Вака се обидоа да ја киднапираат сметката на WhatsApp на Алберт Ривера

Алберт ривера

El лидерот на политичката партија Сиудаданос, Алберт Ривера претрпе напад на неговиот мобилен телефон преку стапична порака. Ова се случи во целосна политичка кампања пред новите избори во Шпанија. Четврти национални избори за само четири години, два во последните седум месеци. Сето ова создава голем проблем бидејќи сè е блокирано во земјата и затоа што секој од тие избори чинеше скоро сто и пол милиони евра ... што може добро да се инвестира во други попотребни задачи како што се образованието и здравството.

Нападот врз мобилниот уред на Алберт Ривера бил насочена кон киднапирање на вашата сметка на WhatsApp да може да се имитира преку оваа апликација за размена на пораки и да знае што може да се случи ако не го сфатеше тоа и не го пријавише. Но, Алберт го сфати тоа и го пријави во Цивилната гарда. Theалбата се случи минатиот петок пред надлежните органи, а сега Единицата за телематски криминали на УЦО го истражува случајот.

Не се откриени многу информации, но засега имаа пристап само до одредени лични информации на шпанскиот политичар, но овие наводни компјутерски криминалци можеле да го имитираат и да испратат пораки до други политичари дека Ривера ги имал меѓу неговите контакти. Но, наместо да размислуваме за тоа што можеше или не можеше да се случи, што ви го оставам на вас, ќе ги видиме информациите што ги имаме за случајот ...

Да ги оставиме хакерите на мира!

едрилица

Ова тоа не е чин на хакериДа ги оставиме хакерите на мира. Хакер не е компјутерски криминалец кој е посветен на овие работи. Хакери се оние кои имаат многу супериорно знаење за некоја област, особено за програмирање и безбедност, меѓу другите. Иако е точно дека специјалистите за сајбер безбедност го киднапираа терминот хакер и го монополизираат, бидете свесни дека има хакери надвор од безбедноста.

неговата веројатно многу хакери кои работат секој ден за да не се случи ваков вид на работа, да гарантира телематски системи на избори или да спречи сајбер напади врз компании и организации. Хакерите се одговорни за создавање подобри компјутерски системи и нивно обезбедување. И покрај ова, медиумите, филмската индустрија предводена од Холивуд и литературата ги криминализираат користејќи го несоодветно терминот хакер.

За жал, овие медиуми се толку моќни што го направија зборот синоним за хакер или компјутерски криминал. И за мнозинството смртници, хакер е криминалец кој не ја палеше мрежата или компјутерските системи ... Дури и РАЕ го даде како валиден, иако неодамна додадоа второ значење далеку од ова, но тие го одржуваат првото и сè уште не го дадоа сè со вистинско значење.

Речено, ми се чини фер, сега одиме да го видиме случајот што се случило и како би можеле да се одбраниме ...

Како успеаја да го киднапираат WhatsApp

WhatsApp

Прво кажи го тоа WhatsApp е апликација за размена на пораки во сопственост на Facebook. Иако спроведоа низа безбедносни мерки, тоа не е прв ниту најлош напад што го имаат, ниту пак Алберт Ривера е единствениот политичар кој ги претрпел. Неодамна, група од Израел беше вклучена во уште еден масовен напад на оваа апликација.

Како што знаете, WhatsApp е дизајниран да работи само на уреди мобилни телефони поврзани со СИМ-картичка и неопходен телефонски број. Ова го разликува од другите апликации на кои не им треба телефонски број за работа. Иако е точно дека WhatsApp има клиенти да инсталираат на други уреди како што се компјутери, нивна употреба преку Интернет, итн. (Секој компјутер со Интернет врска и компатибилен прелистувач или клиент). Но, секогаш ви треба мобилен телефон за пристап.

Ова ви овозможува да инсталирате WhatsApp на други платформи, но за пристап и одржување на сметката, секогаш треба да го внесувате телефонскиот број на кој се испраќаат пораките. проверка на СМС пораки. Овие текстуални пораки имаат нумерички код потребен за да се започне сесијата на WhatsApp со целата содржина на контакти, архивирани разговори, фотографии итн., Зачувани во резервната копија.

Ако некој се обиде да пристапи до вашиот WhatsApp од друг уред, затоа што знаете го вашиот мобилен телефон, она што можете да направите е да ја инсталирате апликацијата или да ја користите од веб, да го ставите вашиот телефон, но не може да пристапите. Бидејќи нема да има код за верификација што ќе ви го испратат на вашиот мобилен телефон. Под ова мислам на две работи: од една страна, ако го добиев тој код, ќе имав сè за пристап до вашиот профил; И, ако сте ги примиле овие типови на пораки, иако не сте се обидувале да пристапите до вашата сметка во WhatsApp, тоа може да значи дека некој се обидува да добие пристап до вашата сметка.

Некој со лоши намери, откако ќе знае дека вашиот телефон може да го користи практики за фишинг да се обиде да го добие тој код што недостасува. Она што можев да го сторам, да дадам едноставен пример, е да ви испратам порака преку самата апликација со сметка со фотографија на профил со логото на WhatsApp и како да е член на техничкиот тим на компанијата да ве замоли кажи му го кодот што си го добил преку СМС. Ако каснете, ќе му дадете пристап ...

Тие исто така може да ви испратат СМС по СМС-пораката со кодот, барајќи од вас да го внесете кодот што ви е дојден и да го проследите на истиот број што ви го испратил и вториот СМС-порака. Во овој случај, тие повторно ќе го имаат потребното за да ја киднапираат вашата сметка. Затоа, важно е да се спречи овој вид на инцидент е тоа да го знаете СЕКОГАШ мора да го чувате кодот. Никој кој би требало да е од WhatsApp нема да го побара тоа од вас во кое било време, ниту пак ќе мора да го испраќате каде било. САМО ВНЕСЕТЕ ГО ВО АПЛИКАТА САМО АКО СЕ ПРИЈАВИЛЕ!

Постапката

Откако ќе разбереме како работи системот за пристап до WhatsApp, ќе можете подобро да разберете што се случи со случајот Алберт Ривера. Она што тие и го сторија, и она што го каснаа Ц-овите е да искористат друг механизам различен од оној што го опишав погоре, но сличен во однос на пристапот:

  1. Злонамерна личност или група на луѓе тие пријавија на WhatsApp дека бројот на мобилниот телефон Оној на Алберт Ривера беше узурпиран, односно како да му го украдоа мобилниот телефон на Ц.С.
  2. WhatsApp му испрати на Алберт Ривера А. СМС со код за верификација да ја потврди нејзината сопственост.
  3. Овие непознати лица се претставија како персонал на WhatsApp и ве замолија да им го испратите кодот за потврда преку СМС. И тоа е грешката што ја направи Ривера ...
  4. Сега, откако ќе ги имаат вашиот телефонски број и код, тие можат најавете се и имитирајте се на Алберт Ривера.

Која е разликата од она што е опишано погоре? Добро тактичкиот потег да го пријави имитацијата на WhatsApp. Зошто? Многу едноставна, услугата ви овозможува да ја користите апликацијата од различни уреди истовремено. Ако користите повеќе клиенти истовремено, нема да има проблем, всушност многумина го прават тоа за да пишуваат поудобно од својот компјутер наместо да пишуваат од нивниот мобилен телефон. Но, во овој случај, сè што е направено од сесијата на клиент-компјутер може да се види од мобилниот. Во таков случај, Алберт можел да открие сомнителна активност и да постапи. Од друга страна, ако му го одземат пристапот и му го дадат само на другиот клиент, тоа е поповолно за сајбер криминалците ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)