Интернет компјутер: Колективна компјутерска платформа со отворен извор

Интернет компјутер: Колективна компјутерска платформа со отворен извор

Интернет компјутер: Колективна компјутерска платформа со отворен извор

Денес, ќе истражиме уште еден кул проект со отворен извор од Светот на DeFi наречен „Интернет компјутер“.

Со кратки зборови, „Интернет компјутер“ е проект на колективна компјутерска платформа со отворен извор изградена од Фондација ДФИНИТИ, за решавање на некои од главните проблеми со кои се соочува Традиционален интернет од денешно време.

Filecoin: Децентрализиран систем за складирање со отворен извор

Filecoin: Децентрализиран систем за складирање со отворен извор

И како и обично, пред да навлегувам во техничките детали за актуелната тема на „Интернет компјутер“, вреди да се потсетиме на, нашите последна поврзана објава del Светот на DeFi, кој се занимава со сличен проект, односно од планетарен и децентрализиран размер, наречен „Filecoin“. И тоа накратко може да се опише како што следува:

„Мрежа од peer-to-peer што зачувува датотеки, со вградени финансиски стимулации за да се обезбеди датотеките да се чуваат сигурно со текот на времето. Мисијата на Filecoin е да создаде децентрализирана, ефикасна и робусна основа за информациите на човештвото.

„Filecoin“ како решение со отворен извор, може да ни помогне да не зависиме од комерцијални, затворени и комерцијални решенија како што се DropBox и Mega од нашите бесплатни и отворени оперативни системи, како што е нашиот GNU / Linux Distros.

Поврзана статија:
Filecoin: Децентрализиран систем за складирање со отворен извор

Интернет компјутер: Проект за подобрување на тековниот Интернет

Интернет компјутер: Проект за подобрување на тековниот Интернет

Што е Интернет компјутер?

Според официјална веб-страница на Фондацијата DFINITY, наведениот проект може да се опише како што следува:

"На „Интернет компјутер“ е проект со отворен извор кој се обидува да ја прошири функционалноста на тековниот јавен Интернет, така што тој може да биде домаќин на софтвер за задни страни, трансформирајќи го во глобална компјутерска платформа. Така, развивачите можат да создаваат веб-страници, деловни компјутерски системи и Интернет услуги, инсталирајќи го нивниот код директно на јавниот Интернет и издавајќи им серверски компјутери и комерцијални облачни услуги.

Така, дозволување на системите да се градат директно на Интернет и решавање, ублажување или решавање на сериозните проблеми што долго време ја мачат информатичката технологија преку Интернет, како што се безбедноста на системите, достапноста на средствата за инвестирање и поништување на растечката монополизација на Интернет услугите, односите со корисниците и нивните податоци и како да се врати Интернетот во неговите креативни, иновативни и недозволени корени “.

Предности и придобивки од неговото спроведување

Предност

Неговите креатори го претпоставуваат тоа, бидејќи проектот „Интернет компјутер“ е домаќин на својот мајчин софтвер (Оперативен систем + Апликации) во рамките на незапирлива околина без докази, односно децентрализирана мрежа на Интернет, ова овозможува создавање на системи кои не зависат од заштитени идови, резервни системи и промашувања, за да се обезбеди нивна безбедност и добро работење.

И тие уверуваат дека, „Интернет компјутер“ ќе го подобри интероперабилност помеѓу различни системи, правејќи ја нивната интеракција едноставна како повик за функција. Покрај тоа, постигнете автоматско подобрување на употребата на меморијата и постигнете елиминација на потребата за традиционални датотеки, овозможувајќи им на организациите да се ослободат од независни инфраструктури, како што се сервери за бази на податоци.

придобивките

На кратко, сите овие предност дозволете го Интернет софтверски системи се целосно автономни и се справуваат со денешните безбедносни предизвици, додека драматично се намалуваат прекумерната сложеност и цената на ИТ. Што во пракса се преведува во:

  1. Да се ​​биде во можност да се креираат „отворени“ верзии на главните интернет услуги, како што се веб-страниците на социјалните медиуми или деловните услуги на SaaS, кои работат како дел од структурата на самиот Интернет.
  2. Добијте нови отворени услуги што можат да им понудат на корисниците многу супериорни гаранции за третман на податоци управувани од слични затворени решенија.
  3. Споделете ги корисничките податоци и функционалности полесно со другите Интернет услуги преку постојани API кои никогаш не можат да бидат поништени.

Јас сум повеќе, го елиминира „ризикот од платформата“ и овозможува динамично и колаборативно ширење на екосистемот, така што ќе се генерираат взаемни мрежни ефекти кои ја фаворизираат конкуренцијата со монополите на Технолошки гиганти на светскиот Интернет (ГАФАМ), обезбедувајќи огромни нови можности за претприемачи и инвеститори.

работа

La Фондација ДФИНИТИ опишува дека „Интернет компјутер“:

„Составен е од напреден децентрализиран протокол наречен ICP (Интернет компјутерски протокол) кој работи со независни центри за податоци ширум светот за комбинирање на моќта на одделни компјутери во беспрекорен, незапирлив универзум каде што е хостиран софтвер за Интернет и работи со истите безбедносни гаранции како паметни договори. И, тоа исто така се интегрира со стандардите на Интернет, како што е DNS, и може да им служи на корисничките искуства директно на веб-прелистувачи и паметни телефони."

Поврзана криптовалута

Конечно, вреди да се напомене дека ова Проект за светски извор DeFi е поврзана со Криптовалута подеднакво повикани ICP (Интернет компјутерски протокол). Кој во моментов е дел од Топ 10 на главните криптовалути според пазарната капитализација, стои покрај другите признати, како на пр XRP, Dogecoin (DOGE) и Кардано (ADA). Дури и достигнување, во одредени можности да го заземат четвртото место на Топ 10.

повеќе информации

Да истражувам малку повеќе во врска со ова Проект за светски извор DeFi наречен „Интернет компјутер“ може да истражите Делот за најчесто поставувани прашања (Faq) од нивната официјална веб-страница, која е целосно на англиски јазик, нивната официјална веб-страница на GitHub и нејзината официјална веб-страница за Блокирај го истражувачот.

И во случај да сакате да истражите малку повеќе за Проект и криптовалута ICP (Интернет компјутерски протокол) поврзани, препорачуваме да посетите која било од овие други неофицијални врски:

Општа слика за заклучоци на статии

Се надеваме на ова "корисен мал пост" на «Internet Computer (Computador de Internet)», што е проект на колективна компјутерска платформа со отворен извор изградена од Фондација ДФИНИТИ, да се решат некои од главните проблеми со кои се соочува традиционалниот Интернет денес; е од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

Засега, ако ви се допадна ова publicación, Не запирај споделете го со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки, по можност бесплатни, отворени и / или побезбедни како ТелеграмаСигналМастодон или друг од Федерален, по можност.

И запомнете да ја посетите нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости, како и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinuxДодека, за повеќе информации, можете да ја посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y JedIT, за пристап и читање на дигитални книги (PDF) на оваа тема или други.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.