Калибар: најдобра програма со отворен код за администрација на е-книги

Здраво на сите, јас се викам Оскар и ова е првиот пост што го поставувам овде, се надевам дека ќе биде корисен ...

Многумина од нас имаат многу Е-книги расфрлани на хард дискот на нашиот компјутер, во најдобрите случаи, ги имаме класифицирани по жанр, автор и наслови.

Овој архаичен метод станува проблем кога бараме a Е-книга во нашиот директориум и не се сеќаваме во која папка ја чуваме или каков наслов го ставаме.

Исто така, постои прашање со каква апликација да се отворат е-книги, со PDF е ултра едноставна, но со AZW-датотеките е малку покомплицирана, да не спомнувам дека понекогаш сакаме да претвориме е-книга од еден формат во друг

Новиот начин на управување со електронските книги.

калибар е програма креирана во Пајтон, собирач на податоци, универзален менаџер на уреди за читање е-книги и конвертор на формат.

Калибар, за разлика од типичните комерцијални програми за управување со е-книги, може да преобрази од еден во друг формат, од најчесто користените формати за електронски книги.

Калибар може автоматски да ја ажурира вашата библиотека со метаподатоци со тоа што ќе ги добие овие информации од мрежните бази на податоци според наслов, автор и ISBN.

Исто така, ви овозможува да ги оценувате своите е-книги, со кои можете да водите евиденција за тоа колку ги сакате вашите е-книги.

Исто така, доаѓа со природен читач на е-книги што овозможува коментари и може да отвори ограничен број поддржани формати, за другите формати што читателот не може да ги отвори, тој автоматски ги отвора со стандардниот прегледувач на вашата дистрибуција.

Многу извонредна карактеристика е тоа што вгнездува повеќе формати за одредена е-книга, т.е. ако имам PDF-копија од е-книга, освен нејзиниот оригинален формат, само еден наслов на е-книга се појавува во списокот и кога јас кликнете на него ќе можам да видам во полето десно дека форматите во кои го имам на располагање.

Калибар се синхронизира со повеќе од 20 брендови и модели на читачи на е-книги и исто така овозможува пристап до нивната содржина дури и оние што не се поддржани во режимот на уредот за складирање.

Во мојот конкретен случај, имам Kindle Keyboard 3G, која Калибер ја препозна веднаш и можев да префрлам книги помеѓу мојот компјутер и мојот Kindle, дури може да гледам и е-книги во формат AZW од гледачот на Калибар.

Како да го добијам?

Корисниците на ArchLinux треба само да работат во терминал:

$ sudo pacman -S calibre

За да преземеме Калибар, одиме на нејзината веб-страница што е http://www.calibre-ebook.com, кликнуваме на копчето DOWNLOAD и го избираме нашиот ОС, што во нашиот случај секако е Linux

Откако кликнавме на Linux, сè што треба да сториме е да го копираме кодот што се појавува на страницата во терминалниот екран како root корисник, текстот што ќе го залепиме е како следниот:

# sudo python -c "import sys; py3 = sys.version_info[0] > 2; u = __import__('urllib.request' if py3 else 'urllib', fromlist=1); exec(u.urlopen('http://status.calibre-ebook.com/linux_installer').read()); main()"

Истиот код работи и за ажурирање на Калибар.

По извршувањето на инсталацијата, само извршете ја командата "калибар". Извршните функции ќе бидат инсталирани во папката / opt освен ако не сме одбрале друга папка при инсталирање.

Првиот пат кога ќе отвориме Калибар, ќе побара од нас да ги конфигурираме јазикот и папката каде што ќе се чуваат нашите е-книги.

Потоа, ќе побара од нас да го избереме нашиот уред за читање со кој ќе ги синхронизираме нашите е-книги, во мојот случај што го избрав Амазон / Киндл допир / 1-4Ако вашиот уред не се појави или немате еден избран Генерички.

Бидејќи го избрав Kindle, на следниот екран се бараат мојата е-пошта Kindle и информациите за мојата лична е-пошта.

На крајот од конфигурацијата и додавање на некои е-книги, ќе го видиме почетниот екран на Калибар што ни ги покажува нашите е-книги како што е прикажано на следната слика:

калибар

Тоа е сè за овој пост, во подоцнежниот ќе покажам употреба на копчето, како да додадам е-книги и како да го синхронизираме со нашиот читач на книги.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

29 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   персонал dijo

  Брилијантен!

 2.   Диего. dijo

  Ја користам оваа програма веќе осум месеци и навистина ја препорачувам. Одличен е и многу интуитивен. (Постои мал, но корисен водич на мрежата што нè учи малку за карактеристиките на програмата).

  1.    Ангел_Ле_Блан dijo

   Јас го искористив за конвертирање на pdf и пренесување на нив преку читачот на Ebook, програмата е добра и таа е веќе претпоставена.

 3.   Паника на јадрото! dijo

  Одлично, ми здосади да треба да ги порачувам рачно. Ви благодарам многу за информациите, ми беше многу корисно.

 4.   персонал dijo

  Само што го инсталирав (во Манџаро), и ми кажува дека веќе има ново ажурирање, се гледа дека е во постојан развој.

  Совршено се интегрира со KDE (не сум aубител на големи, шарени икони, сè уште барам како да ги сменам XD) и има многу повеќе опции.

 5.   Данте Мџ. dijo

  Само што нарачав Kindle Paperwhite, возбуден сум што знам дека ќе можам да го користам на Debian. Користам Калибар уште од времето кога бев на Виндоус, но сега ќе се обидам да ја направам мојата библиотека во облак со Калибар и Дропбокс.

 6.   Чарли-Браун dijo

  Прекрасен овој софтвер што го користам подолго време, во моментов, единствената поплака што ја имам е дека верзијата за GNU / Linux нема „прегледувач на е-книги“ што е во верзијата на Виндоус и е тој што успева да ракувајте практично со сите постојни формати на е-книги.

  За корисниците на Ubuntu и дериватите, тоа доаѓа стандардно во официјалното складиште.

  1.    кенат dijo

   Го инсталирав во различни дистрибуции со години и секогаш носи калибар „е-прегледувач“ 1.1 Манџаро. http://i.imgur.com/6NFCUVP.jpg

   1.    Чарли-Браун dijo

    Добро, добро, го имам на Kubuntu 12.04.1 и единственото нешто што се појавува по инсталацијата е калибарот, во „Сите апликации - Office“ и LRF прегледувачот во „Сите апликации - графика“, ако е-прегледувачот е инсталиран во папка, но не е прикажан, досега не можев да го најдам, затоа би го ценел ако имате идеја каде е, можете да ми кажете да го користам.

    1.    кенат dijo

     Сега сум на работа, но она што ми паѓа на памет е да видите каде имате епуб и да кликнете со десното копче на својствата и да и дадете каде што се менува стандардната апликација што ги отвора во списокот, најбезбедно е што ќе излезе како една од опциите.

     1.    Чарли-Браун dijo

      Со „десен клик - својства“ не беше прикажано како опција, но конечно, пребарувајќи, успеав да го најдам во „/ usr / bin /“ и успеав да го конфигурирам како стандарден прегледувач за сите е-книги формати, благодарам во секој случај ...

 7.   елиотим3000 dijo

  О, опуштено. Добредојде

 8.   анонимни dijo

  има ноќен режим? односно дали може позадината да биде црна, а буквите бели?

  добар пост

 9.   Црна мрежа dijo

  Одлично, во комбинација со http://www.freebooksifter.com/ што секој ден ви става список на бесплатни електронски книги (ве молиме, не пишувајте е-книги!) на Амазон, дава можност за одржување на дигитална библиотека. Willе мора да ги искористиме куките на оваа компанија и да добиеме бесплатни книги !!!

 10.   Одложено време dijo

  Калибарот е најдобар !!!
  Од каде добивам книги во .epub? http://www.epubgratis.me , има неколку книги и на шпански!

  1.    кенат dijo

   @Retardo Јас не ја препорачувам таа страница повеќето од нив ја напуштија кога Елвис ја продаде страницата и пристигна .exe полн со малициозен софтвер (ако сте користеле секогаш Linux, нема да ги забележувате прозорците ако) од кои сме родени http://www.epublibre.org/ Би можел да ти ги кажам сите добри работи што ги има, но подобро разгледај ја страницата и откриј ги сами

   1.    Одложено време dijo

    Мислам дека никогаш не сум забележал ... Никогаш немам добиено .exe од таа страница или што било чудно: С ... што ако, одеднаш падне страницата, но ништо друго ...

   2.    бадани dijo

    Ви благодариме за информацијата!

  2.    Чарли-Браун dijo

   Јас од моја страна препорачувам http://www.papyrefb2.net со колекција на книги кои веќе достигнуваат скоро 20 илјади наслови, апсолутно без никаков малициозен софтвер, вируси или рекламирање, според мое скромно мислење, една од најдобрите страници за преземање книги, која патем, ја признава соработката на читателите.

 11.   Алберто dijo

  Не се отвора во манџаро !!!! Јас го инсталирав добро по терминал, но кога кликнав не го отвора
  и кога трчам во терминален калибар ми го покажува следново:
  Следење (последен повик последен):
  Датотека "/ usr / bin / калибар", линија 19, во
  од калибар.gui2.материјал за главен увоз
  Датотека «/usr/lib/calibre/calibre/gui2/main.py», линија 14, во
  од калибар.db.заштитниот увоз LibraryDatabase
  Датотека „/usr/lib/calibre/calibre/db/legacy.py“, алинеја 18, во
  од калибар.db.замени увоз ДБ
  Датотека "/usr/lib/calibre/calibre/db/backend.py", линија 31, во
  од caliber.utils.magick.draw import save_cover_data_to
  Датотека "/usr/lib/calibre/calibre/utils/magick/__init__.py", ред 15, во
  подигнете RuntimeError ('Не успеа да се вчита ImageMagick:' + _merr)
  RuntimeError: Не успеа да се вчита ImageMagick: libMagickWand-6.Q16HDRI.so.1: Не можам да ја отворам споделената датотека на објектот: Датотеката или директориумот не постојат

  1.    Одложено време dijo

   "RuntimeError: Не успеа да се вчита ImageMagick: libMagickWand-6.Q16HDRI.so.1: Не можам да ја отворам споделената датотека на објектот: Датотеката или директориумот не постојат"

   ти недостасува сликовник ...

   1.    Алберто dijo

    Одам да проверам, извини, јас сум новак: / toе проверам

    1.    Алберто dijo

     Гиз 🙁 Јас го инсталирав, но сепак ми ја фрла истата грешка, благодарам за помошта, одам на гугл да видам што можам да решам, мора да има решение
     ????

   2.    Алберто dijo

    Јас веќе инсталирав imagemagick и ништо, веќе барав насекаде и ништо

    1.    кенат dijo

     Која верзија на Манџаро ја имате? во Мањаро Гном со судо пакман -С калибар и сè работи прв пат.

 12.   Армандо dijo

  Користам „Калибар“ неколку месеци и работи одлично за чување книги. Како и да е, на мојата работа треба да чувам не само е-книги, туку и статии од списанија, PDF-документи, веб-страници итн. и за овие случаи „Калибар“ не ми беше корисен. Во случај некој да бара нешто како што го опишав јас го препорачувам Зотеро, што не бара инсталација. Поздрав

  1.    Диего. dijo

   Но, ако Калибар е во можност да чува написи за списанија, PDF документи и не знам дали можат да бидат веб-страници.
   Среќно можеби тестирање малку подетално.
   Среќа :)

 13.   Диего. dijo

  Одлична програма. Имав хаос со книги на мојот компјутер, го сретнав и заврши, го препорачав и на многу познаници ... Вреди да се донираат пари за проект со таква висина (Алдико победи еден од најпопуларните на андроид) .

 14.   Томаша Ботана dijo

  Благодарам за информацијата, неодамна купив поттик и сега со Калибар мојата работа е многу полесна. со почит