LibreOffice në dispozicion 5.0

Vrapo budallenj !! Version 5.0 LibreOffice është tani në dispozicion me karakteristika të reja interesante në nivelin e ndërfaqes dhe funksionalitetit.

LibreOffice 5

Çfarë ka të re në LibreOffice 5.0

Ndryshimet ato janë të mjaftueshme dhe mund t'i shihni në shënimet e lëshimit për këtë version. Në nivelin e ndërfaqes, ikonat janë përmirësuar dhe disa elementë në shiritin e mjeteve janë ridizenjuar dhe rivendosur. Le të shohim disa që ia vlen të përmenden nën kapuç.

shkrimtar

 • Shkrimtari shton Mbështetje për të zëvendësuar Emoji dhe me fjalë
 • Shikimi i stileve në shiritin anësor
 • Mbështetje për tekstin e shënuar në Word
 • Pri imazhe
 • Puna e përmirësuar me tabela ...
 • dhe me shume..

Calc

 • Përmirësimet e formatit XSLX
 • Pritini, modifikoni dhe ruani imazhet e bashkangjitura në fletëllogaritëse.
 • Përmirësimet me punën e rreshtave dhe kolonave.

Pjesa tjetër e mjeteve gjithashtu marrin përmirësimet dhe rregullimet e tyre të gabimeve, ka përmirësime në filtra dhe në performancën e përgjithshme të kompletit të zyrave.

Instalimi i LibreOffice 5.0

Në rastin e Ubuntu dhe derivateve, RedHat, Windows dhe OSX, ata mund të përdorin shkarko faqen për të marrë versionin e fundit. Për Ubuntu lë lidhjet:

Shkarkoni Libreoffice

Pako në gjuhën spanjolle

Paketat e ndihmës jashtë linje

Sapo të shkarkojmë skedarët, i zbërthejmë, futim dosjet me emrin DEB dhe ekzekutojmë në një terminal:

$ sudo dpkg -i *.deb

Ne e bëjmë atë për çdo dosje të zbërthyer. Nuk është e nevojshme të hiqni ndonjë version të mëparshëm të LibreOffice, por do të rekomandohej që të shmangni konfliktet e mundshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

27 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Domingo Gomez dijo

  Ekziston edhe një depo zyrtare që mban azhurnimin e librit zyrtar:
  sudo add-apt-depo ppa: libreoffice / ppa
  sudo apt-get freskimin e
  sudo apt-get instaloni libreoffice
  Në të vërtetë sot i azhurnova dhe pastaj kërkova shënimet e lëshimit. Duket bukur.

  Shënim: nga depoja, Libreoffice është integruar më mirë me Unity.

  1.    HO2Gi dijo

   Meqenëse testoi nenexhikun linux, më pëlqen shumë se si duket.

  2.    eliotime3000 dijo

   Nga backport zyrtar i Debian, gjithçka mirë.

  3.    JP dijo

   kontribut i mire, punon 100%

 2.   Hugo Sanchez Landaverde dijo

  Mirë! Falni injorancën time, si mund të azhurnohem në këtë version, unë kam 4.2.xx jam në Xubuntu 14.04

  Thanks !!

  1.    merlin debianiti dijo

   shtoni ppa ose shkarkoni skedarët që ofroi elav pastaj hapni dosjen e shkarkimit nga terminali dhe vendosni sa vijon:

   dpkg -i * .deb

   Padyshim që duhet të keni vetëm 3 paketat deb në dosjen e shkarkimit, përndryshe të tjerët do të instalohen.

 3.   saeron dijo

  Paraqitet me ikona pikturë njëngjyrëshe ose i keni vendosur ato. Unë nuk jam i bindur nga ai shirit anësor, e vërteta është ajo që përdor por gjithsesi duket tmerrësisht e shëmtuar. Edhe kështu, përmirësimet janë të shumta dhe puna e bërë nga ekipi vlerësohet. Faleminderit.

  1.    u shpartallua dijo

   Shiriti anësor mbyllet duke klikuar në menunë zbritëse "sidebar" dhe duke klikuar në "close sidebar".

 4.   Azur dijo

  Ata ende nuk e kanë ndryshuar GUI, mendoj se është koha.

 5.   Christian Cornejo dijo

  dhe kaligra ... ai tashmë ka vdekur: qaj

 6.   Imazhi i vendosësit të Javier Armas dijo

  Shkëlqyeshëm Unë do të pres që ajo të shfaqet si një azhurnim në Kubuntu 15 në mënyrë që të mos thyej asgjë ... (Unë përdor Libreoffice për të bërë botime në pdf). Nëse nuk mund ta duroj, do të kthehem te ky postim (dhe komentet tuaja) për të provuar fatin tim.

 7.   merlin debianiti dijo

  E vërteta është, unë tashmë përdor Debian Testing dhe jam i kënaqur me versionin e ofruar nga repos, por lajmi vlerësohet.

 8.   zetatinë dijo

  Meqenëse lexova "Crop images", u azhurnova menjëherë, Faleminderit për postimin!

 9.   Wulx kalt dijo

  Nuk e kuptoj ekipin e zhvillimit të LibreOffice. Ju duhet të shihni se për çfarë kanë nevojë ... Unë nuk i kam dhënë vetes detyrën për të parë gjendjen aktuale të pajisjeve. Por, ata duhet të bëjnë një analizë të thjeshtë:
  - Cilat janë apartamentet më produktive të zyrave? Nga atje, filloni dhe "kapni" më të mirën nga të gjitha dhe zbatojeni atë.
  - Ndoshta duhet të përqendrohemi gjithashtu në një mënyrë tjetër të të bërit të gjërave, jo shumë të guximshme, në mënyrë që të mos trembim përdoruesin përfundimtar, por, duke përtërirë në një farë mase, domethënë, duke ruajtur gjithmonë një përdorim të rehatshëm dhe të thjeshtë të mjeteve.

  PS: Unë shkruaj "ne duhet" sepse unë jam një programues por kjo nuk përjashton përdoruesit e LO.
  Përshëndetje.

 10.   Obed gonzalez dijo

  Meqenëse ata shtuan opsionin për të prerë imazhin, ata do të kishin shtuar menjëherë mundësinë për ta rrotulluar imazhin në çdo kënd dhe jo vetëm 90 ° kthehet si kjo tani dhe mundësinë për të ndryshuar kufirin e imazhit nga katror në të rrumbullakët, eliptik ose mënyra të tjera.

  Shpresoj të vijnë në versionin tjetër.

 11.   HO2Gi dijo

  E shkëlqyera faleminderit shumë. Për të provuar përmirësimet ndërsa funksionon.

 12.   JOE dijo

  Unë azhurnova dhe tani më jep gabimin 509 në formulat e mia (themelore)
  Shembull: «= G3 / 1.9»

  në TOOODAS formulat e mia.
  Aq keq.

  1.    JOE dijo

   Unë i përgjigjem vetes.

   Unë ristartova dhe u rregullua.

 13.   geek dijo

  Mendoj se fillon më shpejt se 4!

 14.   Jorge dijo

  Unë e azhurnova me forcë në Funtoo duke ri-përshtatur ndërtimin, dhe është mirë

 15.   aioria697 dijo

  Epo për zyrë falas ikonat e jashtëzakonshme të flladit më mirë janë të pamundura ...

 16.   Oscar dijo

  Ende duket shumë "e madhe" për përdorimin tim të vogël.

  dhe Abiword është shpesh i papajtueshëm ose i paqëndrueshëm me skedarët (gjithashtu më ndryshon vendin kur hap në Abiword dhe Libreoffice

  Për kuriozitet, unë po përdor Zyrën WPS "Kineze" më shumë dhe funksionon mirë, hapet shpejt, por nuk e di se çfarë ndodh që nuk mund ta kursej në .odt!

  një përshëndetje!!

  1.    ianpocks dijo

   «Oscar» Koment 22

   Unë e kuptoj që wps nuk është në përputhje me odt, dhe nuk kam shumë besim se kur hapni programin ai ju dërgon në faqen e tij zyrtare ???. Të gjitha programet e tjera, askush nuk ju ka dërguar në faqen e tyre nëse nuk është një produkt në re, as zyrë, as abiword, as falas, as ai nga ibm (A është gjallë ???)

   Me pak fjalë, mendimi im është se për bazat falas është i rëndë dhe abiword është ndoshta shumë themelor për fjalë, por jo Gnumeric ...

   Kështu që unë e kuptoj ndjenjën tuaj. por WPS ngurrojnë ta përdorin atë. Krahasoni të njëjtën skedar në libre / office / WPS do të shihni ndryshimin edhe nëse është odt ose office!

 17.   Fran dijo

  Sapo u instalua në Kubuntu 14.04. Tani për tani po e përdor për të vazhduar karrierën time PF. Sigurisht, problemi i përjetshëm me indeksin dreq është zgjidhur.
  të fala
  PS: më vjen keq për prishjen, por a di dikush për një komunitet që punon me softuerin e inxhinierisë së kontrollit? Brohoritje

 18.   Diego Hdz dijo

  Goodshtë mirë të dihet se ky projekt po vazhdon, unë e përdor atë në linux dhe windows dhe atje mund të gjej të gjitha funksionet që më duhen në punën time të përditshme dhe shumë mirë të di që vazhdon të përmirësohet.

 19.   fanon dijo

  Nuk mund të shikoj prezantimet e bëra në powerpoint ose të bëj përshtypje. programi mbyllet dhe fillon rikuperimi i skedarit. kjo në zorin 9.

 20.   fanon dijo

  Ishte një zhgënjim dhe akoma më shumë duke menduar për faktin se doja që miqtë e mi të migronin në këtë suitë zyre.