TaskJuggler: Бесплатен и отворен софтвер за управување со проекти

TaskJuggler: Бесплатен и отворен софтвер за управување со проекти

TaskJuggler: Бесплатен и отворен софтвер за управување со проекти

Пред нешто повеќе од еден месец го истражувавме добро познатото Софтвер за управување со проекти (ДГП) de Отворен извор наречен OpenProject и нејзината нова верзија 11.3.1 неодамна објавен. Затоа денес, ќе се обратиме на друг сличен наречен „TaskJuggler“.

„TaskJuggler“ е SGP со отворен код што оди покрај стабилна верзија 3.7.1, кој беше објавен пред нешто повеќе од една година (14). И дека до денес, тоа е одлична алтернатива за други познаници Бесплатни ПМГ, слободни и слободни извори, како што се, OpenProject, GanttProject, ProjectLibre, LibrePlan, GNOME Planner, Rachota, Calligra Plan, Отворена работна маса, DotProject, и многу други.

OpenProject: Нова верзија 11.3.1 на софтвер за управување со проекти

OpenProject: Нова верзија 11.3.1 на софтвер за управување со проекти

За оние кои не ги истражувале нашите претходен запис на OpenProjectКако и обично, ние веднаш ќе ја оставиме врската подолу, така што по истражувањето на оваа публикација, тие ќе можат така лесно:

"Тоа е софтвер за управување со проекти со отворен извор, создаден за да понуди ефикасно управување со класични, агилни или хибридни проекти во безбедна средина. OpenProject нуди широк сет на функционалности, како што се: повеќекратно управување со проекти, тимска работа (соработка) и ефикасна комуникација во текот на целиот животен циклус на водени проекти. Покрај тоа, тој нуди поддршка за управување со задачи, следење на грешки, управување со барања, планирање на производи, управување со состаноци, следење на време и известување за трошоци, управување со буџет, меѓу многу други." OpenProject: Нова верзија 11.3.1 на софтвер за управување со проекти

Поврзана статија:
OpenProject: Нова верзија 11.3.1 на софтвер за управување со проекти

TaskJuggler: Управување со проекти надвор од цртежот на дијаграмот

TaskJuggler: Управување со проекти надвор од цртежот на табелата Гант

Што е TaskJuggler?

Според твоето официјална веб-страница, „TaskJuggler“ Опишано е како што следува:

"TaskJuggler е модерен и моќен бесплатен софтвер и алатка за управување со проекти со отворен извор. Неговиот нов пристап кон планирање и следење на проектот е пофлексибилен и супериорен во однос на најчесто користените алатки за уредување на табелата Гант. Покрај тоа, тој го опфаќа целиот спектар на задачи за управување со проекти, од првата идеја до завршувањето на проектот. Ви помага при обемот на проектите, распределбата на ресурсите, планирањето на трошоците и приходите, управувањето со ризиците и комуникацијата."

карактеристики

TaskJuggler е бесплатен, со отворен извор (лиценциран според GPL 2.0) и е запишан во Руби. Доаѓа природно во Англиски јазик, но тој е мултиплатформен и многу лесен за инсталирање и употреба во сите Оперативни системи најпопуларен и најпознат (Windows, MacOS и Linux) Едно нешто што го истакнува е дека не ви треба А. Графички кориснички интерфејс (GUI). Командна обвивка, обичен уредник на текст и веб прелистувач е сè што е потребно за секој да работи со него.

Сепак, меѓу неговите карактеристики и функционалности поистакнато можеме да го споменеме следново:

Основни својства

 • Управувајте со задачите, ресурсите и сметките за проект.
 • Врши моќно управување со списокот со задачи.
 • Има одличен, комплетен и детален прирачник.
 • Овозможува лесна инсталација.
 • Работи на сите оперативни системи Linux, Unix, Windows, MacOS, меѓу другите.
 • Има целосна интеграција со уредникот за текст Vim.

Аванс на програмирање

 • Нуди автоматско израмнување на ресурсите и решавање на конфликтите на задачите.
 • Поддржува неограничен број сценарија од истиот проект за анализа што-ако.
 • Овозможува флексибилно работно време и управување со дозволи.
 • Има поддршка за работа во смени и повеќе временски зони.

информации

 • Нуди сеопфатни и флексибилни извештаи.
 • Има моќни функции за филтрирање.
 • Вклучува временски лист и инфраструктура за известување за статусот.
 • Овозможува мониторинг на проектот и извештаи за статусот со поддршка на контролната табла.

Веб-изданија и карактеристики на групна работа

 • Овозможува генерирање на HTML извештаи за објавување на интернет.
 • Поддржува извоз на податоци во формат CSV и iCalendar.
 • Вклучува интегриран веб-сервер за динамични и интерактивни извештаи.
 • Има систем на временски лист базиран на сервер за известување за статусот и реалната работа.

Преземање, инсталација, употреба

За нејзино спроведување, може да се инсталира директно во скоро сите GNU / Linux Distros, песна Менаџер на пакети мајчин по терминал (конзола) или преземете и инсталирајте од вашата официјален дел за преземање. И лесно конфигурирајте со извршување на официјална постапка опишано во следното линк.

до повеќе информации Можете да ги посетите следниве официјални врски:

 1. Упатство за употреба на Усуарио
 2. Официјална веб-страница на GitHub
 3. Официјална веб-страница на Gems

Резиме: Различни публикации

Се надеваме на ова "корисен мал пост" за познанството Софтвер за управување со проекти (ДГП) de Отворен извор наречен «TaskJuggler» и неговата последна достапна бројка за стабилна верзија «3.7.1» објавен пред нешто повеќе од една година; е од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

Засега, ако ви се допадна ова publicación, Не запирај споделете го со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки, по можност бесплатни, отворени и / или побезбедни како ТелеграмаСигналМастодон или друг од Федерален, по можност.

И запомнете да ја посетите нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости, како и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinuxДодека, за повеќе информации, можете да ја посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит, за пристап и читање на дигитални книги (PDF) на оваа тема или други.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.