Прегледот за програмери на Android 2 веќе е објавен

 

Google неодамна ја објави втората пробна верзија на отворената мобилна платформа Андроид 12 и во оваа презентирана нова верзија можеме да ги најдеме следниве иновации клуч, како на пр можност за прилагодување на елементите на интерфејсот на уредите со заоблени екрани.

Со ова, програмерите сега тие можат да добијат информации за споеви на екранот и прилагодете ги елементите за UI што спаѓаат во невидливите аголни области. Преку новиот API на RoundedCorner, можете да дознаете параметри како што се радиусот и центарот на заокружувањето, а преку Display.getRoundedCorner () и WindowInsets.getRoundedCorner () можете да ги одредите координатите на секој заоблен агол на екранот.

Од друга страна, режимот „слика во слика“ беше подобрен заедно со помазни ефекти на транзиција. Ако овозможите автоматско префрлување на PIP со гестот за почеток (со поместување на дното на екранот нагоре), апликацијата сега веднаш се префрла во режимот PIP, без да чекате да заврши анимацијата. Подобрена големината на PIP со не-видео содржина.

Ние исто така можеме да го најдеме тоа беше подобрен системот за предвидување на перформансите како апликациите сега можат да го испитаат вкупниот очекуван опсег според операторот, специфичната безжична мрежа (Wi-Fi SSID), типот на мрежата и јачината на сигналот.

Примената на вообичаените визуелни ефекти е поедноставена, како замаглување и искривување на боите, што сега може да се примени со помош на RenderEffect API на кој било објект RenderNode или на целата видлива област, дури и во ланец со други ефекти. Оваа функција, на пример, ви овозможува да ја замаглите сликата прикажана преку ImageView без експлицитно копирање, рендерирање и замена на битмапата, преземајќи ги овие дејства заедно со платформата.

Покрај тоа, Се нуди API на Window.setBackgroundBlurRadius () , со кој може да ја замагли позадината на прозорецот со ефект на матирано стакло и означете ја длабочината со замаглување на просторот околу прозорецот.

Понатаму, стрFindе најдеме вградени алатки за транскодирање на медиуми што може да се користи во средини со апликација за камера што зачувува видео запис HEVC за компатибилност со апликации што не се занимаваат со HEVC. За вакви апликации, функцијата за автоматско транспортирање е додадена на почестиот формат AVC.

Додадена е поддршка за формат на слика AVIF (Формат на слика AV1), кој користи технологии за компресија во рамка од форматот за кодирање на видео AV1. Контејнерот за дистрибуција на компресирани податоци во AVIF е целосно сличен на HEIF. AVIF поддржува HDR (висок динамички опсег) и слики со широк опсег, како и стандардни слики со динамички опсег (SDR).

За да избегнете потенцијални проблеми со перформансите, на апликациите им е забрането да извршуваат услуги во преден план додека работат во позадина, освен во некои посебни случаи. Препорачливо е да користите WorkManager за да започнете со работа во позадина. За да се поедностави транзицијата, во JobScheduler се предлага нов вид на работа, што започнува веднаш, има поголем приоритет и пристап до мрежата.

Унифициран OnReceiveContentListener API е предложен за вметнување и преместување помеѓу апликации со проширени типови содржина (богат текст, слики, видео, звучни датотеки и сл.) Со употреба на разни извори на податоци, вклучувајќи табла со исечоци, тастатура и интерфејс за влечење. И паѓање.

Додаден тактилен ефект на повратна информација направен со помош на мотор за вибрации вградени во телефони, фреквенцијата и интензитетот на вибрациите зависат од параметрите на тековниот излезен звук. Новиот ефект ви овозможува физички да доживеете звук и може да се искористи за да додадете реализам во игрите и звучните емисии.

Во потопен режим, во кој програмата се прикажува на цел екран со скриени панели за услуги, навигацијата е поедноставена со контролни гестови. На пример, кога читате книги, гледате видеа и работите со фотографии, сега можете да навигирате со еден гест со лизгање.

Дизајнот на интерфејсот за прикажување на известувања е ажуриран, што стана поедноставно и пофункционално. Исто така, помазни и ажурирани ефекти на транзиција и анимација. Известувањата со содржина специфицирана од апликацијата генерално се прикажуваат.

Подобрена одзивност и брзина на реакција при работа со известувања. На пример, кога корисникот ќе допре известување, тој сега веднаш прескокнува во поврзаната апликација. Апликациите имаат ограничена употреба на отскочна штица за известување.

Оптимизирани IPC повици во Binder, Со спроведување на нова стратегија за кеширање и решавање на спорови за заклучување, латентноста е значително намалена. Генерално, пропусната моќ на повиците „Биндер“ е двојно зголемена, но во некои области беше можно да се постигне уште позначајно забрзување.

Објавувањето на Андроид 12 се очекува во третиот квартал на 2021 година. S

Fuente: https://android-developers.googleblog.com


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.