Како да го вратите дистрибуцијата базирана на Debian / Ubuntu во нејзината оригинална состојба

Корисници кои пробуваат многу апликации, инсталираат повеќе пакети и прават многу измени во нашите опции за да го тестираат, подобрат или само за забава, понекогаш завршуваме со оперативен систем со инсталирани многу работи, а во мојот случај многу пати со пакети кои не ** ** идеја кога или за да ги инсталирате. Слично на тоа, понекогаш претпочитаме да се вратиме во почетната состојба на нашето дистрибуција за да започнеме од нула, за да го забрзаме овој процес на реставрација Создаден е Resetter, одлична апликација за враќање на дистрибуција врз основа на Debian / Ubuntu.

Што е ресетер?

Тоа е алатка со отворен извор, развиена во питон и пикт, која ни овозможува да го вратиме дистрибуцијата врз основа на Debian или Ubuntu во неговата оригинална состојба, без потреба да се користи дистрибуција на слика или сложени процеси за отстранување пакет и многу повеќе.

За да го вратиме нашето дистрибуција, алатката го користи манифестот за ажурирање на секоја дистрибуција што го споредува со списокот на тековно инсталирани пакети, инсталираните пакети кои се разликуваат од манифестот се деинсталирани и можат да се инсталираат во иднина. врати дистрибуција

Оваа алатка тврди дека неговиот тим за развој е компатибилен со следниве дистрибуции,

 • Linux Mint 18.1 (тестиран од мене)
 • Linux Mint 18
 • Linux Mint 17.3
 • Убунту 17.04
 • Убунту 16.10
 • Убунту 16.04
 • Убунту 14.04
 • Основен оперативен систем 0.4
 • Дебијан essеси
 • Linux Deepin 15.4 (струкрадени од мене)

Карактеристики на ресетирање

 • Алатка со отворен извор, со голема поддршка и прилично високо ниво на стабилност.
 • Лесен за инсталирање и употреба.
 • Ви овозможува да креирате список на апликации што сакате да ги инсталирате по враќањето во основната верзија на дистрибуцијата.
 • Овозможува зачувување на копија од состојбата на вашето моментално дистрибуција, со која во иднина можете да ги инсталирате апликациите на наведената копија.
 • Едноставна инсталација на PPA од алатката.
 • Моќен уредник на PPA, кој ви овозможува да го деактивирате, активирате и бришете PPAS за кој било корисник во системот.
 • Различни опции за инсталација.
 • Рачен и режим на автоматско ресетирање.
 • Можност за отстранување на старите јадра.
 • Ви овозможува да ги избришете корисниците и нивните директориуми.
 • Многу други повеќе.

Како да инсталирате ресетер?

Инсталирањето на Resetter е прилично едноставна, само преземете ја датотеката .deb што одговара на најновата верзија овде. Потоа, инсталирајте го пакетот .deb како и обично, за да започнете да уживате во апликацијата.

Слично на тоа, се препорачува пред да го инсталирате Resetter, преземете го пакетот add-apt-key со wget со следнава команда wget -c http://mirrors.kernel.org/ubuntu/pool/universe/a/add-apt-key/add-apt-key_1.0-0.5_all.deb тогаш инсталирајте го со gdebi со извршување на следнава команда  sudo gdebi add-apt-key_1.0-0.5_all.deb

Како да вратите дистрибуција базирана на Debian?

Можеме лесно и брзо да го вратиме дистрибуцијата базирана на Debian / Ubuntu со Resetter, кога ја извршуваме апликацијата, таа веднаш ги идентификува нашите дистрибуции и нејзините карактеристики, покрај манифестот за ажурирање. На ист начин, алатката ни покажува три опции што ќе ни овозможат да извршуваме одредени задачи што детално ги опишуваме подолу:

 • лесна инсталација: Тоа ни овозможува да креираме список на апликации што ќе бидат инсталирани по враќањето на вашиот систем или за идна инсталација на пакетот.
 • автоматско ресетирање: Овозможува можност за обновување на автоматско дистрибуирање базирано на Debian / Ubuntu, тоа ќе направи стандардно враќање, исто така, елиминирање на корисниците и домашните директориуми, како и правење резервна копија.
 • сопствено ресетирање: Ни нуди персонализирана реставрација, каде што можеме да избереме PPA што сакаме да го инсталираме, корисниците и директориумите што сакаме да ги елиминираме, да ги елиминираме старите јадра, апликациите да ги елиминираме меѓу другите.

Откако ќе се избере некоја од гореспоменатите опции, ние мора да ги следиме едноставните упатства што ги означува алатката.

Се надеваме дека со оваа алатка ќе можете да добиете поволни резултати, препорачувајќи негова употреба во производството пред тестирање во развојни средини. Исто така, се препорачува да направите резервна копија на информациите со ваши сопствени средства.

Вреди да се напомене дека автоматската постапка што ја спроведува оваа апликација може да се направи со едноставни команди, но ова е многу практичен начин да се направи тоа.


6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Кацике Техотиба dijo

  Штета што не е за Федора, јас се движам помеѓу Кубунту и Федора и многу пати наоѓам добри алатки за Федора, а не за Убунту и обратно

 2.   Хуан Луке dijo

  Одлична алатка, да живее GNU Linux.
  Потоа ќе го инсталирам за да видам како

 3.   Едвар Дамас dijo

  Многу нецелосни информации, методот на инсталација не е .deb
  Сигурно се потрудиле да ја прочитаат документацијата, пред да објават ...
  Како да инсталирате
  Инсталирајте преку пронајдената датотека овде.

  PPA ќе се создаде овој петок или викенд.
  Полесно е да ги инсталирате сите датотеки за deb преку gdebi, особено на основните оперативни системи без графички начин за инсталирање на deb датотеката.
  На терминалот, трчај sudo apt install gdebi.
  - Linux deepin не се базира на ubuntu, туку на debian, така што некои модули не се стандардно достапни во нивните репортажи.
  За корисниците на Linux Deepin

  Пред да инсталирате Resetter, преземете го пакетот add-apt-key со користење wget -c http://mirrors.kernel.org/ubuntu/pool/universe/a/add-apt-key/add-apt-key_1.0-0.5_all.deb и инсталирајте го со sudo gdebi add-apt-key_1.0-0.5_all.deb

  1.    гуштер dijo

   Извинете, но во изданијата има .deb за да го инсталирате на кое било дистрибуција базирана на Debian.

 4.   Роберт dijo

  Имам голем проблем, се надевам дека некој може да ми помогне ... Барам да го поправам Elementary OS, накратко ќе објаснам што се случи, бришев PPA што ги инсталирав, но на крајот не ги искористив, па решив да ги отстранам, направив грешка и избришав други работи што не треба, повторно инсталирав некои и Поправив од терминалот (сè уште работеше нормално, без никаков проблем), потоа го рестартирав ОС, но кога системот се вчитуваше, тој веќе не го минуваше логото. Обидете се од обновување на основните оперативни системи за да ги поправите скршените пакети, и сè што е направено правилно, ажурирајте ги апликациите, дистрибуцијата и од терминалот во режим за обновување се чинеше дека нема проблем, при рестартирање за да влезете во системот нормално, сè уште останува во логото на Основно, не го стартува интерфејсот 🙁 Не знам што можам да направам за да ја вратам фабриката ако тоа може да се направи, или како да ги инсталирам основните оперативни системи, имам само неколку месеци користејќи Linux, можеби сум прескокнал важни чекори или не, па затоа барам помош ... Дали некој ?

 5.   Гонзало dijo

  Здраво Може ли да користам ресетер на дебиан 9? благодарам