Команди за Arch Linux што треба да ги знаат сите ваши корисници

Иако често ја користам конзолата, признавам дека не сум многу добар во меморирање команди, генерално користам „лист за измами“ каде што имам запишано разни команди што обично ми требаат и за кои во некои случаи не се сеќавам. Ова можеби не е најдобриот начин да ги имаме при рака командите што ни се потребни, но тој е оној што го користам и ми одговара.

Сега кога уживам во Манџаро KDE (Што е дистрибуција базирана на Arch Linux), ми се чинеше интересно да направам компилација од командите кои најмногу се користат во Arch Linux и други кои не се користат многу, но имаат интересни алатки.

Вреди да се напомене дека најдобриот начин да се знаат командите за Arch Linux е Wiki на самото дистрибуција, каде што има многу целосни и соодветни информации за секоја команда. Оваа компилација не е ништо повеќе од брз упатство за упатства, за да истражувате во секоја команда (нејзината употреба, алатка, синтакса, меѓу другите), силно препорачуваме да одите на Архи Linux Вики.

Пакман и Јаурт: ​​2-те основни команди за Arch Linux

Pacman y Yaourt направи Arch Linux да биде едно од најдобрите дистрибуции што постојат денес, преку нив можеме да уживаме во илјадници пакети и програми што се достапни за инсталирање со овие команди. На ист начин, и двете алатки работат на многу сличен начин, па затоа учењето да се користи е крајно едноставно.

Pacman во меѓувреме е стандардниот управувач на пакети на Arch Linux Yaourt е обвивка што ни овозможува пристап до складиштето на заедницата AUR, каде што можеме да го добиеме еден од најголемите каталог на собрани пакети што постои денес.

Основните команди Пакман и Јаурт за кои мора да знаеме дека се следниве, ќе ги групираме според она што тие го прават, може да се види сличноста на командите, на ист начин, потенцирајте дека пакман се извршува со судо и за вас не е потребно.

sudo pacman -Syu // Ажурирање на системот yaourt -Syu // Ажурирање на системот yaourt -Syua // Ажурирање на системот покрај AUR пакетите sudo pacman -Sy // Синхронизирајте ги пакетите од базата на податоци за yaourt -Sy // Синхронизирајте пакетите од базата на податоци sudo pacman -Syy // Присили синхронизација на пакетите од базата на податоци yaourt -Syy // Присили ја синхронизацијата на пакетите од базата на податоци sudo pacman -Ss пакет // Ви овозможува да пребарувате пакет во складиштата yaourt -Ss пакет // Ајде да бараме пакет во складиштата sudo pacman-Да пакет // Добијте информации од пакет што е во складиштата - да пакет // Добијте информации од пакет што е во складиштата sudo pacman -Qi пакет // Покажете ги информациите за инсталираниот пакет yaourt -Qi пакет // Покажете ги информациите за инсталираниот пакет sudo pacman -S пакет // Инсталирајте и / или ажурирајте го пакетот yaourt -S пакет // Инсталирајте и / или ажурирајте пакет sudo pacman -R пакет // Отстранете го пакетот yaourt -R пакет // Отстрани пакет судо-пакман -У / патека / до / пакетот // Инсталирајте локален пакет yaourt -U / патека / до / пакетот // Инсталирајте локален пакет sudo pacman -Scc // Исчистете го кешот за пакети yaourt -Scc // Исчистете го кешот за пакет sudo pacman -Rc пакет // Отстранете го пакетот и неговите зависности yaourt -Rc пакет // Отстранете го пакетот и неговите зависности sudo pacman -Rnsc пакет // Отстранете го пакетот, неговите зависности и поставки. -Rnsc пакет // Отстранете го пакетот, неговите зависности и поставки sudo pacman -Qdt // Прикажи сирачиња пакет -oud -Qdt // Покажи сирачиња пакети

Основни команди што се користат во Arch Linux

Веќе во минатото беше објавувано овде во Од Линукс слика со која би можеле да изградиме коцка, што ни овозможи да ги имаме при рака командите Arch Linux, оваа слика идеално ги опфаќа останатите команди што сакавме да ги споделиме со вас.

Извор: elblogdepicodev

Овие команди можете да ги надополните со упатствата што беа направени во минатото, со Повеќе од 400 команди за GNU / Linux што треба да ги знаете


11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   елиотим3000 dijo

  Многу добро. Ме служи токму за Arch што го имам на мојот netbook и партицијата што ја имам со Parabola GNU / Linux-libre на мојот десктоп компјутер.

 2.   мраз dijo

  сите тие информации се наоѓаат на Википедија на архлинк. : /

  1.    гуштер dijo

   Буквално го цитирам она што го напишав во статијата:

   «Вреди да се напомене дека најдобриот начин да се знаат командите за Arch Linux е дистрибуцијата на самиот Вики, каде што има многу целосни и соодветни информации за секоја команда. Оваа компилација не е ништо повеќе од брз упатство за упатства, за да истражувате во секоја команда (нејзината употреба, алатка, синтакса, меѓу другите), препорачуваме да одите на Вики Вики Арх Линукс. »

  2.    Плочка dijo

   Да c xd
   Како и да е, тие треба да направат повеќе објави насочени кон ArchUsers.
   Повеќе во мојот случај откако изгубив пракса: /

   1.    мраз dijo

    на мојот канал на youtube имам неколку видеа и на мојот блог исто така https://archlinuxlatinoamerica.wordpress.com ????

 3.   Мигел Мајол и Тур dijo

  Го заборавивте најдоброто за ажурирање:
  јаурт -суја -конфирма

  Се сеќаваме на Суја на шпански полесно од Syua и редоследот на параметрите не го менува резултатот

  Што се однесува до нокфирмацијата, за она што е ажурирано од АУР, станува збор за потврдите што ги бара, особено ако сте пробон и така ги зачувувате.

 4.   Плочка dijo

  Лагарто, имам исклучително бавен Интернет во Арх со месеци, но во случајот на Магеја работи совршено, не влегов во дневниците и искористувајќи го фактот дека имам мост, би сакал да видам како би можел да го поправам.
  Дали ви се случило вакво нешто?
  Извинете ако крши какви било правила.

 5.   Храброст dijo

  ставете ја сликата на коцката со висок квалитет

 6.   Лусија dijo

  Здраво, извинете го моето длабоко незнаење, но имам важно прашање: го користам Arch веќе 3 дена, имам двојно подигање со друг оперативен систем. Го сакам дистрибуцијата, но наидувам на проблем: не можам да инсталирам ваш (пред сè, веќе го имам инсталирано основниот развој), го изменив pacman.conf користејќи нано и го додадов репо
  [архлинуксфр]
  SigLevel = Никогаш
  Сервер = http://repo.archlinux.fr/$arch

  Како и да е, ја добивам грешката: грешка: не можам да ја добијам датотеката "archlinuxfr.db" од repo.archlinux.fr: Операцијата е премногу бавна. Помалку од 1 бајт / сек пренесени последните 10 секунди
  грешка: не успеа да се ажурира archlinuxfr (преземи грешка во библиотеката)

  Се обиде да го напушти SigLevel = Факултативна довербаСè, само за тестирање. Брзината на Интернет е соодветна, другите репоа не ми создаваат проблеми, можам да прелистам или преземам со брзината што ја договорив.

  Прашањето ми е дали ова репо сè уште постои или дали треба да преземам датум директно од AUR и да го соберам.

  Поздрав и извинете ако прашањето е многу идиотско, но повторувам, со Арх сум само 3 дена.

  1.    Стив dijo

   Откако ќе го додадете складиштето и заштедите, инсталирајте го вашиот:

   $ судо пакман -С јаурт

 7.   Виборт dijo

  Поздрав, би сакала ваша помош со прашање, во Арх, или вашето дете Антергос, кое го користам, дали е потребно или можно да се ажурираат сопственичките двигатели на видео картичката, како што се прави во дистрибуции како Убунту? Ако е можно, можете ли да ми подадете рака како да го направам тоа?