Виното 7.0 пристигнува со 9100 промени, нова 64-битна архитектура и повеќе

Вино

Пред неколку дена беше најавено објавувањето на новата стабилна верзија на Wine 7.0 која е позиционирана како алатка за компатибилност за извршување на програмите на Windows на различни *nix оперативни системи, нудејќи значително подобрена 64-битна компатибилност.

Во оваа нова верзија се спроведува целосната работа на 5156 (5049 пред една година) од програмите за Windows беа потврдени во Wine, 4312 други (4227 пред една година) програми работат добро со дополнителни поставки и надворешни DLL. 3813 програми (пред 3703 години) имаат помали проблеми што не го попречуваат користењето на главните функции на апликациите.

Треба да се напомене дека подобрувањата се многубројни и Меѓу најважните се вклучени подобрена поддршка за теми за апликации, подобра поддршка за џојстик, поддршка за HiDPI, подобра компатибилност со OpenCL, VKD3D 1.2, подобра поддршка за Apple Silicon Mac, нови драјвери за Plug and Play, поддршка за Unicode 14, ажурирање на Mono и подобрувања на WinRT.

Севкупно, повеќе од 9.100 модификации за да се создаде, особено, нова архитектура WoW64, која сега е функционална.

Што има ново во Вино 7.0?

Еден од главните новитети што се издвојува е тоа скоро сите DLL се конвертирани да користат PE формат на извршна датотека (Portable Executable) наместо ELF. Тимот додава дека повеќето модули се конвертирани во формат PE (Portable Execution). Остатокот ќе следи во идните верзии на Wine. Откако ќе заврши транзицијата, ќе може да се управува со 32-битни апликации користејќи 64-битни библиотеки. Потоа ќе се отстранат старите 32 бита.

Употребата на PE решава проблеми со поддршка на различни шеми за заштита од копирање кои го потврдуваат идентитетот на системските модули на дискот и во меморијата.

Друго од подобрувањата што се истакнуваат во Wine 7.0 е тоа Архитектурата WoW64 е имплементирана (32-битен Windows на 64-битен Windows) што поддржува извршување на 32-битни апликации за Windows на 64-битни Unix системи.

Со ова WoW64 слоеви се подготвуваат за повеќето Unix библиотеки и дозволете 32-битни PE-модули да пристапат до 64-битни Unix библиотеки. Откако ќе заврши конверзијата на сите модули во формат PE, ќе биде можно да се извршуваат 32-битни апликации за Windows без да се инсталираат 32-битни Unix библиотеки.

Од другите промени што се издвојуваат:

 • Возачот Vulkan имплементира поддршка за спецификацијата Vulkan Graphics API 1.2.201.
 • Беше обезбедена поддршка за излез преку Direct2D's Hatched Geometric Objects API, со можност за проверка за хит на клик.
 • Direct2D API обезбедува почетна поддршка за визуелни ефекти применети преку интерфејсот ID2D1Effect.
 • GStreamer приклучоците за DirectShow и рамката на Media Foundation се комбинирани во заеднички WineGStreamer backend, кој треба да го поедностави развојот на нови API за декодирање на содржина.
 • Врз основа на заднината на WineGStreamer, објектите на Windows Media за синхроно и асинхроно читање се имплементирани.
 • Поддршката за интерфејсот ID2D1MultiThread е додадена на Direct2D API, што се користи за оркестрирање на ексклузивен пристап до ресурси во апликации со повеќе нишки.
 • Комплетот за библиотека WindowsCodecs поддржува декодирање на слики WMP (Windows Media Photo) и кодирање на слики DDS (DirectDraw Surface).
 • Отстранета поддршка за кодирање слики во формат ICNS (за macOS), што не е поддржано на Windows.
 • Спроведена поддршка за теми. Составот вклучува „Светло“, „Сино“ и „Класично сино“, кои може да се изберат преку конфигураторот WineCfg.
 • Додадена е можност за прилагодување на изгледот на сите контроли на интерфејсот преку теми.
 • Обезбедено е автоматско ажурирање на прегледот на ставката по промената на темата.
 • Поддршката за теми е додадена на сите вградени апликации на Wine.
 • Апликациите се прилагодени на екрани со висока густина на пиксели (High DPI).
  графички потсистем

Како да инсталирате Вино 7.0?

Si се корисници на Debian, Ubuntu, Linux Mint и деривати доколку користете 64-битна верзија на системот, ќе овозможиме 32-битна архитектура со:

sudo dpkg --add-architecture i386

Сега  ние ќе го додадеме следново на системот:

wget https://dl.winehq.org/wine-builds/Release.key
sudo apt-key add Release.key

sudo apt -y install gnupg2 software-properties-common
wget -nc https://dl.winehq.org/wine-builds/winehq.key
sudo apt-key add winehq.key
sudo apt-add-repository https://dl.winehq.org/wine-builds/debian/

Го додаваме складиштето за Ubuntu и деривати:

sudo apt-add-repository 'deb https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/ '$(lsb_release -cs)' main'
sudo apt-get update

За Debian и дистрибуции базирани на eta:

wget -O- -q https://download.opensuse.org/repositories/Emulators:/Wine:/Debian/Debian_11/Release.key | sudo apt-key add -
echo "deb http://download.opensuse.org/repositories/Emulators:/Wine:/Debian/Debian_11 ./" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/wine-obs.list

Готово, Ние продолжуваме да ги инсталираме основните пакети за виното да работи непречено на системот:

sudo apt install --install-recommends winehq-stable

И ја потврдуваме инсталацијата со извршување:

винска верзија

до случајот на Федора и нејзините деривати:

sudo dnf config-manager --add-repo https://dl.winehq.org/wine-builds/fedora/35/winehq.repo

И, конечно, го инсталираме Виното со:

sudo dnf install winehq-stable

Во случајот на Арх Линукс или која било дистрибуција базирана на Arch Linux Оваа нова верзија можеме да ја инсталираме од нејзините официјални складишта за дистрибуција.

Командата за инсталирање е:

sudo pacman -s wine


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.