BINANCE: Како да ја инсталирате апликацијата Binance Desktop на Linux?

BINANCE: Како да ја инсталирате апликацијата Binance Desktop на Linux?

BINANCE: Како да ја инсталирате апликацијата Binance Desktop на Linux?

Денес ќе разговараме за Опсег на DeFi Повторно, но не на Паричници, ниту на софтвер за дигитално рударство (рудари), ниту на DApps за пораки. Денес ќе научиме како да инсталираме одреден Апликација за преку-платформа за работна површина што е еден вид кориснички интерфејс на a Размена преку Интернет (веб) добро познат, наречен „Бинанс“.

Забележително е дека, во Опсег на DeFi, Binance во моментов се смета за една од главните Размена на криптовалути на светот. Плус, „Бинанс“ опфаќа целина Екосистем DeFi многу голем, расте и признат во светот.

Крипто средства и криптовалути: Што треба да знаеме пред да ги користиме?

Крипто средства и криптовалути: Што треба да знаеме пред да ги користиме?

Размена на криптовалути

За оние кои можеби не знаат многу за Размена на криптовалути, ќе цитираме извадок од нашиот претходен пост наречен Крипто средства и криптовалути: Што треба да знаеме пред да ги користиме?

Значи, јас бев малку појасен за концептот на Размена на криптовалути, и така што на крајот од оваа публикација, заинтересираните можат да ја истражат и да го зголемат своето знаење за точки поврзани со оваа тема:

"Размена (размена) на криптовалути се однесува на оние веб-страници на кои се вршат активности купување и продажба на криптовалути. Овие обично овозможуваат и работење со други видови средства, како што се акции или финансиски наслови прифатени од членовите на заедницата што ја сочинува. Главната цел на а Традиционална или децентрализирана размена (DEX), е да им дозволите на вашите корисници (трговци) Тие можат да учествуваат на управуваниот крипто пазар со цел да постигнат профит врз основа на ценовните варијации (бесплатни вредности) што се појавуваат во него."

"Покрај тоа, повеќето се обично високо регулирани платформи, кои се во согласност со стандардите на KYC (познајте го вашиот клиент) y АМЛ (против перење пари). И тие обично наплаќаат за нивните услуги и утврди одредени ограничувања на капиталот да учествува во нејзината платформа. Конечно, Децентрализирани размени (DEX) За разлика од Традиционална разменаТие работат на многу слични начини, меѓутоа, првите имаат можност да функционираат на децентрализиран начин. тоа е да се каже, дека во нив нема посредници а платформата е самоодржлива поради нејзиното програмирање. Од оваа причина, тие обично кажуваат високи нивоа на приватност, па дури и анонимност."

Поврзана статија:
Крипто средства и криптовалути: Што треба да знаеме пред да ги користиме?

БИНАНЦИЈА: Водечка размена на криптовалути во светот

БИНАНЦИЈА: Одлична размена на криптовалути

Што е Binance?

Бидејќи, веќе е јасно, дека тоа е Размена на криптовалути, може да се каже во посебна референца за «Binance» следниот:

Во моментов се смета за една од најважните за нејзината обем на пазарот, и големата доверба која ја даваат милиони корисници ширум светот. Пред сè, затоа што нуди а безбедно, брзо и бесплатно трговско искуство, напојувано од сопствената криптовалута наречена БНБ.

Што е апликацијата Binance Desktop?

La Апликација за работна површина Бинанс во основа тоа е некако Кориснички интерфејс (UI) врз основа на Биро што ги имитира најважните функционалности на истата веб-страница.

Преземање, инсталација, употреба и слики од екранот

Пред да започнете со оваа точка, треба да се напомене дека, за оваа инсталациска активност ќе користиме a Одговори (во живо и инсталирана слика) обичај именуван Чуда ГНУ / Линукс која се заснова на MX Linux.

За што, веќе е оптимизиран Дигитално рударство на крипто средства, следејќи ги многу препораки, повикани се оние вклучени во нашата публикација «Претворете го вашиот GNU / Linux во оперативен систем погоден за дигитално рударство».

Ослободување од одговорност

За преземање на Апликација за работна површина Бинанс можеме да ја посетиме Дел за преземање од официјалната веб-страница на „Бинанс“ или е директно на Дел за преземање од официјалната веб-страница на GitHub на „Бинанс“.

Инсталација

Веќе ја преземав пакет. "деб" (за нашиот практичен случај) можеме да го инсталираме користејќи ја командата „Дпкг“ o „Апт“ како што следи:

«sudo apt install ./Descargas/binance*.deb»

«sudo dpkg -i Descargas/binance*.deb»

Користете

Откако ќе се инсталира, може да се изврши преку Мени за апликации од неговите GNU / Linux под името „Бинанс“.

Снимки на екранот

Работна површина на апликацијата Binance: Слика од екранот 1

Работна површина на апликацијата Binance: Слика од екранот 2

Работна површина на апликацијата Binance: Слика од екранот 3

Работна површина на апликацијата Binance: Слика од екранот 4

Работна површина на апликацијата Binance: Слика од екранот 5

Работна површина на апликацијата Binance: Слика од екранот 6

Работна површина на апликацијата Binance: Слика од екранот 7

Работна површина на апликацијата Binance: Слика од екранот 8

Работна површина на апликацијата Binance: Слика од екранот 9

Работна површина на апликацијата Binance: Слика од екранот 10

Конечно, ако сакате да продолжите да истражувате во Опсег на DeFi на нашата веб-страница «ОдЛинукс », препорачуваме да ги истражувате овие други претходни објави:

Поврзана статија:
DeFi: Децентрализирани финансии, финансиски екосистем со отворен извор
Поврзана статија:
Јадрен паричник: Инсталирање и користење на Паричникот за цртичка и повеќе!
Поврзана статија:
Adamant: Бесплатна децентрализирана апликација за анонимни пораки и многу повеќе
Поврзана статија:
Пазари и Cointop: 2 апликации за GUI и CLI за следење на криптовалутите

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" на «Binance», конкретно за неговите Апликација за работна површина (Апликација за работна површина) Мултиплатформа, кој нуди А. Кориснички интерфејс (UI) да можат удобно да работат од компјутери, особено со GNU / Linux, на таков начин што ќе може да ги користи сите капацитети на водечка размена на криптовалути во светот без веб прелистувач; е од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

Засега, ако ви се допадна ова publicación, Не запирај споделете го со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки, по можност бесплатни, отворени и / или побезбедни како ТелеграмаСигналМастодон или друг од Федерален, по можност.

И запомнете да ја посетите нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости, како и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinuxДодека, за повеќе информации, можете да ја посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y JedIT, за пристап и читање на дигитални книги (PDF) на оваа тема или други.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.