Да го започнеме програмирањето на годината

Изненадувачки е колку добро го прими доброто Марио И да ја кажам вистината, тоа е првиот напис што го објавив и генерира повеќе од 10 илјади прегледи, што ја става оградата малку повисока за следните и се надевам дека нема да ве разочарам со ова 🙂 Ви благодарам многу што ги најдовте моите списи доволно интересно да ги сподели патем

Програмирање

Ова е модерна тема, секој сака да програмира, или барем секој мисли дека тоа е сè попотребна вештина, и да ја кажам вистината би сакал да напишам цела книга за програмирање, GNU / Linux, безбедност и можеби на некои точка што можам, само научи како да пишуваш бесплатни книги и убав формат.

Технологијата напредува брзо

Ова е една од причините зошто сè уште не сум ја напишал книгата 😛 бидејќи сакам да направам нешто што може да ја надмине бариерата на времето во полето каде што работите обично не траат повеќе од неколку дена на сегашниот начин. Затоа, во оваа статија сакам да ви кажам малку за концептите отколку за имплементациите, на овој начин можеме да ги препрочитаме овие редови за некое време и тие ќе продолжат да важат.

Принципите траат подолго

Иако денес има многу програмски јазици, многу од концептите се враќаат на истото потекло. Под ова мислам дека многу од работите што се учат денес важат подолго време, и веројатно ќе продолжат да бидат, затоа што програмирањето го прави личности и сè додека продолжат да се развиваат, некои концепти ќе останат.

Познавање на основите

Многу курсеви веќе постојат, некои бесплатни, а некои не, кои изложуваат голем дел од синтаксата на многу од најпопуларните програмски јазици денес. Но, ние нема да го сториме ова тука ... Сакам да ви кажам малку за тоа што секој програмер треба да размисли пред да започне да програмира за да заврши пристојна работа.

Влегувањето во умот на програмерот е секако нешто потребно, веќе во малку стара статија разговаравме за тема. Сега ќе влеземе во концептите што ни овозможуваат да го напишеме кодот.

Променливи и функции

Променливите се мемориски простори, ајде да размислиме за поштенските сандачиња што ги имаат големите згради, тие се дизајнирани да складираат одредени видови на предмети, има големи и мали, тие можат да бидат сами или во групи. Променливата е вредност што знаете дека ќе се користи со текот на времето, иако не ја знаете точно нејзината вредност на почетокот, ако ја знаете и знаете дека нема да варира, се соочуваме со константа.

Функциите, пак, се множества инструкции. Инструкцијата е најосновната работа што може да ја направи процесорот, основната суштината на функциите е да му се овозможи на програмерот да групира множества команди за да може да ги повторува во текот на целата програма. Да разгледаме едноставен и детален пример.

Сопствена Кристофер Дијаз Риверос

Ова е мала програма напишана на C, ние ја имаме функцијата главна, Променливата saludo, и функцијата printf што доаѓа од библиотеката stdio.h. Ајде малку да го измениме примерот и потоа да го составиме за да видиме што ќе се случи.

Сопствена Кристофер Дијаз Риверос

Додадовме мала функција наречена saludar што зема како аргумент променлива наречена saludo и го печати. Ова не го менува крајниот резултат на програмата многу, но ни овозможува да покажеме одличен и корисен принцип на програмирање, апстракција. Да го видиме резултатот:

Сопствена Кристофер Дијаз Риверос

Едноставна програма, која е полна со знаење и работа.

Библиотеки

Причината за создавањето на функцијата saludar тоа беше едноставно да се покаже еден од најголемите принципи на развој на софтвер, што веќе го именувавме: апстракција. Исто како што дефиниравме saludarprintf() е дефинирано некаде во нашиот оперативен систем (стандардната библиотека GNU C), ова место е попознато како библиотека / модул / библиотека. Библиотеките се множества на функции кои ни овозможуваат да додадеме функционалност на нашите програми без да треба повторно да го измислуваме тркалото. Во овој случај, благодарение на printf Не треба да се грижиме за целата логика неопходна за да можеме да ја прикажеме пораката што ја сакаме на терминал.

Библиотеките се присутни во скоро сите тековни програмски јазици, бидејќи имањето делови за код за избор и спроведување е полесно отколку создавањето на секоја функција од нула.

Апстракција

Замислете го системот за пошта, не треба да ја знаеме целата логистика неопходна за испраќање или примање писмо, истото се случува со програмирање, апстракцијата е од суштинско значење за да се генерира траен и елегантен код. Овој процес ви овозможува да користите имиња генерал да ги дефинира процесите генерал.  Со други зборови, ако ја креираме функцијата enviarCarta() знаеме на некој начин општите дека таквата функција ќе се погрижи за испраќање на писмо, но не и нужно какви чекори се потребни за да се направи тоа И ова е уште една точка зошто апстракцијата е толку добра, бидејќи ни овозможува капсулираат процесни сегменти.

Екапсулација

Нашата улога saludar Тоа е јасен пример за енкапсулација, ни овозможува да имаме затворен блок со специфични упатства што можеме да ги користиме еден или илјада пати во рамките на програмата. Ова го прави кодот полесен за читање и полесен за дебагирање бидејќи доколку се појави грешка, точно знаеме кои се границите на нашата функција и секоја изјава ја знаеме во мал простор. Ова нè доведува до прилично заеднички принцип на програмирање во UNIX

Направете една работа, направете го тоа многу добро

Добра функција е таа solamente Тоа прави една работа, но тоа го прави многу добро. Ајде да размислиме за ова за момент ... enviarCarta() тоа веројатно би направило многу работи, што не може да биде добро ако сакаме да го дебагираме процесот, додека saludar() само еден. Со текот на времето, ако се појават проблеми, вториот ќе биде полесен за поправка од првиот. Опција за да се избегне овој проблем би било да се генерираат различни нивоа на апстракција за enviarCarta(), ова значи дека во рамките на функцијата би имало и други како на пр verificarSobre() а можеби и во овој како verificarRemitente(). На крај, оваа последна функција (verificarRemitente()) е многу поконкретно отколку само enviarCarta() и на овој начин можеме да инкапсулираме делови од кодот така што тие ќе го направат потребното и само едно одеднаш.

Вежбајте

Учењето на уметноста на програмирање бара пракса и бидејќи сега многу општо ја разгледав темата, треба да вежбате со разни јазици или со разни проблеми. Прво обидувајќи се да генерирате специфични функции, а потоа да ја зголемите комплексноста. Како и секогаш, ако се појават сомнежи или предлози или коментари, тие многу ми помагаат да знам кои аспекти да ги зајакнам. Ви благодарам многу и нека 2018 биде полна со успеси и неверојатни проекти. На здравје


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

20 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хуањо dijo

  Јас сум страстен за Linux бидејќи се сменив од Windows благодарение ако веќе програмирате во bash и c за системски повици благодарам

  1.    Крис АДР dijo

   Одличен Хуањо! Продолжете така ... можеби пред да знаете дека ќе помагате на бесплатни и софтверски проекти со отворен извор низ целиот свет. поздрав

 2.   Родриго dijo

  Многу интересно, но кога исто така ќе ги направам своите први чекори во програмирањето и планирам дека 2018 година е година кога ќе научам да програмирам. Скоро како да сте мирисале на етеричниот воздух на мрежата.
  Ви благодариме за овој напис, се надевам дека ќе можете да нè просветлите повеќе за компјутерските безбедносни проблеми што многу недостасуваат во компјутерските умови.

  Со почит

  1.    Крис АДР dijo

   Здраво Родриго, бидејќи секако оваа 2018 година ќе биде полна со статии за програмирање и безбедност, се додека добијам работа што ќе ми овозможи да го сторам тоа 😛 но во меѓувреме ќе ве уверам дека првата половина од годината ќе можам да пишувам често, барем додека не ги завршам студиите хахаха

   Поздрав и среќа со вашата цел да научите да програмирате оваа наредна година

 3.   Ернесто Гиilleермо Витали dijo

  Ви благодарам многу што напишавте ваква интересна статија. Вие сте многу добар учител.
  Написот за Mar.io ќе надмине повеќе отколку што се сомневавте. Одличен е и е многу добро напишан.
  Среќна Нова година!!!
  Е.Г Витали

  1.    Крис АДР dijo

   Ви благодарам многу Ернесто, многу убави зборови.

   Секако дека беше повеќе отколку што мислев дека ќе биде, и тоа ме мотивира да продолжам да пишувам повеќе и подобро, и јас секако барам место каде што ќе можам да работам наставничка работа, тоа би било нешто многу наградувано за мене и јас да претпоставиме дека ќе ми даде можност да напишам повеќе теми за програмирање и безбедност и други работи што curубопитноста секогаш ми ги носи на ум

   Поздрав и среќна нова година исто така

 4.   Светот на Текпрог dijo

  Многу добар пост пријателе, многу поздрави од Лима - Перу, ние исто така веруваме дека програмирањето го подобрува животот на луѓето, надевајќи се дека ќе продолжите да објавувате повеќе записи, се збогуваме, прегратка.

  1.    Крис АДР dijo

   Ви благодарам многу и сигурно ќе дојдат повеќе записи, се надевам дека ќе направам комплетна серија за да ги подготвиме читателите за соработка на проекти за слободен софтвер. Поздрав и успеси оваа 2018 година

 5.   Анонимен dijo

  Продолжете така, поздрав.

 6.   Ricardo dijo

  Постот е брилијантен… поздрав од Парагвај… се надеваме дека 2018 година ќе биде многу подобра година од претходната… дека ќе излезат сите лични проекти… и дека ќе продолжите да придонесувате со вашето знаење uccess Успеси !!!

  1.    Крис АДР dijo

   Здраво Рикардо, ви благодарам многу за поздравите, секако се надевам дека ќе продолжам да споделувам, сигурно оваа година ќе има неколку статии 😉 успеси и за оваа 2018 година! На здравје

 7.   ХорхеФС dijo

  Каква манија е шпанскиот говорник да каже библиотека во врска со «библиотека». Тие се библиотеки со кодови, а не библиотеки.
  Поздрав.

  1.    Крис АДР dijo

   хахаха благодарам за информацијата Хорхе, за жал во Перу ги нарекуваме библиотеки, но и модули, иако секако библиотеката е поуспешна, ќе видам дали ќе можам да го прилагодам текстот за да биде поправилен 🙂 Поздрав и среќна 2018

 8.   Ааншел dijo

  Многу добар вовед во програмирање,
  Се надевам и вие продолжувате да давате повеќе придонеси како овој.

  1.    Крис АДР dijo

   Ви благодарам многу и се надевам дека ќе можам да направам комплетна серија, честитки и среќна нова година!

 9.   Дамијан Гарсија dijo

  Написот е многу добар, само сакам да придонесам нешто повеќе за мојот прв контакт со програмирање и за тоа како е фундаментално практикувањето на истиот. Кој е заинтересиран за врската е следново http://bit.ly/1HBRCfx
  Се надевам дека ви е интересно. Поздрав, среќен почеток на годината и програмирање.

  1.    Крис АДР dijo

   Ви благодарам многу Дамјан, никогаш не сум го прочитал написот, или што било на страницата, но изгледа интересно. Ви благодарам многу за споделувањето, поздравите

 10.   Бертин Озборн dijo

  Во мое време, се користеше главната празнина, какви работи, иако беше во msdos и повратната вредност не беше важна.

  1.    Крис АДР dijo

   Здраво Бертин ... секако, главната празнина се одржува, може да се користи во зависност од сложеноста на програмата денес, на ист начин повратната вредност, но денес е подобро да се продолжи со развојот и најдобрите практики за да може да се има софтвер што може да го читаат повеќе луѓе, бидејќи ова е од витално значење во софтверските средини во заедницата. Поздрав и благодарност за споделувањето

 11.   Хозе dijo

  Вашите придонеси се многу добри, се надевам дека ќе продолжите, оваа 2018 година сакам да започнам со програмирање, помошта е ценета