Android Studio (или ADT) во KDE без да умрете во обидот

Здраво пријатели, денес ви донесов како да инсталирате Андроид Студио (o ADT) Во KDE без умирање во обидот.

Андроид Студио е ИРО програмирање развиено од Google за креирање апликации за уреди Андроид. Тоа е нова верзија на вашата стара ИРО засновано врз Затемнувањето наречен ADT (Алатки за развивачи на Android). Во моментов е во бета фаза и е достапен за Windows, macOS X y Linux.

Еве една споредба помеѓу овие средини:
Android Studio наспроти ADT

Android Studio наспроти ADT

Можеме да избереме да ја преземеме онаа што најмногу ни се допаѓа (или што одговара на нашите потреби).

Во случај на ADT, можеме да го преземеме само SDK и да го примениме на Java IDE што веќе го користиме, или исто така да преземеме Eclipse ADT + SDK (опција на која ќе се фокусирам овој пост)

Сега тоа е разјаснето, ајде да одиме на инсталацијата:

Инсталација

до ADT + SDK
Преземете Eclipse 32 бита
Преземете Eclipse 64 бита
Преземете го SDK за затемнување
до Андроид Студио единствена врска
Преземете студио со Android

Откако ќе се преземе, датотеките се отпакувани, ви предлагам да ги преместите папките од вашата / home на друга локација како на пр / тргнете . Иако можете да го оставите каде сакате: Д.

Извршете го IDE со ADT

# За 64 бит / опт / адт-пакет-линукс-x86_64-20140702 / затемнување
# За 32 бит / опт / адт-пакет-линукс-x86-20140702 / затемнување

АДТ ИДЕ

АДТ ИДЕ

Извршете го Android Studio IDE

# За 64 бита / опт / андроид-студија / бин / студио.ш

Андроид Студио

Android5

Извршете го AVD Manager (SDK) во ADT

# За 64 bit / opt / adt-bundle-linux-x86_64-20140702 / sdk / tools / android
# За 32 бит / опт / адт-пакет-линукс-x86-20140702 / SDK / алатки / Андроид

Извршете го Андроид студиото со AVD Manager (SDK)

/ opt / android-studio / SDK / алатки / Андроид

АДЛ

БОНУС ТРАК: Неочекувано исклучување на управувачот со ADV во KDE

И, конечно, што му го дава името на овој пост, има грешка при извршување на Менаџер на АВД en KDE, кога се обидувате да создадете нов Виртуелен уред кога давате „Добро“ или „Откажи“ целата апликација се затвора неочекувано, фрлајќи ја следнава грешка во конзолата:

# # Фатална грешка е откриена од околината за траење на Java: # # SIGSEGV (0xb) на компјутер = 0x00007f91a4923d08, pid = 17957, tid = 140264035137280 # # JRE верзија: OpenJDK Runtime Environment (7.0_65-b32) (градење 1.7.0. 65_32-b64) # Java VM: OpenJDK 24.65-битен сервер VM (компресиран брз Linux-amd04 мешан режим 64-b2.5.2) # Дериват: IcedTea 7 # Дистрибуција: Debian GNU / Linux нестабилен (страничен), пакет 65u2.5.2-4. 2.0-0 # Проблематична рамка: # C [libgobject-0.so.19 + 08x0d18] g_object_get_qdata + XNUMXxXNUMX # # Не успеав да ја напишам главната депонија. Основните депонии се оневозможени. За да овозможите основно фрлање, обидете се со "ulimit -c неограничен" пред да започнете повторно со Java # # Ако сакате да поднесете извештај за грешка, вклучете # упатства за тоа како да ја репродуцирате грешката и посетете: org / bugzilla # Несреќата се случи надвор од виртуелната машина Јава во мајчин код. # Погледнете ја проблематичната рамка за тоа каде да ја пријавите бубачката.

Решение

Грешката се должи на изгледот на апликациите во GTK en KDE, решението е да ја смените темата на GTK апликации. Во мојот случај инсталирав QtCurve и кислород-gtk, за изгледот на GTK апликациите, но и со грешката опстојува.

En апликации -> Преференци на системот -> Изглед на апликации -> gtk во делот за тема GTK2 избравме Raleight. Но, изгледот не е убав и мора да земеме предвид дека ќе се однесува на сите програми GTK во нашиот KDE. По некое време дознав дека е можно да се примени тема на одредена апликација, па затоа го инсталирав пакетот од gtk-мотори.

апетит инсталираат gtk-мотори

И на овој начин извршете ја апликацијата во Консоле:

GTK2_RC_FILES = / usr / споделување / теми / Clearlooks / gtk-2.0 / gtkrc / opt / $ EL_PATH_WHERE_ESTA_EL_SDK / SDK / алатки / Андроид

Тоа ќе овозможи во мојот случај да управувам со AVD Manager со темата GTK што ја најдов најубава (и другите мои апликации GTK со QtCurve).

За да завршиме, можеме да го уредиме менито со апликации на KDE на следниов начин:

Мени KDE AVD

И ние имаме многу стилски AVD менаџер:

AVD2


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   линуксеро42 dijo

  И што се случи со проектот на семејството desdelinux и desdefirefoxos.
  Мислам на дезеандроид

  1.    повторувам dijo

   Сепак продолжува:

   http://www.desdeandroid.com/

 2.   анонимни dijo

  Која дистрибуција ја користите? не се заснова на никаков лак?

  1.    повторувам dijo

   Дебијан е (Y)

 3.   Оскар Меза dijo

  Би било убаво да вклучите екран за околина веќе со отворен проект за да видите дали има некаква разлика со Eclipse ...