Крита е финалист на наградите со отворен код 2011

На Награди со отворен извор 2011 година е овогодинешен натпревар кој ги наградува најдобрите апликации Софтвер со отворен коддобро се случува тоа Krita е номиниран за категоријата «Најдобар мултимедијален софтвер".

Неговите противници не се ништо повеќе и ништо помалку од:

 1. Гимп
 2. Време на емитување.
 3. Блендер.
 4. inkscape.

Гледајќи го на практичен начин ... можеби Крита е во неповолна положба, но ова е единствениот софтвер на KDE (т.е. Qt) што се натпреварува, па евентуално ова помага ^ - ^

Крајниот рок за гласање завршува Октомври 31, ако сакате да гласате за Krita тука ја оставам врската: Гласајте за Крита како најдобар мултимедијален софтвер за 2011 година

Потоа, на 7 ноември, ќе бидат објавени победниците од секоја категорија

Па ... ништо повеќе да додадам, наоѓам curубопитен факт за друга категорија, но ќе го споделам во друг пост.

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   елав <° Linux dijo

  Искрено не ми е јасно зошто овие апликации (освен блендер и можеби Gimp) се во категоријата „Мултимедија“. Inkscape, на пример, е за векторска графика.Каде вклучува слика, видео и звук?