Дакни јакни: аргентински анимиран филм направен со мешалка

Историјатот на Блендер, софтверот што се користеше за креирање Долни јакни, летачки авантури тоа веќе има место во историјата на компјутерите. Не само заради неговите извонредни способности, туку, пред сè, заради начинот на кој преживеа сигурна смрт.


Блендер е програма за создавање сцени и анимации во 3Д, односно од типот на филмот од кој знаеме Приказна со Играчки o Барате Немо (иако беа користени и други алатки за овие наслови), и е роден во 1995 година како интерна апликација на холандското студио за дизајн NeoGeo. Неговиот автор, Тон Рузендал, во 1998 година избра бесплатно да ја дистрибуира програмата, бидејќи NeoGeo немаше намера да ја продава и ја основаше компанијата NaN за да го унапреди својот развој. Потоа, во 2002 година, NaN банкротираше. Илјадници луѓе кои користеа блендер видоа како банкрот го остави изворниот код (рецептот) на софтверот, кој беше за верзијата 1.8, меѓу средствата запленети на NaN.

Соочен со катастрофата, Рузендал ја праша корисничката заедница дали ќе бидат подготвени да платат за изворниот код, за да не умре Блендер. Одговорот беше звучно „да“. Цената наметната од доверителите беше 100.000 евра.

Кога Рузендал ја започна својата кампања за собирање средства преку Интернет, сега вообичаена на страници како Википедија, многумина се смееја на неговата наивност. Сепак, на Бесплатниот блендер му беа потребни само седум недели за да ги собере парите. Далеку од она што го истакнаа некои циници, Тон не побегна со чекот, туку го однесе кај доверителите, го спаси Блендерот и го потпиша под лиценцата GPL, претворајќи го во слободен софтвер и враќајќи се на неговата корисничка заедница. Оттогаш, блендерот не престанува да се подобрува и денес оди на верзија 2.49 ( блендер.org ).

Филмот Долни јакни Создаден е со модифицирана верзија на Блендер, прилагодена на особеностите на проектот. Сега, како е тоа што аргентинското студио Манос Дигиталес можеше да ја смени програмата? Дали го имаа и тој легендарен изворен код? Точни Не е исто, со оглед на времето, но моменталниот рецепт за мешалка. Така функционира слободниот софтвер: програмите се дистрибуираат, понекогаш дури и се продаваат, со вклучен рецепт. Овој вид лиценца е истата што го создаде сега добро познатиот Linux (www.linux.org) и openoffice.org .( http://es.openoffice.org ) Наречена е Општа јавна лиценца (ГПЛ), создадена е од Ричард Сталман во 1989 година и го смени пределот на софтверската индустрија во последните две децении.

Гледано во | Ла Нацин


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.