ta ekzekutoni atë do të kuptoni se keni mbajtur të gjitha cilësimet tuaja dhe se tani mund të lidheni me serverin tuaj të transmetimit dhe mund të transmetoni radion tuaj në internet pa probleme.

Kur ekzekuton IDJC, shfaqet një mesazh që thotë se nuk mund ta gjejë programin "vorbiscomment" të vorbistools - gjë që nuk i duhet vërtet - dhe pyet nëse duan të vazhdojnë; thjesht klikoni "Po" dhe IDJC do të fillojë pa ndonjë konflikt.

Menaxheri i azhurnimit ndoshta do t'ju tregojë se duhet të azhurnoni versionin tuaj të vjetër të IDJC; në mënyrë që të mos shqetësojë ose do ta azhurnoni aksidentalisht, mbyllni Menaxherin e Azhurnimit dhe hapni përsëri Synaptic, në menunë Cilësimet zgjidhni Ruajtësit dhe në skedën "Programi Debian" zgjidhni kutinë "Mbështetur zyrtarisht (kryesore)", mbyllni dhe bini dakord për të rimbushur depot për të shënuar ndryshimet dhe voila, gjithmonë do të keni këtë version të IDJC që funksionon dhe lidhet në mënyrë të përsosur për të transmetuar radion tuaj të internetit.

Shpresoj që këto udhëzime të jenë të dobishme për ju, dhe përshëndetje për të gjithë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

19 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   pandev92 dijo

  Shumë mirë por nuk mund ta lidh me skype kështu që është si asgjë like.

  1.    Gërvisht dijo

   Instaloni Pulseaudio (nëse keni vetëm ALSA) me të gjitha varësitë e tij:

   sudo apt-get install libasound2-plugins pulseaudio paman padevchooser paprefs pavucontrol pavumeter

   Krijoni këtë skenar për ta bërë të paracaktuar:

   ~/etc/asound.conf

   Kopjoni dhe ngjisni sa vijon në të:

   pcm.pulse {
   type pulse
   }

   ctl.pulse {
   type pulse
   }

   pcm.!default {
   type pulse
   }

   ctl.!default {
   type pulse
   }

   Ruajeni, mbylleni dhe rinisni sistemin tuaj, pastaj instaloni këtë shtesë:

   sudo apt-get install pulseaudio-module-jack

   dhe pastaj krijoni këtë skenar me redaktuesin tuaj të tekstit (ruajeni atë si 'pulseidjc.sh' në dosjen tuaj 'home'):

   #!/bin/bash
   pacmd suspend true
   pactl load-module module-jack-sink channels=2
   pactl load-module module-jack-source channels=2
   pacmd set-default-sink jack_out
   pacmd set-default-source jack_in

   Ekzekutojeni (mund ta ktheni në një lëshues në menunë OpenBox ose në desktopin e Debian) pasi të keni filluar serverin JACK Audio dhe voila, ky modul shfaqet tashmë në lidhje dhe do t'ju lejojë të lidheni me hyrjet e aux _lt dhe aux_ rt në idjc rezultatet Pulse Audio JACK Lavaman dhe kështu ju do t'i dërgoni IDJC të gjithë audion e sistemit, filloni Skype dhe thjesht klikoni në butonin Aux në IDJC (ai me një lidhje të gjelbër, pranë mikrofonit, JO një nga telefoni jeshil) kështu që ju të mund të transmetoni thirrjet tuaja drejtpërdrejt dhe dëgjuesit tuaj të kërkojnë këngë ose të fitoni një këmishë gati të re.

   1.    Gërvisht dijo

    Hahaha, nuk e di nëse lejohet të vendosni kaq shumë kod në përgjigje; Pothuajse bëra një postim tjetër ... hahaha atje ju lutem rregulloni nëse nuk ia vlen.

  2.    Bernat dijo

   Damn, është e vërtetë, është absolutisht e nevojshme të jesh në gjendje të bësh thirrje në radion tënde !!!
   A e ka zgjidhur dikush? Unë, në linux, jam i humbur, por do të doja të kisha mundësi të transmetoja duke punuar në këtë platformë.

 2.   pandev92 dijo

  Ok, tani kam një problem tjetër, rezulton se unë përdor konfigurimin që më ke dhënë, por kam kufje usb, të cilat janë në hw 1.0 port ose diçka e tillë, por tingulli vjen drejtpërdrejt nga altoparlantët dhe në vend të tingullit del per kufje, nuk di cfare te bej xddd ...

  1.    Gërvisht dijo

   Provoni me një fole normale të kufjeve dhe verifikoni që audio del saktë; Kufjet usb nuk janë të regjistruara në Pulseaudio dhe kjo është arsyeja pse ato janë akoma në ALSA, varësisht nga porta usb me të cilën i lidhni, do t'ju duhej t'i kërkoni në JackPulseaudio lavaman dhe t'i ridrejtoni ato në sistem ose idjc në varësi të programit që jeni duke përdorur.

 3.   medina07 dijo

  Shumë mirë, faleminderit për informacionin ... tani e vetmja gjë që është e nevojshme për mendimin tim është një lojtar i mirë Karaoke sepse ato ekzistuese janë shumë të këqija.

 4.   Karlitux dijo

  Faleminderit. Një artikull i rrumbullakët. Do ta zbatoj me studentët e mi.

 5.   Emerson dijo

  Unë ndjek udhëzimet, por kjo më jep këtë përgjigje

  Paketat e mëposhtme kanë varësi të paplotësuara:
  libavcodec-dev: Varet: libavutil-dev (= 6: 0.8.4-0ubuntu0.12.10.1) por nuk do të instalohet
  libavformat-dev: Varet: libavformat53 (= 6: 0.8.4-0ubuntu0.12.10.1) por nuk do të instalohet
  Varet: libavutil-dev (= 6: 0.8.4-0ubuntu0.12.10.1) por nuk do të instalohet
  E: Problemet nuk mund të korrigjoheshin, ju keni ruajtur paketat e prishura.

  Ndonjë zgjidhje për një fillestar të interesuar të lërë dritaret në radion e tij?

  Faleminderit paraprakisht

 6.   Gonza! dijo

  Pershendetje Unë kam një mikrofon usb, veçanërisht një behringer c1u. dhe nuk di si ta konfiguroj në konzolën dj të internetit, a mundet dikush të më japë një dorë? sepse nuk di si ta konfiguroj

 7.   Leonard Auza dijo

  Por gjithashtu mund të përdorni ZaraRadio + Winamp + Shoutcast (të gjitha të imituara me Winne), funksionon shumë mirë, të paktën në CentO. me shërbimin Transmetues të: http://www.netyco.com/in/servicios/streaming-de-audio/

  Lidhja me verën: http://www.winehq.org/download/

  përshëndetje.

  1.    Gërvisht dijo

   Dhe si një windowslerdo e mirë, duke rekomanduar të imitoni Winamp të vjetëruar, Zara Radio të tmerrshme dhe një shërbim mediokër dhe me pagesë të transmetimit. Jo faleminderit, kthehuni te Windows tuaj të dashur dhe lini CentOS të qetë, ju nuk dini si ta përdorni.

 8.   jose_rom dijo

  Nuk i shoh butonat e daljes, parapëlqimit, jingles.
  A funksionon si duhet versioni 0.8.7-2? A e zgjidh problemin që ju raportoni në këtë postim? Cilin fole rekomandoni?

 9.   Emerson dijo

  Një tjetër Illuminnatti

  E vërteta është se pas VITEVE përpjekjesh, unë kurrë nuk kam bërë që IDJC të funksionojë.
  Dhe kur them "vite" dua të them se, për periudha prej 365 ditësh, mijëra orë në kërkim të postimeve si ai më sipër, të shkruar nga njerëz të ndriçuar të cilët me siguri për ndonjë arsye kanë arritur të transmetojnë në mp3 me IDJC

  Por unë, që kam qenë në radio në internet për 10 vjet, nuk kam takuar kurrë ONE që transmeton me IDJC
  Dhe që programi i vogël, kur e sheh, ti ulërin, lexon manualin dhe më shumë, por në fund të fundit, ai luan vetëm muzikë, për të transmetuar në një server, asgjë
  Unë e kam instaluar në ubuntu, në studio ubuntu, madje e kam provuar me versionet më të fundit të Ubuntu Studio, e cila tashmë vjen nga "fabrika" le të themi-ASGJ

  Trisquel, Rivendell, Musix, madje dhe muzikë Puppy !!!!! (dhe shëtitje të gjata nëpër rrjetin e autorit) dhe të gjitha postimet e konfigurimit, të cilat meqë ra fjala ju tregojnë për gjysmën e masës, sepse nuk ka NJ ONE që ju tregon se si konfiguroni JACK Ports në IDJC,. Syri, çfarë them në IDJC, jo në JACK
  Useshtë e padobishme, ajo që bëni në dritare për 30 sekonda nga një winamp shumë e thjeshtë me thirrje, te transmetuesi (i shtrenjtë) sam, në linux nuk mundeni, kështu që mos i mashtroni njerëzit me kopjimin / ngjitjen, në këtë linux nuk punojnë e imazhit, pse flasim?
  Dhe le të jetë e qartë se asgjë nuk do të më bënte më të lumtur sesa përdorimi i linux për të transmetuar, është ajo që më pëlqen, hobi im, por në fund të fundit… .. duhet të lësh pantallonat me Redmon
  për të parë nëse e shoh para se të vdes
  regards

  1.    Gërvisht dijo

   Emerson, me sa duket nuk i keni lexuar postat elektronike që ju dërgova dhe ju jeni e vetmja qenie njerëzore në këtë univers që nuk di të përdorë dhe nuk e ka konfiguruar IDJC si duhet. Dhe nëse dukem si një "i ndriçuar" mbase jam, neuronet e mia sinapsohen kur përpiqem të gjej ose zgjidh diçka për veten time. Provo, më pak TV dhe më shumë tru. Ju mirepresim

   1.    Emerson dijo

    Ha, Dhe ju nuk e dini sa e vlerësoj ndihmën tuaj vetëmohuese, me të vërtetë, me të vërtetë, por kjo "provojeni këtë për të parë se si shkon" ose "shikoni këtu për të parë nëse e gjeni" atë, unë jam mjaftuar për të bërë ajo
    Me siguri që jam i vetmi që nuk e marr, por ata që e marrin "THUAN" e marrin, por kuriozisht askush nuk të thotë të më dëgjosh këtu, ose të të them ta konfigurosh kështu.
    Për momentin distro i vetëm që i afrohet për ta bërë atë të funksionojë është Puppy, (paradoksalisht një mini linux), por unë tashmë e kam marrë atë për të qeshur, unë e bëj atë si dikush që bën diamant, Sam Broadcaster shkon në kinema, është më lehtë për të gjetur një ilaç në një dritare për të hyrë në një labirint të pafund të linux.
    Dhe kush nuk më beson, thjesht pyete veten pse ka miliona postime (të ndryshme) që i referohen Linux, mijëra receta të ndryshme për të njëjtën
    Nëse në Linux dilni nga ajo që është puna e thjeshtë e zyrës, harrojeni
    Nuk ka asgjë që funksionon, dhe nëse nuk më besoni, provojeni, hahahahaha
    dhe ata do te me thone

  2.    Miguel R. Navarro dijo

   Në rastin tim, unë arrita ta bëja atë të funksiononte në mënyrë të përsosur në Fedora 8, që në vitin 2009, megjithatë, duhet thënë se IDJC është një softuer që për mendimin tim është ende shumë i gjelbër, për sa i përket përfitimeve nuk i përket opsioneve të tjera të paguara si p.sh. Transmetuesi SAM ose RadioBoss, që të dyja mund të ekzekutohen duke përdorur shtresën e pajtueshmërisë së Wine, e cila për fat të keq nuk funksionon mjaft mirë, por është funksionale.
   Diçka që funksionon kundër meje është përdorimi i jackd, ajo gjë për mendimin tim është shumë jomiqësore me përdoruesin e zakonshëm, po, ka dokumentacion dhe çfarëdo që u pëlqen, por shumë nga ato herë është në anglisht ose gjëra të ndryshme ato tashmë janë të vjetruara në shpërndarjet aktuale.
   Ekziston një alternativë e quajtur Mixx që ka një version për GNU / Linux dhe është më e përqendruar në DJ, megjithatë është shumë më miqësore sesa IDJC.

 10.   Emerson dijo

  5 vjet më parë lashë një postim që është sikur ta shkruajta dje
  Dallimi është se unë kam mësuar disa gjëra
  1.- Vera është ajo që është dhe jep atë që jep, e cila nuk është as hija e asaj që ata thonë se është as ajo që jep
  por është ajo që është, nëse keni ndërmend të bëni Radio Boss të punojë me Verë, besojuni shenjtorëve
  2. IDJC sot është ende një rrëmujë, e komplikuar, armiqësore, e paplotë, e pakëndshme, ... dhe në krahasim me ndonjë nga të tjerët është një pjerrësi
  Por është VETEM gjë që ekziston, sepse Mixxx, i cili po bën mjaft mirë, ha T ALL GJITHA burimet e makinës suaj, - çfarëdo që keni nga memoria e dashit -
  Dhe të zhgënjehesh, Linux është për shkrimin e letrave, leximin e postës, shikimin e një filmi, shfletimin dhe pak tjetër.
  P FORR ÇDO GJ TJETR, madje nuk duket si ajo që bëni me dritaret
  Për të mos përmendur që për të bërë gjënë më të vogël, duhet të shkoni në një pelegrinazh përmes google qindra orë
  Dhe nëse e shihni postimin tim të vjetër,… është pesë vjeç

  1.    Gërvisht dijo

   Jam i dehur:
   Ti je nje idiot; një idiot i përsosur i vonuar më keq se një person me aftësi të kufizuara, kërkon që gjithçka që dëshironi të bëni është e lehtë dhe e tretur tashmë, nëse nuk qani si një vajzë e vogël.
   Ju jeni idiot; Vite më parë ju është kërkuar të futni karakteristikat e pajisjes suaj (e cila me sa duket është ose Marsiane ose e keni marrë nga një kazan plehrash) për të përcaktuar pse nuk funksionon me Linux dhe nuk e përmendët kurrë atë.
   Ju dini të përdorni vetëm Windows: qëndroni kështu, si një derr në derrkucin e tij, zhyteni në injorancën, mediokritetin tuaj dhe atë që di unë është një jetë e padobishme, e hidhur dhe plotësisht budallaqe e një pinjolle mosmirënjohëse.
   Ju jeni mirepritur bisha.

bool (e vërtetë)