Zgjidhni, kopjoni dhe ngjisni tekstin në nano, redaktuesin e tekstit në terminal

Ata që përdorin Vi (ose Vim) gjithmonë mburremi se nëse e pashë është shumë më e fuqishme se nano, e vërtetë por!, në një farë mase. Edhe pse nano nuk është aq i plotë apo i fuqishëm sa vi / vim, nuk është se njeriu i varfër është i gjymtuar hehe.

Diçka që mund të bëhet në nano, por jo shumë e dinë, është që të zgjidhni tekstin, ta kopjoni atë tekst dhe ta ngjisni në një pjesë tjetër të skedarit, këtu do t'ju tregoj se si ta bëni këtë.

Ikona e terminalit

Si të zgjidhni tekstin në Nano

Për të zgjedhur me Nano duhet të shtypim Ndalet + A , atëherë do të vërejmë se si me shigjetat e drejtimit (majtas, djathtas, lart e poshtë) mund të tregojmë se çfarë duam të zgjedhim.

Alt që unë tregoj është Majtas alt, ai në të djathtë mund të mos funksionojë në varësi të kombinimit të tastierës që ata kanë përcaktuar.

Për të anuluar zgjedhjen, shtypni përsëri Ndalet + A . Unë ju tregoj një pamje të ekranit:

nan-përzgjedhje

Si të kopjoni me Nano:

Për të kopjuar ne përdorim kombinimin Ndalet + 6 përmes së cilës, nëse NUK kemi zgjedhur ndonjë gjë, do të kopjojmë vijën ku gjendemi.

Si të ngjitni diçka të kopjuar në Nano:

Për të ngjitur ne do të përdorim Ctrl + U dhe ku është kursori, diçka që kemi kopjuar më parë do të ngjitet.

Zgjidh + Kopjo + Ngjit në Nano?

Supozoni se duam të zgjedhim një tekst, ta kopjojmë dhe pastaj ta ngjisim, do të ishte kështu:

 1. Shtyjmë Ndalet + A dhe duke përdorur tastet e shigjetave, ne shënojmë tekstin e dëshiruar.
 2. Ne nuk shtypim përsëri Ndalet + A , por pikërisht atje me atë të zgjedhur, ne shtypim Ndalet + 6 për të kopjuar atë shënuar.
 3. Siç mund ta shihni, shtypja e tastave të kopjimit humbi zgjedhjen.
 4. Ne tashmë e kopjojmë atë, tani shkojmë në pjesën e skedarit ku duam të ngjisim gjënë e kopjuar më parë, dhe me kursorin atje bëjmë: Ctrl + U
 5. Gati!

Fund!

E qartë, madje as uji hehe, shpresoj se është aq i dobishëm sa është për mua mí


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

30 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   elav dijo

  Detyra tjetër .. zgjedhja në kolona me Nano ..

  1.    Giskard dijo

   Epo, nëse përdorni miun dhe shtypni KONTROLLI ndërsa bëni zgjedhjen, mund të zgjidhni në modalitetin e kolonës. Unë dyshoj se duhet të ketë një mënyrë për ta bërë atë vetëm me tastierë.
   Kështu që po mundeni.

   1.    elav dijo

    Ideja është që të përdoren vetëm çelësat.

   2.    anonim dijo

    Huu aq mirë !! shtypja e kontrollit të majtë + alt të majtë dhe zgjedhja me miun, zgjedhja bëhet në modalitetin e kolonës is .kjo është fantastike, faleminderit shumë për informacionin.

 2.   majkel dijo

  Për vim a është e njëjta gjë?

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Jo, me vim për të kopjuar vendosni:
   numri i rreshtave për t’u kopjuar

   Për shembull duke supozuar se dëshironi të kopjoni 4 rreshta:
   4 vjeç

   Pastaj për të ngjitur vendosni p (me shkronjë të vogël) nëse dëshironi ta ngjisni poshtë vijës aktuale, ndërsa nëse është mbi atë aktuale është P (shkronjë e madhe)

 3.   Gabriel Andrade dijo

  Ju gjithashtu mund të kopjoni (ose më saktë të prisni) një linjë të plotë me Ctrl + K, dhe pastaj ta ngjisni atë gjithashtu me Ctrl + U.

 4.   Luis Graciano dijo

  Faleminderit shume…! E ndihmës së jashtëzakonshme si gjithmonë ..!

 5.   i paemëruar dijo

  nano r00lz

  😀

 6.   mëkatar dijo

  vellai i madh?
  cfare eshte ajo?
  Nga Wikipedia e plotfuqishme dhe kurrë e gabuar (?):
  Nano (simboli n) është një prefiks i Sistemit Ndërkombëtar që tregon një faktor prej 10 ^ -9 (nano = nëntë).

  Konfirmuar në vitin 1960, vjen nga greqishtja νάνος, që do të thotë "xhuxh".

  1.    mario dijo

   google ju çoi në anën tjetër, Nano ia ka borxh emrin që është vëllai i lirë i Pico, ata të dy kanë artikullin e tyre.

  2.    Matías Olivera dijo

   Nano është një redaktues teksti për sistemet e bazuara në Unix, si GNU / Linux.

  3.    mëkatar dijo

   përsëri:
   Vellai plak?
   cfare eshte ajo?
   VI Zotërinj apo EMACS b .por nano ???? ssssshhhhhh

 7.   besim dijo

  Zgjidhni nuk është ctrl + 6 ???
  nano është një redaktues terminali, a do të thotë kjo se të gjitha komandat NANO më shërbejnë edhe mua në terminal?
  Dhe si është të kërkosh në nano?

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Zgjidhni në Nano është Alt + A siç kam vendosur në postim, gjithsesi me Ctrl + G ju merrni ndihmën

   1.    Franz dijo

    Unë mendoj se është + praktike të zgjedhësh me klikimin e majtë dhe të ngjitësh me klikimin e mesit të miut =)

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     Kur është një server që nuk ka një ndërfaqe grafike, domethënë nuk ka mi ose diçka të tillë, ky është opsioni i vetëm

  2.    anonim dijo

   Unë kopjoj dhe ngjis me miun, është më lehtë ... Shënoj atë që dua të kopjoj duke mbajtur butonin e majtë të miut dhe duke zvarritur, pastaj shkoj atje ku dua të ngjit dhe shtyp butonin qendror të timonit të miut.
   Dhe nëse nuk keni një mi në tastierat virtuale, duhet vetëm ta aktivizoni, është shërbimi gpm.
   Metoda e shpjeguar këtu nuk funksionon për mua, alt + a e majtë nuk funksionon për mua, nëse zgjidhni me kontrollin e majtë + 6.
   Për të kërkuar në nano është me kontroll + w dhe ju shkruani atë që dëshironi të kërkoni, nëse dëshironi të vazhdoni të kërkoni vazhdoni të shtypni kontrollin + w dhe hyni rradhazi.

   1.    anonim dijo

    Po, funksionon ... Unë isha budallai që nuk i bëja mirë gjërat.

    1 - majtas alt + a dhe i lëshoj për të treguar shenjën e fillimit ku dua të filloj kopjimin
    2 - Unë lëviz me tastet shigjetë duke shënuar atë që dua të kopjoj
    3 - majtas alt + 6 Unë kopjoj atë që është shënuar në tamponin e clipboard (nëse mund ta quani ashtu)
    4 - Unë lëviz me shigjeta në vendin ku unë dua të godas
    5 - kontrolli i majtë + u ngjit kopjuar

 8.   Cristian dijo

  Vite duke përdorur nano, sepse e takova para se ta shihja dhe duhet më pak kohë për t’u hapur sesa geany, duke menduar se si dreqin mund ta kopjoni / ngjisni në nano. Tani mund të vdes në paqe.

 9.   neysonv dijo

  shkëlqyeshëm, nuk kisha ide

 10.   ngjitur dijo

  KZKG ^ Gaara, postim i bukur. cili redaktues është më i fuqishëm dhe ndryshimi i tij midis: redaktuesit të lehtë, .. redaktuesit vi, editor redaktuesit nano? , ... Unë do të doja të dija të kaloja rreshtat dhe të kopjoja ... si dhe të kthehesha në secilin redaktor të përmendur.

 11.   Fer dijo

  Vlen të sqarohet:
  Unë nuk e di me të vërtetë për cilin version të linux (imi, Ubuntu 13.10) ose për cilin version të Nano (imi, 2.2.6) por, në rastin tim, zgjedhja nuk funksionoi. Komanda që funksionoi për mua ishte:
  Vendos shenjën e kontrollit: CTRL + 6 (Jo ALT + A, siç tregon ky artikull)
  Pjesa tjetër bëri punë për mua:
  Zgjidhni: Zhvendosni kursorin sipas asaj që dëshironi të zgjidhni.
  Kopjoni: ALT + 6
  Ngjit: CTRL + u
  Unë shpresoj se dikush do t'ju shërbejë.

 12.   gëlqere dijo

  shumë mirë
  Unë kurrë nuk fillova të kërkoj se si të kopjoj dhe ngjis me nano

  tani do të jetë më e lehtë për mua të përdor nano kur nuk keni një mjedis grafik

 13.   mat1986 dijo

  Nano është dashuri, Nano është jeta <3

 14.   HO2Gi dijo

  Unë bëj "cicërimë" me NANO, më pëlqen ta them duke ditur. Më kursente kohë.

 15.   djaloshi78 dijo

  Faleminderit për artikullin, nuk është aspak keq të filloni dhe të sqaroni dyshimet kur keni një skedar të hapur dhe jeni bosh.

  1.    djaloshi78 dijo

   Gjithashtu, një informacion i dobishëm, nëse keni, si unë, serverat linux të lidhur nga dritaret nga Putty, ose MultiPutty të keni disa lidhje dhe ju doni të ngjisni nga clipboard windows:
   1 - Në dritare kopjoni tekstin tuaj si zakonisht.
   2 - Në linux, ju ekzekutoni nano dhe shkoni në sitin që dëshironi të ngjisni dhe shtypni butonin e djathtë të miut dhe ngjitni gjithçka.
   Një përshëndetje

 16.   Sterve dijo

  Faleminderit shumë për kontributin vëlla, përshëndetje.

 17.   Noobsaibot73 dijo

  Ato komanda nuk funksionojnë në rastin tim, nëse shtypni ALT (Majtas) + A hapni menunë e sipërme, për të vendosur shenjën e fillimit (për të qenë në gjendje të hijëzoni tekstin që do të kopjohet) duhet të shtypni Shift + ALT + A dhe pastaj po, vendosni shenja fillestare dhe tani mund të hijezoni… Ky sistem është i ngadaltë dhe joefektiv, vendosni një shenjë, hije, shenjën përfundimtare dhe më pas kopjoni… Me sa lehtë është të jesh në gjendje të hijezosh me Shift + Cursors dhe pastaj ngjitësh me CTRL + V… Për sa kohë që nuk thjeshtoj, unë preferoj të hije, kopjoj dhe ngjis me miun, është më e shpejtë dhe më e lehtë