Возвишен текст 2: најдобриот достапен уредник на кодови?

Возвишен текст 2 е уредник на кодови стил на сослушник, Книжници, Кејт или Редкар. Неговиот интерфејс е чист и интуитивен и поддржува употреба на фрагменти, приклучоци и системи за градење кодови (Build Systems).

Отпрвин беше создаден од Jonон Скинер како продолжение на вим, но малку по малку го зазема својот сопствен идентитет. Поради ова, Возвишениот текст 2 сè уште има режим на уредување сличен на vi наречен „Vintage mode“.

внимание: Возвишениот текст 2 се дистрибуира бесплатно, но тој не е слободен софтвер. За еднакво интересна бесплатна алтернатива, ви предлагам да пробате Запишува.

клучните карактеристики

 • Мини мапа: Минимапот се состои од преглед на структурата на нашиот код што може да се постави веднаш до јазичето или може да се скрие. Многу е корисно да се движите околу датотеката кога добро ја знаеме нејзината структура.
 • Мулти.избор: Мулти-избор не е нешто ново, тој е вграден подолго време во уредникот Ultraedit за Windows. За да направиме повеќекратен избор на поим од различни делови на датотеката, треба само да го поставиме курсорот во зборот што сакаме да го најдеме и да направиме Cmd + D на Mac OS X или Ctrl + D на Windows и Linux
 • Мулти курсор: Кога користите возвишен текст со повеќе селектира, се создаваат n курсори со кои можеме да напишеме текст произволно во различни позиции паралелно
 • Повеќе распоред: Доаѓа со седум конфигурации на распоред каде што можеме да избереме да уредиме во еден прозорец или да поделиме до четири вертикални прозорци или четири мрежни прозорци. Постои приклучок за создавање повеќе распореди, во Linux барем уредникот станува нестабилен.
 • Мајчин поддршка за безброј јазици: Домашно поддржува безброј јазици, вклучувајќи ги Клујуре, Хаскел, Ерланг, Скала и Го (да именувам неколку)
 • Нагласи синтакса со конфигурирање: Означувањето на синтаксата е целосно конфигурирано преку датотеки за конфигурација по корисник
 • Динамичко пребарување: Може да пребарувате за редовни или нормални изрази по датотеки, по проекти, по директориуми, со спој на нив или со сè одеднаш
 • Автоматско целосно обележување и клуч: Можеме да одиме до клучот што затвора или отвора блок на едноставен начин
 • Поддршка за фрагменти и приклучоци: Фрагментите се како макроа или пакети и се доста корисни, има безброј додатоци како додатокот ZenCoding
 • Вкупна конфигурација на врски со клучеви: Сите клучеви можат да бидат презапишани по наш вкус, ова е навистина прекрасно
 • Брз пристап до линија или датотека: Можеме да отвориме датотека со користење на копчиња за врзување Cmd + P во Mac OS X или Ctrl + P во Win и Linux и да напишеме име на истата или да ја прелистуваме списокот. Можеме да одиме и на линија користејќи го дебелото црево и бројот на линијата (на пример: 245).
 • Командна палета: Можеме да користиме Shift + Cmd + P на Mac OS X или Shift + Ctrl + P на Win и Linux за пристап до палетата на команди каде што можеме да филтрираме и да користиме каква било команда што ја сакаме. Ова е многу корисно да се користи заедно со Контролорот за пакети (за што ќе зборуваме во друг пост). 

Поддршка за кодирање Зен

Една од карактеристиките што мислам дека заслужува посебно споменување е поддршката за Zencoding.

Зен кодирањето не е ништо повеќе од кратенка за код што е напишана со синтакса многу слична на CSS, па ако знаете CSS и HTML, скоро сте подготвени да започнете да си го олеснувате животот.

Во практична случај, ако сакавме да креираме обележување за мени, ќе бидеме јасно дека ни треба ознака за навигација, а потоа и список, ова ќе значи минимум 7 линии код напишан рачно, но може да се намали на помалку повеќе од 15 карактери со Зен кодирање како што следува (за што би било доволно само да се притисне Ctrl +, за да се прошири):

nav> ul> li.item * 5> a

Следното видео ни покажува други примери на Зенкодирање:

Во Официјална страница за кодирање Зен ќе најдете дополнителни информации, примери и списокот на поддржани уредници. На страницата за преземање ќе ги најдете пакетите за инсталација за секој од уредниците, обично во пакетот е вклучен .txt со упатствата за инсталација. Таму можете да го најдете продолжување за возвишен текст 2.

Инсталација

Високиот текст 2 не е достапен во многу официјални складишта (иако корисниците на Arch и деривати веројатно можат да го инсталираат од AUR). Од таа причина, најлесно е да отидете на страницата на проектот и преземете верзијата за Linux. Не, ништо не треба да се состави. Само отпакувајте ја преземената датотека и стартувајте ја програмата. Willе работи без повеќе, како и секоја преносна апликација.

Корисниците и дериватите на Ubuntu можат да внесат терминал и да го напишат следново во случај да претпочитаат да ја инсталираат програмата од PPA:

sudo add-apt-repository ppa: webupd8team / sublime-text-2
sudo apt-get update
sudo apt-get инсталирај го возвишениот-текст-2

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

25 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Они Ментеро dijo

  sudo apt-get инсталирај возвишен текст

 2.   кесимару dijo

  најдобар уредник на кодови е секоја апликација која обработува текст, повеќето од луѓето зборуваат за уредници на кодови или IDE како да се оние програми што би ги програмирале апликациите, ако уредникот или IDE помага многу, но да секој знае добро работи .

 3.   Federico dijo

  Здраво, Пред 2 дена возвишен текст 2 и ми беше презентирана грешка што алудираше на библиотеката за контрола на пакетот, дојдов до брилијантна идеја да ја елиминирам папката Пакет и да ја преземам повторно, кога повторно го отворив уредникот, менито лента, страничната лента што претходно беше бела, сега е црна, а уредникот во својот бел дел е сега црна, не одговара на ниту една команда на тастатурата и не можам да пристапувам до преференциите и се појавува следнава порака:

  Грешка при вчитување на синтаксната датотека „Пакети / Текст / Обичен текст.tmLanguage“: Грешка при парсирање на plist xml: Не успеав да ја отворам датотеката во датотеката „Пакети / Текст / Обичен текст.tmLanguage“

  Го инсталирав и деинсталирав 10 пати, не знам дали правам нешто погрешно или по грешка избришав нешто друго, користам Mac и сум нов во неговата употреба и не знам како да коригирам што направив, ја проверував папката со содржина, повторно ја копирав датотеката папка со пакети (не знам дали е на вистинското место) и ништо, ако некој може да ми помогне, би го ценел.

 4.   Хајко 7017 dijo

  Најдобриот уредник што некогаш сум го пробал, многу труд од страна на Jonон, затоа решив да му ја купам лиценцата. И покрај тоа што не е слободен софтвер, вреди 60 долари што ги платив во тоа време, исто како да е слободен софтвер, ќе донирав за проектот. Со почит

 5.   Ипалафругел dijo

  Едноставно фантастично!

 6.   Ајде да користиме Linux dijo

  Тоа е најдоброто што го знам ... лошо, не е слободен софтвер, иако е бесплатен.

 7.   Адријан dijo

  Алтернатива

  Тексдепт

  http://foicica.com/textadept/

 8.   рафуру dijo

  Хмм, но зошто страницата има дел за купување лиценца?

  Тоа е нешто што не го разбрав целосно затоа што преземањето на пакетот од мрежата има опција во делот Помош за внесување код за лиценца

 9.   рафуру dijo

  Хмм мислам дека не се објаснив добро ..

  Предупредувањето вели: Возвишениот текст 2 се дистрибуира бесплатно, но тој не е бесплатен софтвер. За еднакво интересна бесплатна алтернатива, ви предлагам да пробате книжници.

  што значи дека може слободно да се дистрибуира, но не и бесплатно (да се модифицира или прераспределува за други цели) ... но зборот бесплатен ми кажува дека е бесплатен.

  Ако е пробен период, тогаш не е бесплатен и затоа е споделен софтвер.

  Наместо тоа, моето прашање е дали тој тест или фактот дека не е вметнат клуч или клуч за лиценца, ќе влијае на програмата подоцна, на пример, не дозволувајте да ја отворам или да ги ограничам неговите функции на крајот од тестот, ако е докажана.

 10.   Паблорубијани dijo

  Не е бесплатна ... верзијата што дозволуваат да ја користат бесплатно е Бета, стабилната е лиценцирана и чини 60 долари,

 11.   Нико dijo

  Уште еден клик и останавте без меморија!

 12.   Фестивали Фелипе Сипион dijo

  во ubuntu 11..04 верзијата sublime-text-2 не работи, но обидете се да инсталирате sublime-text-2-dev

 13.   Гонзало dijo

  Ви благодарам!! Одам да го пробам.

 14.   Хорхе dijo

  Добро, благодарам што одговоривте. Јас го тестирав некое време и тоа не ме убеди од повеќе причини. Тогаш тој постојано ми ја бараше лиценцата, која иако може да притиснете само „откажи“, но сепак тоа ме прави досаден. Повеќе ги сакам Notepad ++ и Pspad, бидејќи тие повеќе одговараат на моите потреби.
  Ви благодарам многу.

 15.   Ајде да користиме Linux dijo

  Не сум сигурен ... Мислам дека не ...
  Но, предлагам да го пробате и да играте со него некое време за да ги откриете сите негови карактеристики.
  Вистината е дека не го користев некое време, но јас сум многу јасен дека тој е еден од најдобрите уредници на текстови таму денес.
  Штета што не е бесплатно ... иако е бесплатно.
  На здравје! Павле.

 16.   Хорхе dijo

  Здраво, прашање, можете ли да пребарувате по списоци во возвишен текст? Ова е одлика што навистина ми се допаѓа кај уредниците како што се Pspad или Notepad ++, во кои тие ми ги покажуваат резултатите добиени во форма на список, покажувајќи ја целосната линија каде е пронајден зборот (а) и што ми овозможува да брзо знам дали линијата е или не она што сакам. Ова е затоа што јас постојано работам со датотеки со многу редови и тоа оди од мрзеливост и резултат до резултат за да се види дали е точен.
  Поздрав.

 17.   Луцифер dijo

  Зошто да барате нова алтернатива ако Емакс веќе постојат или ви?
  Освен што не е слободен софтвер, која е поентата да го поддржуваме овој вид софтвер и да му даваме толку многу пропаганда?

 18.   Ајде да користиме Linux dijo

  Не е пропаганда.
  Мислев дека е добра идеја да се објавува затоа што е одличен софтвер. Исто така, би било добро ако вашите програмери добиваат е-пошта за ослободување на изворниот код. Ако проектот не е познат, нема начин како да се направи ова.
  На здравје! Павле.

 19.   Поларис23 28 dijo

  Веќе го испробав, одлично е, благодарам за информацијата. !!!

 20.   рафуру dijo

  Бидејќи има многу луѓе кои немаат време да научат да користат нешто „понапреден“ уредник како што се vim или Emacs.

  Многупати, се бара програма само да седне и да кодира, без да мора да читате и практикувате упатства за тоа како да ги користите овие алатки.

  Нема ништо лошо во оваа програма да биде комерцијален, инвеститорот реши да заработи пари со својот софтвер и тоа е сосема нормално ... или што? дали и вие ќе се борите да добиете 100% домашен или „бесплатен“ компјутер за да не плаќате на брендовите?

  Или ќе садите свои „бесплатни“ домати за да не плаќате на пазарот?

  Мора да научите малку да ги разликувате работите

 21.   рафуру dijo

  Всушност, лиценцата за добра квалитетна програма како оваа не тежи толку многу.

  Но, бидејќи сум студент кој едвај има пари да јаде, тогаш го оставаме така хахаха.

  Тој Зен режим изгледа одлично

 22.   Julулио Цезар Марин Гарета dijo

  Писарите се многу добри, бидејќи ќе се обидам со оваа препорачана.

 23.   гостин dijo

  Нема ништо како Затемнување .. со еден клик и започнува сервер ... друг клик и тоа создава проект за вас!

 24.   гилијание dijo

  Пробав и добро е, но за мене нема ништо како уредување на Комодо, дури и затоа не знам зошто толку многу врева со возвишено

 25.   Мигел dijo

  Го пробав уредникот за текст, го добив благодарение на оваа веб-страница http: www.notiubuntu.wordpress, com