Блокирајте рекламирање преку Интернет преку терминалот за кој било прелистувач (без употреба на додатоци)

Денес Интернетот стана исклучително популарен медиум, многу динамичен, секогаш во движење ... иако пред неколку години зло што ја преплави мрежата беше вишокот на анимирани слики (gif) што го отежнува читањето, а исто така го прави грдо Насекаде, во моментов се ослободивме од добар дел од „модата“ на гифовите и покрај флеш-датотеките, НО!, Во нашата мрежа денес постои уште еден непријател: Рекламирање

Колку од вас пристапуваат на страници за еден ден од Интернет што НЕМА рекламирање?

Ајде да направиме пребројување на популарни страници:

 1. Google (има рекламирање во резултатите од пребарувањето)
 2. Фејсбук (повеќе рекламирање не може да има)
 3. Твитер (… слично на Фејсбук, премногу рекламирање)
 4. Спортски страници како ESPN, Marca, итн ... ист, премногу публицитет
 5. И ГОЛЕМ итн итн

Во денешно време, наоѓањето страници кои немаат досадно, нападно рекламирање (да, AdSense зборувам за тебе!) Е навистина тешко, колку е поголема / популарна страницата, толку повеќе рекламирање има, тоа е скоро постојана (со исклучоци секако).

Прелистувачите се повеќекратни, имаме од Firefox, Chromium / Chrome, Opera, Rekonq и сл. ... ако сакаме да блокираме рекламирање за сите наши прелистувачи, тогаш ќе треба да инсталираме приклучок што го прави ова во секој од нив, откако приклучокот продолжува да има поддршка за најновата верзија на прелистувачот итн.

Затоа, иако Adblock е многу добра алтернатива, јас претпочитам да останам на мојот метод.

Блокирајте рекламирање за сите наши прелистувачи без да инсталирате додатоци

Датотеката / итн / домаќин служи како мал внатрешен DNS, односно нормално кога пристапуваме до некоја страница во нашиот прелистувач (на пример, www.facebook.com) прелистувачот го прашува DNS на светот на која IP-адреса, На кој сервер е таа страница до која сакаме да пристапиме, но ако ја наведеме IP во / etc / домаќини, тогаш нема да има прашање што прелистувачот треба да го постави.

Тоа е (и навлегување во работата):

Преку нашите / итн / домаќини мора да посочиме дека домените за рекламирање се на наш сопствен компјутер (127.0.0.1), со тоа прелистувачот ќе бара рекламирање на веб-сервер што го имаме на нашиот компјутер, НО, бидејќи немаме никаков веб-сервер, тогаш тоа едноставно нема да покаже ништо.

На пример, за блокирање на рекламирање на Google, го извршувам следново во терминал:

sudo echo "127.0.0.1 ad-ace.doubleclick.net" >> / etc / hosts sudo echo "127.0.0.1 ad.es.doubleclick.net" >> / etc / hosts sudo echo "127.0.0.1 googleads.g. doubleclick.net ">> / etc / hosts sudo echo" 127.0.0.1 pagead2.googlesyndication.com ">> / etc / hosts sudo echo" 127.0.0.1 pubads.g.doubleclick.net ">> / etc / hosts

Откако ова ќе биде готово, го затвораме прелистувачот и пристапуваме на страница што има рекламирање од типот на AdSense, повеќе нема да ја гледаме

Ако користите прокси-сервер, тогаш мора да додадете во вашиот прелистувач дека прокси-от НЕ се користи за овие гореспоменати домени, или директно да ги блокирате овие домени во прокси-серверот ако управувате од вас

Мојата листа на домени во / итн / Домаќини е донекаде обемна, бидејќи има многу страници што нудат рекламирање (како и непотребни .js), јас често ги посетувам спортските страници (како, Марка, Централна одбрана, итн.) Покрај нормалните, други видови на страници (специфично Твитер, малку го отворам, користам Чокок), го оставам списокот тука:

### ОГЛАС ### 127.0.0.1 activ.tapatalk.com 127.0.0.1 active.cache.el-mundo.net 127.0.0.1 ad-ace.doubleclick.net 127.0.0.1 ad.amgdgt.com 127.0.0.1 реклама. es.doubleclick.net 127.0.0.1 ads.ad4game.com 127.0.0.1 ads.mcanime.net 127.0.0.1 ads.redluckia.com 127.0.0.1 aimfar.solution.weborama.fr 127.0.0.1 anapixel.marca.com 127.0.0.1 apis.google.com 127.0.0.1 b.scorecardresearch.com 127.0.0.1 bs.serving-sys.com 127.0.0.1 cache.elmundo.es 127.0.0.1 cartel.cubadebate.cu 127.0.0.1 cdn.amgdgt.com 127.0.0.1 поврзете.facebook.net 127.0.0.1 cstatic.weborama.fr 127.0.0.1 engine.adzerk.net 127.0.0.1 en.ign.com 127.0.0.1 staticos.cookies.unidadeditorial.es 127.0.0.1 staticos.latiendademarca.com 127.0.0.1 googleads.g.doubleclick.net 127.0.0.1 images.eplayer.performgroup.com 127.0.0.1 impes.tradedoubler.com 127.0.0.1 js.revsci.net 127.0.0.1 k.uecdn.es 127.0.0.1 media.fastclick.net 127.0.0.1 .127.0.0.1 openx.fichajes.net 2 pagead127.0.0.1.googlesyndication.com 127.0.0.1 платформа.twitter.com 127.0.0.1 pubads.gd oubleclick.net 127.0.0.1 scdn.cxense.com 127.0.0.1 scorecardresearch.com 127.0.0.1 serve.williamhill.es 127.0.0.1 static.batanga.net 127.0.0.1 static.eplayer.performgroup.com 127.0.0.1 vht.tradedoubler. com 127.0.0.1 view.binlayer.com 127.0.0.1 www.calendariodeportes.es 127.0.0.1 www.google-analytics.com 127.0.0.1 www.googletagservices.com 127.0.0.1 www.marcamotor.com 127.0.0.1 www.weborama. com 101 www.wtpXNUMX.com

Ова ги решава скоро сите мои проблеми, бидејќи проверив HTML-страници што ги посетувам за да детектирам .js или рекламирање што не сакам да го вчитува прелистувачот, од таму ги зедов овие домени или поддомени за блокирање.

Предности и недостатоци на овој метод во споредба со другите како Adblock?

Главниот недостаток на овој метод што ви го покажувам со Adblock е тоа што Adblock постојано се ажурира, односно додатокот веќе знае кои домени треба да ги блокира, додека правејќи го на овој начин на кој ви покажав, вие сте тие што треба додајте ги домените или поддомените на вашите / итн / домаќини

Главната предност што ја гледам во овој метод е едноставна, работи за секого, апсолутно за сите прелистувачи што ги имам или ќе ги имам на мојот компјутер. Исто така, јас обично користам алфа верзии на Firefox, со овој метод избегнувам додатоци (како Adblock) да ми кажат дека не се компатибилни со мојата верзија на прелистувачот, итн. Патем, повеќе би сакал да бидам тој што ги блокира страниците, нарекувајте ме луд, но не ми се допаѓа идејата за додаток што блокира содржина од мојот прелистувач, повеќе би бил тој што го контролира ова who

Како и да е, знам дека многумина може да ме нарекуваат себични затоа што блокирам рекламирање (и придобивките од рекламирање се авторите на тие страници), но се случува мојата интернет-врска да биде навистина многу бавна, не можам да користам ширина на опсег за вчитување слики рекламирање кое сигурно не ме интересира, што нема да кликнам ниту јас.

Тука завршува објавата, се надевам дека беше корисна.

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

46 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ГеоМикстли dijo

  Еј, малку се зафаќам со оваа тема и што знаеш повеќе за оваа тема? Нема ли нешто на Интернет како список што постојано се ажурира со сите рекламни домени? Мислам, затоа што ако е така, би можел да создадам мал скрипта што ја презема листата на домен и ја пребришува датотеката / итн / домаќин и во тој процес нека ја извршува кога ќе го надградите системот.

  П.С благодарам, не го знаев овој трик. Willе ми помогне многу затоа што со инсталираниот Adblock, на мојот Firefox му се потребни драгоцени 7 или 8 секунди за да се отвори.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Не сум пребарувал на Интернет, и да, идејата за сценариото е прилично добра
   Ако најдете список и ви треба помош околу сценариото, кажете ми дека со задоволство ќе соработувам.

   Ви благодариме што не прочитавте.

  2.    ВАДА dijo

   Пред некое време го најдов ова можеби ќе ти помогне
   http://winhelp2002.mvps.org/hosts.txt

   Повеќе информации тука:
   http://winhelp2002.mvps.org/hosts.htm

   Тие често го ажурираат

   1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

    Ви благодарам многу за информацијата, само што ја прочитав во друг коментар.

    Брилијантна база на податоци, многу помага.

   2.    слободен сок dijo

    Еве еден совет: Линијата «0.0.0.0 da.feedsportal.com # [влијае на RSS-каналите]» дава проблеми со многу RSS-извори, ми даде проблеми и не ми дозволуваше пристап до објавите.
    Честитки!

  3.    Исак dijo

   Пронајдете лесен стилист за адблок.

  4.    еј dijo

   бидејќи тие не ја гледаат списокот со реклами плус и ја копираат, секако дека ќе мора да програмираме малку бидејќи тие користат редовни изрази

 2.   алунадо dijo

  овој добар че, досаден е и истото може да се направи и во прозорците, но ова е добро.
  Дали ви се случило adblocker (работ) да блокира нешто од интерес?

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Со додатоци за Firefox кои блокираат рекламирање, ништо особено, но се случува некои страници да откријат дека го имам инсталирано и да не ми покажуваат копче за преземање или нешто слично ... или уште полошо, мојата навигација се забавува со инсталирани овие додатоци.

   Затоа го користам овој друг начин да блокирам рекламирање myself

   1.    Свикер dijo

    Еден ден бев curубопитен да знам дали има нешто што би спречило овој вид откривања / блокови против Адблок и откако направив истражување наидов овој curубопитен анти-блокатор (бара Greasemonkey да работи) што отстранува многу од заштитите што ги користат некои страници што ве принудуваат да го оневозможите блокаторот на реклами. Замислувам дека ако оваа скрипта стане популарна, анти-блокаторите може да ве принудат да ја деактивирате оваа скрипта и така натаму ad infinitum xD.

 3.   Мануел Р. dijo

  Иако користам AdBlock Edge, неверојатно е да го сторам тоа „рачно“, единствената лоша работа што ја гледам е што би блокирала рекламирање од сите страници и ако има некоја каде не сакате да блокирате (DuckDuckGo, во мојот случај), јас би го сторил тоа во секој случај.

  Како и да е, мислам дека вашиот метод е многу интересна алтернатива, во случај Adblock да не е достапен за прелистувачот X. Со почит

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Да, навистина, сè е или ништо, нема исклучоци на која страница се прикажува рекламирањето 🙁

   Ви благодариме за читањето

 4.   Цитукс dijo

  О_о супер, никогаш не замислував дека може да биде на овој начин. Јас блокирам рекламирање на страници за кои вечно се вчитувам мојата врска. Благодарам КЗКГ ^ Гаара

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Благодарам

   Всушност, многу интересни работи можат да се постигнат со користење на / итн / домаќини ... Се надевам дека ќе можам да го покажам тоа во други статии.

   Задоволство, благодарам за коментарот

 5.   Серхио Е.Дуран dijo

  Одличен придонес пријателе, би било подобро ако има скрипта што може да се инсталира како и секој друг пакет во Linux, кој веќе ја имаше целата база на податоци Adblock што би ги направила сите тие команди одеднаш, за да не го сторите тоа и да го имате за сите прелистувачи, имате добар начин да напишете +1 статии за ова

 6.   Лав dijo

  Да видиме што ќе се случи. Замислувам дека ќе ја забрза навигацијата многу, не зависи од приклучоците

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Точно, затоа го користам

 7.   Едуардо dijo

  Веб-страница што ја барав повеќе од една деценија за ажурирање или измена на мојата датотека домаќин е:
  http://winhelp2002.mvps.org/hosts.htm
  тие го ажурираат на секои неколку дена. Можете да креирате скрипта што автоматски го презема и презема во директориумот / etc /

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ох ... О_О ... многу, МНОГУ интересна оваа база на податоци, со ова можам да ја програмирам скриптата за да го направам процесот автоматски

   Ви благодарам многу за информацијата.

  2.    Жоакин dijo

   Многу добро, тоа беше она што ни недостасуваше. Ви благодарам!

 8.   Жоакин dijo

  Многу добра статија. Особено што додатоците го забавуваат прелистувачот.

  Мене лично ми пречи анимираното рекламирање што го блокира целиот екран, да беше статично на едната страна од страницата, мислам дека на никој нема да му пречи.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодарам многу за коментарот

   Со почит

 9.   труко22 dijo

  Одлично, ви благодарам многу, го применив на мојот рутер со домати, веќе го отстранив рекламирањето на двојно кликнување и сега тестирам со лицето

 10.   iftux dijo

  Здраво, многу добра алтернатива, иако имам мало сомневање, во мојот случај имам локален веб-сервер, дали мислите дека овој метод влијае на нешто?

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Воопшто не, прелистувачот едноставно ќе бара VHost на localhost што одговара на доменот што го прогласивте во / итн / домаќини ... ако не може да го најде, ништо не се случува, вашиот локален сервер нема да влијае на вас /

 11.   Конозидус dijo

  Веќе е од пред некое време, но тука тие ја објаснуваат оваа техника со скрипта користејќи ја вклучена db.

  http://www.putorius.net/2012/01/block-unwanted-advertisements-on.html

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Јас сè уште ја програмирам мојата баш-скрипта за да го направам тоа, сакам да правам свои скрипти

 12.   Брајан dijo

  Одличен придонес. Имам доста доцнење во вчитувањето со adblock во firefox, па морав да го оневозможам. Ова е исто што прави и Privoxy, нели?

 13.   патник dijo

  Вграден е Qupzilla во AdBlock

 14.   csb dijo

  Овде оставам врска до слична статија ориентирана кон распределбата на лакот, и која автоматизира се што е потребно со употреба на низа скрипти и крони
  http://jasonwryan.com/blog/2013/12/28/hostsblock/
  Со почит,

 15.   Естебан dijo

  Не им верувам на блокаторите на адлови, да започнам со тоа што еден од нив имаше договор со компанија да им покажува рекламирање на корисниците.

 16.   marcos dijo

  Со овој метод или нешто слично е можно „автоматски да се пренасочи“ адресата на пример_com на https_for example_com? е дека сè уште не знам како да внесувам правила на HTTPS насекаде

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Не разбрав што сакаш, можеш подобро да објасниш, те молам?

 17.   елиотим3000 dijo

  До следната година, јас ќе ја извезувам таа скрипта за Windows и со тоа ќе поштедам многу луѓе од проблемот со рекламен софтвер.

 18.   Талпио dijo

  Еј, добро! Упатството е одлично. Нема повеќе досадни реклами на вашиот компјутер. Ви благодарам Sandman man

 19.   Даниел Гонзалес dijo

  Еј.

  Едноставно и елегантно решение. Можеби би можеле да имате репо на github, со записите, плус скрипта за ажурирање што ги додава оние што недостасуваат во / итн / домаќини за да може лесно да се ажурира.

 20.   Илија Саади dijo

  Здраво, имам едно прашање, блокирањето на рекламирање не е исто како вчитување на вашиот компјутер со папки и датотеки што има софтвер за бришење затоа што се непотребни ???? (чиста и белило)
  Моето прашање е друго, ако случајно најдевме софтвер како приватокси кој ја крие вашата IP и блокира рекламирање, како би сториле за да ја расклопиме таа папка што зачувува информации како коковите ???

 21.   јон хемес dijo

  Вистина е сега на Интернет, она што некој го наоѓа е реклами, а некои неискусни корисници влегуваат во она што прво ги тежнее; Јас го користев истиот метод за блокирање на страницата на софтони што носи нешто што не треба и други што го прават истото, ја ставав така што секогаш кога ќе влезеа ќе ја враќаше на Google

  Јас лично го претпочитам овој отколку оној „адблок“.

  и јас исто така размислував за истото што колегата «ГеоМикстли» рече да направи мала програма или скрипта за да ги ажурира

 22.   Бертолдо Суарез Перез dijo

  Еј.
  Имам чувство дека Adblock Plus има сè повеќе тенденција да го забавува Firefox, а можеби и целиот систем.
  Но, имам проблеми со методот на статијата. Сметам дека е чудно, дали е тоа само додавање на доменот на веб-страницата во датотеката Домаќини, а со тоа и рекламирањето е блокирано ??.
  Јас го практикував, но не, го следи рекламирањето.

  Ве молам, можете ли да ми објасните како е методот на http://winhelp2002.mvps.org/hosts.htm , Не разбирам прецизно. Мислев дека прави резервна копија на оригиналните домаќини на друго место и ги заменува со ДОМАИ извадени од преземениот Zip.

  Не можете да одговорите на овој блог со сметка за WordPress?

 23.   зомби жив dijo

  KZKG ^ Гаара, каква машина имаш, користиш пријател KDE. Знам дека си од ЦУБА и како прават со многу работи таму.

 24.   Фелипе dijo

  здраво, две прашања:
  Не може ли тоа да се направи со додавање на тој или друг список на црната листа на заштитен allид (заштитен allид) и веќе блокирање на истиот?
  Вашиот метод може да се направи во телефонот што има ubuntu?
  Ви благодариме.

 25.   Хуанито dijo

  Ви благодариме за написот. И не може да се нарече себичност, бидејќи овие реклами се ARУБРИ и никому не им требаат, тие се претерано досадни, бидејќи за мене тоа е „нападно“ рекламирање, бидејќи со преземање на досадна реклама, преземате и мегабајти преку Интернет и тоа прави повеќе забавете ја вашата врска.

  Ви благодариме за советот. 😉

 26.   Лепенка dijo

  Здраво! моето прашање е многу чудно, бидејќи ситуацијата е таква! Во одреден момент од мојот живот, преземав HOST-датотека веќе изменета за илјада и еден реклами и ... добро беше прекрасно !! не се активираат ниту рекламите на видеата, прекрасно е.
  Излезе, не само што го направив тоа еднаш, туку неодамна инсталирав втор оперативен систем и беше прекрасен исто така.

  Сега е чудна работа: добро, истата датотека, истиот процес во истата папка и под истиот оперативен систем (win7), но на други компјутери (од моето семејство, итн.) Не работи!

  Некоја идеја што може да биде? Ви благодарам.

 27.   Кристијан Ленин Моралес Ривера dijo

  Јас го користев овој метод и тој е многу подобар од адблок, споделувам Интернет користејќи трик за жариште на Ubuntu 16.04, само што направив втор список со hotspot ip и функционираше прекрасно.