Која бесплатна лиценца избирам?

Ако сте програмер, сигурно во одреден момент се најдовте на тешка раскрсница: да одлучите каков вид лиценца да аплицирате за софтверот што го создадовте. Кога станува збор за бесплатни лиценци, има многу опции ... можеби премногу. Иако GPL е најпознат и најраспространет - особено во својата верзија 2- во последниве години различни организации предлагаа други видови бесплатни лиценци. До тој степен што денес се размножуваат стотици различни лиценци.

Ако на тоа го додадеме и фактот дека лиценците се генерално многу обемни, напишани се на правен јазик и, пред сè, се крајно досадни, состојбата не се подобрува. Очигледно, задачата за избор на (бесплатна) лиценца што најдобро одговара на нашите вкусови и потреби е сè потешка и комплексна.

Постојат неколку иницијативи за ублажување на општата конфузија, особено во врска со бесплатните лиценци. Една од најзначајните е разработката на различни икони кои ги сумираат најважните карактеристики на овие лиценци. На овој начин, можно е да се добие брза идеја за тоа што сме во состојба да направиме со тој софтвер, а што не сме.

TLDRL правно

En TLDRL правно тие нудат интересна алтернатива. Тоа е алатка (сè уште во бета верзија) што ви овозможува да пребарувате за бесплатни лиценци (дури и многу не се добро познати) и покажува резиме на нивните главни карактеристики. Покрај тоа, дозволува - и ова е можеби најинтересното - да се анализира можната комбинација на различни лиценци. Ова е особено корисно за оние кои сакаат повторно да го користат кодот дистрибуиран под бесплатна лиценца во нивниот сопствен проект користејќи друга лиценца од оригиналот.

Резиме на лиценцата за GNU v3

Резиме на лиценцата за GNU v3

За да се проучи компатибилноста на лиценците едни со други, постапката не може да биде поедноставна:

Споредба на бесплатни лиценци

Споредба на бесплатни лиценци

Конечниот резултат ги покажува деталите за споредбата:

Детали за споредба

Детали за споредба

Оваа алатка не може и не треба да ја заменува помошта на адвокатот. Најди си адвокат!

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

14 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   елиотим3000 dijo

  Одлична лиценца. Се надевам дека барем тоа е на шпански за да можат да сфатат дека не е толку потребно да се плати ноти за да има толку свето «©».

 2.   Кристијан Сакристан dijo

  Штета што не е на шпански јазик по потекло, иако вградениот преведувач на Google Chrome работи доста добро.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Така е .. сè уште не е на шпански јазик, но лесно е да се разбере ...

 3.   aca dijo

  Многу добро, мислам дека повеќе од една, ќе ја надминаа дилемата при комбинирање на кодот
  Со почит

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Така е ... и во тој случај оваа алатка е многу корисна. 🙂

 4.   нијанса dijo

  Лиценците се како жени, треба внимателно да се однесувате кон нив и секогаш обрнувајте внимание на тоа што велат пред да ги користите.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Хаха!! одлично!

 5.   антиквари dijo

  GPL3 + (AGPL / Affero) очигледно освен ако не сакате да го затворите мојот софтвер. Во тој случај ќе барам глупави лиценци како БСД кои ми дозволуваат да земам отворен софтвер и да ставам повеќе брави отколку на трезорот на Мекпато.

 6.   анти dijo

  Со последната реченица од статијата не можев да престанам да размислувам „Подобро јавете се на Саул!“
  Јас велам.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Хаха! Да ... каков добар лик ... се чини дека ќе има своја серија.

 7.   нејсонв dijo

  одлична веб-страница за да научите малку за лиценците

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Нема на што! Без навреда, ви оставам линк што може да ви помогне: https://blog.desdelinux.net/firefoxchrome-como-habilitar-el-corrector-ortografico-en-espanol/
   Прегратка! Павле.

 8.   Хулио Виначи dijo

  Ви благодариме за вашиот придонес, вистината е дека е многу корисна, ви заштедува читање и ви овозможува да направите споредби.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   За разлика од! За тоа сме! Прегратка! Павле.