Вим и Емакс: Сите тивки напред

Меѓу свети војни Најлегендарната за која сме свесни е војната со издавачите. Ви / Вим против Емакс. Ова е особено забавно затоа што обајцата се слободен софтвер и имаат многу високи можности.

Ова се враќа многу години наназад. Емакс е развиен од Ричард Сталман во 35-тите, објавен пред приближно 1991 години. Ви е на иста возраст, создадена од Бил oyој. Од друга страна, Вим е нешто поново и произлегува од потребата Брам Муленар да создаде клон на Ви за Амига во XNUMX година.

Колку ретро! Издавачи од камено доба, кога животот беше поедноставен. И ние продолжуваме да ги користиме затоа што тие се развиваат и се прилагодуваат на времето. Вим и Емакс користат модерни интерфејси во ГТК, тие имаат свои јазици за проширување, менаџери за пакети; меѓу другото што ги става меѓу уредниците модерен.

За што ги користам?

Да ставиме потполно хипотетичка околност. Гогоol е математички збор што дефинира еден проследен со сто нули. Како да го напишеме во уредник на текст?

Првото решение што ми паѓа на ум е да напишете еден и да го притиснете копчето 0 додека бројачот на колоните не ме постави на 101, бидејќи 101 знак треба да го измери овој израз. Претпоставуваме дека го уредуваме ова во компетентен уредник на текст, кој има лента за статус за прикажување на овие работи.

Сега, мислам на поедноставно решение:

i1 ESC 100a0 ESC

Секако дека ова решение бара Вим, или барем Ви. Тој команда е прилично едноставна и како да сме му велеле на Вим: Да се ​​биде во нормален режим, вметни 1 и се враќа во нормален режим. Сега вметнете го курсорот сто пати 0 и се враќа во нормален режим. Вим ќе ја изврши нашата нарачка без прашање.

Сложеност

Ова решение звучи исклучително сложено, и јас го сфаќам. Прво, затоа што се занимаваме со концептот на А. модален уредник. Но, има случаи кога тоа е многу покорисно отколку што изгледа.

Да речеме дека имаме список за шопинг. Toе одиме во продавница и сакаме да напишеме што ќе донесеме. Запомнете дека тоа е нешто хипотетичко, никој не смее да го носи својот компјутер во продавница за да оди на храна. Како и да е, ова е нашата листа:

1 банана 4 јаболка 2 килограми шеќер 1 литар вода

 

Тоа е многу едноставна листа за купување. Но, ќе направиме некои аранжмани. Прво, мислам дека уште неколку банани не би било лошо. Бидејќи ја сакаме естетиката, ќе го смениме малиот дел во јаболка да ја остави како Банана и имињата на единиците ќе ги замениме со нивните кратенки.

Па да започнеме. Бидејќи сакаме резервна копија од нашата оригинална листа, правиме копија со 4 год и го ставаме подолу со p. Притиснете Ctrl-a неколку пати за да го зголемите бројот на банани и да преминете на крајот од следниот збор со e. Слегуваме до втората линија, правиме а Fm за да дојдете до зборот јаболка и притиснете ~ (AltGr-4 на мојата тастатура) така што буквата се менува во својата голема верзија. Ние правиме j да се спуштиме на следната линија и да се појавиме во к килограми со b. Излегуваме од нормалниот режим со внесување cw и пишување на заменскиот збор за килограми, што ќе биде кг. Ние притискаме ESC, враќајќи се во нормален режим и повторно j да го стори истото со Литар. Спремен Вака изгледа сега нашата листа.

3 банани 4 јаболка 2 кг шеќер 1 л вода

Моќта

Да ја сумираме претходната акција во ова:

4yy G p 2Ctrl-A e Fm ~ jb cw kg ESC jb cw L ESC

Почитував некои простори за да станам разбирливо, но тоа обично не се прави. Овој редослед на робот нè тера да размислуваме многу за неговата корисност. Но, сигурно е побрзо да го направите ова отколку да се движите со глувчето, да изберете, копирате, залепите, избришете и така натаму.

Уредници сè додека Вим или Емакс можат да прават вакви работи затоа што се развиени со години и со многу јасни идеи како да се прават работите.

Криви за учење

Да, тие се стрмни. Но, за тоа служат иницијативите како Cream, што овозможува целосно подготвено за употреба Vim околина веднаш надвор од кутијата, без да се борите со режимите и работите и режимот гуру, наставката на Емакс, што - колку што знам - им помага на почетниците.

Гуру-режимот е дел од Emacs Prelude, збирка екстензии што ти го олеснува тоа ако сакате да научите.

Екстензии

Бидејќи тие се пораспространети уредници од многу современи уредници и имаат свои јазици за проширување, можете да најдете теми во боја, приклучоци и многу повеќе. Постојат такви интересни работи таму:

Се чини дека е полесно (или попријатно) да се програмираат наставки во Emacs Lisp отколку во VimScript. Мислам, тоа е функционален јазик толкуван од јадро направено за тоа, наспроти императив јазик направен за конфигурирање и проширување.

Заклучок

Погледни! Не ве чини ништо, обајцата се бесплатен софтвер дистрибуиран бесплатно. Тие мора да бидат во складиштата на сите дистрибуции познати на човекот, па дури може да се најдат во злонамерни комерцијални системи. Нема што повеќе да се побара.

И, конечно, ако се изненадивте зошто ставив пред насловот Емакс во насловот наместо y, тоа е затоа што ми звучи подобро. Нешто како / í-macs /. Можев да се спасам со правописни проблеми со промена на позицијата, но навистина сакам Вим да и го направи тоа it


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

27 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ротс87 dijo

  Јас користам само нано и само за уредување на некои датотеки 0.0

  1.    анти dijo

   Ова е претежно аргумент за нивно користење. Гледам дека многу луѓе претпочитаат да не ги пробуваат и јас започнав да пишувам нешто за да ги охрабрам. Тоа е тоа.

   (Знам дека е слаба ставка)

   1.    Дамијан Ривера dijo

    Воопшто не е мрзливо, емаците и вим се одлични уредници на текст, јас повеќе ги сакам (вим) наместо ИДЕ

    Со почит

    1.    анти dijo

     Ви благодарам. Сега кога размислував за тоа, мислам дека случајно дадов лажичка. „Дистрибуцијата“ што ја споменав изгледа како да беше објавена денес.

  2.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   ахахаха ми се случува истото, со нано останав 😀

 2.   еоландро dijo

  Неодамна, требаше да уредувам датотека преку telnet во пристапна точка со dd-wrt и морав да се сетам на vi.

 3.   MSX dijo

  1. " тука е војната со издавачите. »
  ГРЕШКА!
  Вим е уредник, Емакс е подготвен за употреба хадронски судир на вашиот компјутер, знаете!

  2. Користењето крем (ајјј) или кој било вид „помошник“ за Вим или Емакс е исто како да инсталирате Манџаро и да се преправате дека сте инсталирале и користите Arch - со можна забелешка дека помагател не ја менува суштината на Вим или Емакс а Манџаро е Манџаро но не и Арх.

  Ако навистина сакате да го лулате со Емакс, има неколку кул места:
  http://emacsrocks.com/
  http://www.masteringemacs.org/
  http://batsov.com/prelude/
  http://lisperati.com/casting.html

  1.    анти dijo

   Емакс е толкувач на Lisp со додадени карактеристики за уредување на текст.
   Кремот може да биде што и да посакате, но го има така што почетниците не паѓаат директно во модалниот editид за уредување.
   Емакс на почетокот е нешто полесно, затоа што да, пишете му на првиот

 4.   Анубис dijo

  [режимот е вклучен]

  Емакс, оној оперативен систем на кој 35 години подоцна сè уште му недостасува добар уредувач на текст

 5.   Ксикиз dijo

  „Вим и Емакс“. Тоа „е“ во насловот (и некаде во текстот) е злоупотребено ...

  1.    Ксикиз dijo

   И патем, јас користам Вим за сè веќе. Почнав да го користам минатата година и сега стана неопходен за мене. Исто така, има предност што vi е претходно инсталиран во сите (или барем скоро во сите), што е скоро исто во ракувањето, така што знаејќи како да го користите, можете да уредувате датотеки во која било дистрибуција, без разлика дали има X11 или не.

   Пробав со Емакс, но ми изгледаа непријатни комбинации на тастатура, па затоа се фокусирав на Вим

  2.    анти dijo

   Тој веќе го објасни тоа на дното. За мене што треба да се користи e бидејќи фразата звучи како / vim и i-macs /, набудувајќи дека y се менува во e кога следниот збор започнува со звукот i.
   Сепак, беше многу поелегантно да се стави наназад и да се избегнат проблеми, но малку експериментирање не повредува никого.

   1.    Ксикиз dijo

    Добро, не успеав да го прочитам целиот напис поради недостаток на време хаха.

    Како и да е, сепак е погрешно напишано, колку и да звучи подобро.

    1.    анти dijo

     Во ред е. Ништо повеќе од оваа чудна работа да се критикува без да се заврши читањето.
     Се надевам дека ќе можеш да ме извиниш за овој недостаток. Се чини дека во прегледот и тие го поминаа, затоа мора да се согласат со мене, но треба да се прегледаат некои препораки од РАЕ за странски зборови. Овие не се преводливи.

     1.    Ксикиз dijo

      Да, не ја завршив, ја признавам грешката, но во последно време немам време и не можам да бидам околу онолку колку што би сакал. Всушност, крајно е чудно што на крајот можев да бидам тука за неколку моменти денес.

      Што се однесува до странските зборови, сврзникот „и“ не е туѓ збор, иако емакс. Според она што го разбирам (што, исто така, немам време да го потврдам сега), емаците треба да читаат емаци, без разлика колку го читаме на англиски јазик. Во спротивно, би било тешко да се применат правилата на правописот, затоа што ако зборувате шпански не мора да зборувате англиски или германски, и затоа не мора да знаете како тие зборови се изговараат на тие јазици.

      Како и да е, тоа не беше критика, само коментар и од сега ти кажувам дека секогаш ми се допаѓаат твоите написи

    2.    анти dijo

     Ви благодарам. Повратните информации и конструктивната критика ни служат на сите.

 6.   дијазепан dijo

  Не сакам да ги користам, но, на курс за напредно функционално програмирање, требаше да направиш уредник од типот Vim, но во хакер.

 7.   Тио 100 dijo

  Претпочитам vi или vim затоа што е најуниверзален бидејќи работи исто во кој било оперативен систем и сите * nix го вклучуваат и подразбирам сите од GNU / Linux, HP-UX, Solaris, AIX, BSD до скратени верзии на Linux како dd-wrt.

 8.   Абимаел Мартел dijo

  Јас програмирам 100% со VIM (Ruby, PHP, Javascript, Coffescript, CSS и повеќе)
  еве дистрибуција за рубински програмери, таа е многу комплетна и има многу корисни работи, поздрав (https://github.com/carlhuda/janus)

  1.    Дамијан Ривера dijo

   Тоа е она што го велам (погоре) Јас користам vim за mono, java, perl, bash и python само што не-толкуваните јазици треба да го користат терминалот за да соберат, во FreeBSD користам (и користам) многу VI што е уредник мајчин, но исто така инсталирај ее и џо многу добро (слично на нано), во Генту добра работа е што носи нано но јас веќе составив вим и многу ми се допаѓа! Тој е најдобриот уредник што постои и е модифициран според вашите потреби и претставува совршена алатка за системска администрација

   Со почит

 9.   Матијас (@ W4t145) dijo

  Вим Вим Вим!, Засекогаш, работи за сè и секаде, јас никогаш не го менувам

 10.   нано dijo

  Ахм, не знам, мрзлив сум и користам Sublime xD

 11.   Даниел Рохас dijo

  Јас секогаш користам Вим, го сакам и сметам дека е многу практичен и удобен

 12.   Драгнел dijo

  Едноставно вим, суштинско значење во мојот ден за ден.

 13.   Гвидо ролон dijo

  VIM ПРАВИЛА! но „ед“ РОКС !!!!,

 14.   vim dijo

  Вим портокал пишува фин Вим Кристал пишува нормално, Вим, Вим, Вим ...

 15.   јогурбланко dijo

  Треба да ги научите разликите помеѓу „бидејќи“, „зошто“, „зошто“ и „зошто“. Машко, во целиот текст не дадовте ниту еден.