Вино 4.2: официјално пристигнува со важни подобрувања за гејмерите

Лого на вино

Развивачите на овој слој за компатибилност, со цел да инсталираат природен софтвер за платформата Microsoft Windows на UNIX системите, продолжуваат да работат многу напорно за да ни понудат новини и нови изданија на Вино. Сега доаѓа Вино 4.2, нов чекор во развојот кој се фокусираше на подобрување на перформансите и искуството со игри, така што гејмерите ќе бидат прилично задоволни со ова лансирање.

Развојниот тим беше особено зафатен во последно време, со второто издание на филијалата 4.x го постави својот тек до идното Вино 5.0 од што јас лично очекувам многу. И зошто велам дека оваа верзија на Вино 4.2 треба да ги задоволи гејмерите? Па, затоа што претставува добра колекција на исправени грешки што влијаеа на видео игрите што се извршуваат под оваа платформа.

Покрај тоа 60 грешки што се поправенинекои додатоци се додадени или подобрени како што се ECC криптографски клучеви, нормализирани жици на Уникод, мешана патека за вчитување за 32-битни и 64-битни динамички библиотеки DLL, ќе најдете дури и некои закрпи за одредени проблеми со видео-игри што работат со DirectX графички API 9, и долг итн. Многу од овие промени директно или индиректно влијаеја на некои видео игри. Всушност, ќе најдете подобра интеграција на Planetside 2, League of Legends, Elite Dangerous, StarCitizen и многу повеќе популарни видео игри.

Во споредба со претходните верзии, Виното 4.2 има многу фиксни грешки и се надевам дека наскоро ќе продолжиме да даваме подобри вести. Ако сакате да ја видите комплетната листа на подобрувања или промени што ги претрпе оваа верзија, можете да ги прочитате белешките за изданието aqui. Или, ако сакате директно да пристапите до преземањето на пакетот, можете да го посетите официјална веб-страница на проектот. Ако го барате меѓу складиштата на вашето омилено дистрибуција, тој нема да биде достапен во оваа верзија ... haveе мора да почекате уште малку, тоа ќе варира во зависност од дистрибуцијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Грегорио рос dijo

    Бидејќи Steam му даде притисок на Wine со Proton, тој е незапирлив, нема кој да кашла.