Виното 3.13 излезе со големи подобрувања

Лого на вино

Верзијата за вино 3.13 е сега достапна, за сите да можеме да уживаме во овој фантастичен слој за компатибилност за да можеме да инсталираме природен софтвер за околини на Microsoft Windows на Unix системите (Linux, Solaris, macOS, BSD,). Но, покрај оваа одлична вест за оваа нова верзија, има и повеќе добри вести како што е достапноста на DXVK за D3D11 базирана на Vulkan што ќе поддржува Вино, така што графиките, особено во видео игрите, ќе имаат забележително подобрување во квалитетот и перформансите.

Добро, но ајде прво да одиме на верзијата Вино 3.13, што се појави со некои големи подобрувања, како што е поддршката на Вулкан, исто така, за macOS со користење на MoltenVK, првична поддршка за податоци за перформанси во регистарот, Моно мотор Ажурирано е со некои поправени грешки во претходните верзии, поддршка за пребарување информации за BIOS-от во Linux, GNUTLS сега може да се користи и во macOS, подобрувања во стандардот за дијалог на задачи и многу други грешки што се прилагодени за одредени видео игри.

Ова се однесува на виното 3.13, но на проектот DXVK има и подобрувања како што реков во претходниот пасус. За оние кои не знаат DXVK, тоа е имплементација на D3D11 (Direct3D 11) базирана на Вулкан што може да се користи на врвот на Виното. Ова подразбира важно подобрување во графичкиот API што може да се користи со Вино за апликации и видео игри кои треба да ја преместат својата графика благодарение на тоа, нешто што е ценето.

Што се однесува до подобрувањата на DXVK што можеме да ги уживаме во оваа верзија DXVK 0.63 тие главно ја нагласуваат корекцијата на грешките што влијаеле на некои делови, вклучително и преоптоварувањето на работата за процесорот, како и подобрата компатибилност за NVIDIA. Пријатно изненадување за оние кои користиме Вино, ќе можеме да го користиме овој проект под Вино во нашите омилени дистрибуции на GNU / Linux, затоа не чекајте повеќе и обидете се сега!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.