Дистрибуција низ времето на дистрибуциите на Linux

Почитувани читатели!

Главната цел на овој краток напис е да им се соопшти на оние кои не го знаат или го виделе само минливо и можеби како aубопитност, слика што ни покажува Дистрибуција низ времето на дистрибуциите на Linux. Beе биде како пријатна турнеја - зошто да не? - на мапа што ја сметам за многу информативна и интересна.

Без понатамошно воведување, да влеземе во работата.

Првите три дистрибуции според временската рамка за дистрибуција на GNU / Linux

За да можат правилно да ме придружуваат низ оваа турнеја, првото нешто што треба да сторат е да преземат од страницата «GNU / Lвременска рамка за дистрибуција inux»Сликата што ја претставува Дистрибуција низ времето на дистрибуциите на Linux. На тој начин ќе комуницираме преку a GUI а не еден конзола,

 

Временска рамка за дистрибуција на Linux - Википедија

На таа веб-страница тие нудат верзија 12.10 од 2012-10-29, која може да се преземе во различни формати. Да им се заблагодариме на менаџерите на страниците кои се претставуваат како А. Лундквист y Д.Родиќ. Слично на тоа Фабио лоли ни дава ажурирана слика до денес, од која можеме да гледаме Википедија.

Ја отвораме сликата, која е навистина висока и тесна, и го избираме зумот до 100% за да ги прочитаме имињата со одредена јасност. Патем, гледаме дел од - претерано големото - дрво на дистрибуциите на Linux.

Навигација по многу поучната слика и без да влегуваме во немирна филозофско-историска дискусија за тоа кој дошол прв, дали пилешкото или јајцето, се информираме дека постарите Прво Дистрибуција тие беа Debian, Slackware y Ред Хет, по редослед од горе надолу, или од лево надесно, ако ја ротираме сликата 90 степени налево.

Секако дека ќе се сретнеме дистрибуции дека Тие НЕ потекнуваат од ниту еден од првите три и дека тие биле живи барем до крајот на 2012 година, кога е објавена сликата. Меѓу нив ќе споменеме webOS, Openwall, OpenWRT, Devil, SmothWall GPL, кутре, црн бокал, конзола за Linux,  Волшебник, ГобоЛинукс, РИП, НиксОС, СлиТаз, Енох (Генту е дериват на тоа), Алпски, рок, Linux од нула, 0 (да, постои или постоел дистрибуција со тоа име), Ark, uClinux, Coyote, BrazilFW, Zeroshell, ELinOS, KaelOS, Penaut, CRUX, Arch, Specifix, Openfiler, итн, итн, итн, за кои испуштив или исчезнав помеѓу 2012 и 2016 година, за новите кои се родени во истиот период или за оние што ќе дојдат.

Ние сакаме да истакнеме дека првородениот од Slackware беше СЕСЕ, кој го оживеа како исклучително млад. Ред Хет исто така имал рано потомство во WGS Linux Pro, но животот на тој син беше многу краток.

 • Јасно е дека најстарите дистрибуции во универзумот на Линукс и кои и денес остануваат живи се, Debian, Slackware y Ред Хет.
 • LПретходната изјава не значи дека тие се најудобните дистрибуции за, или префериран од крајниот корисник или од вас.

Големина на секое семејство од првите три дистрибуции

Оваа слика е добра за ротирање за да ја цениме од различни позиции. Ако го ротираме за 90 степени или дури го поставиме наопаку, сепак е очигледно дека Побројно потомство е Дебијан. Зошто е тоа, се прашува некој? Мислам дека не е затоа што е најмногу секси y топла од првите три. 😉

Големи се и семејствата на две деца на Дебијан: Кнопикс y Ubuntu.

Потоа следува семејството Ред Хет, и конечно Slackware.

 • Од компаративна гледна точка можеме да потврдиме дека редоследот во однос на Големината на семејството на секоја од првите три дистрибуции е: Debian -> Red Hat -> Slackware.

Linux е многу фрагментиран. Кое дистрибуција избирам?

Во една статија што ја објавив под наслов «Слобода на избор«На 24 јуни 2013 година ги презентирав моите идеи како да изберам дистрибуција со оглед на реалното постоење на премногу дистрибуции, и јас се осврнав на Дистрибуција на трупот или Прва дистрибуција како добра почетна точка. И таму и тука го одржувам тоа Секој од нив бира според своето мислење, разбирање или причина. Ние не можеме да дадеме непогрешлив водич во врска со ова.

Во друга статија под наслов «Зошто го користам Debian на работната површина?«, Објавено на 27 март 2013 година, ги објаснив своите причини на таа тема и не е многу тешко да заклучам дека сè уште ги одржувам. 😉

 • Можете ли да негирате дека Linux е фрагментиран?. Што премина од Сончев систем со својот Sun Linux и неговите три планети Debian, Slackware, Red Hat, да се биде цел универзум со галаксии, сонца и други астрос?.
 • Вие драг читател или краен корисник, мора да изберете мудро која дистрибуција ќе ви биде најпосакувана меѓу огромниот океан на постојните дистрибуции. Рангирањето на најпопуларните може да биде добра почетна точка.
 • Исто така, ве покануваме да ги следите објавените статии или да бидат објавени во DesdeLinux, што сигурно ќе ви помогне да добиете пристојна работна површина или сервер од две дистрибуции силно ориентирани кон деловното опкружување OpenSuSE (SuSE-Slackware) и CentOS (Red Hat), или почнувајќи од Дебијан.

Заклучоци

 • После обиколката, секој читател нека донесе свои заклучоци и да ги коментира

До следната рата!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

18 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Omar dijo

  Се заколнав, дека SuSE е дериват на RedHat ... О, изненади, тоа е ќерка на Slackware ...

 2.   фико dijo

  Здраво Омар. Имам време до 7 часот денес да одговорам на коментарите. Утре ќе биде друг ден. Вашата конфузија може да дојде од форматот на пакетите што ги користат RHEL, CentOS, SuSE, OpenSuSE и други, а тоа е RPM.

 3.   педручини dijo

  Во тој „временски ред“, каде е Lxle, базиран на Лубунту?

 4.   карлгест dijo

  Еј.

  Slackware е најмалку два месеци постар од Debian. И ниту една од трите не е прва дистрибуција, што може да се види на самиот граф. Всушност, на Википедија тие посочуваат две интересни работи (1):

  1) Континуитетот помеѓу SLS и Slackware, што на некој начин ќе ги посочи и двете како прва целосна дистрибуција.
  2) Фрустрација со SLS како причина за Јан Мардок да започне со проектот Debian.

  Што се однесува до SuSE Linux, тој најпрво се засноваше на Slackware, но подоцна на Jurix (2). Сличноста со Ред Хет на почетокот беше практично сведена на пакувачот, иако сега им е вообичаено да развиваат или туркаат технологии заедно, како што се btrfs.

  (1) https://es.wikipedia.org/wiki/SLS_Linux_(Softlanding_Linux_System)
  (2) https://en.wikipedia.org/wiki/SUSE_Linux_distributions#Origins
  https://en.wikipedia.org/wiki/SUSE_Linux_distributions#SUSE_distributions

  Здравје !!

 5.   фико dijo

  Повторувам дека имам време само до 7 часот денес да одговорам на коментарите. Утре, ветувам, ќе одговорам на кој било друг.

  Педручини, мислам дека мислиш на кратенката LXDE што идентификува работна површина или работна околина, карактеризирана со мала потрошувачка на хардверски ресурси. Мислам дека е најлесната од најпопуларните работни површини како што се GNOME, KDE, цимет, MATE, XFCE и самата LXDE. Ви препорачувам да ја посетите https://blog.desdelinux.net/escritorios-debian/
  па имате идеја за тоа. НЕ значи дека LXDE е единствен за Debian. Сосема спротивното. Можете да најдете како да се имплементира во многу други дистрибуции на Linux.

  1.    osоселу68 dijo

   Здраво, Педручини е во право. Lxle е дистрибуција, со работна површина LXDE, добиена од Lubuntu

   1.    фико dijo

    Во право си. Открив од тебе, Педручини и Јоселу68, дека постои такво дистрибуција. Само што ја посетив distrowatch.com, и навистина е LXLE базиран на Debian, Lubuntu. Ви благодариме за појаснувањето!

 6.   фико dijo

  Ви благодариме за коментирањето и појаснувањето, Карлггест. Во написот само наведуваме дека тие се „првите дистрибуции што останале живи до денес“, без оглед на нивниот понатамошен развој. Неспорно е дека, на еден или друг начин, трите споменати дистрибуции се вклопуваат во таа група. Многу од нив се родени како Проекти и подоцна станаа дистрибуции како такви.

 7.   HO2Gi dijo

  Извинете, но Утуто не е изведен од Убунту? како и Tuquito-Linux

  1.    фико dijo

   En http://distrowatch.com/table.php?distribution=ututo Тие не информираат дека UTUTO, дистрибуција која е неактивна, е од Аргентина и е базирана на GENTOO

 8.   фико dijo

  „Тукито“ се базира на Дебијан, Убунту. Тоа е Аргентина, со работни маси за цимет. Гном, LXDE, според distrowatch.com

 9.   Mauro dijo

  Како да користите понова верзија на табелата? https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Linux_Distribution_Timeline.svg

  1.    Франциско dijo

   Тој дојде да го предложи истото. : палците горе:

  2.    Луиги торо dijo

   Ви благодариме многу за вашиот придонес, го ажуриравме оригиналниот напис

 10.   Federico dijo

  Добра недела, Мауро. Ви благодариме за коментарот Ја посетив страницата Википедија што ја споменавте со мојот прелистувач на конзолата Links2, а сликата е секако поажурирана. Навиката ни игра трикови. Авторските права остануваат „Авторски права (Ц) 2010-2012 година Андреас Лундквист, Доњан Родиќ“. Но, во Историјата на архивата - Историја на датотеки, Конимекс ја ажурира до 28 јануари 2016 година, бидејќи нејзините оригинални автори одлучија да не ја ажурираат повеќе. Да видиме дали Луиџис, администраторот од FromLinux, може да го ажурира со натпис што се однесува на врската на Википедија. Уште еднаш, Мауро, благодарам за ваквата точна опсервација.

  1.    Луиги торо dijo

   Ја ажуриравме главната слика, ја користам можноста да ви се заблагодарам за огромната работа што ја работите за заедницата.Од Linux, написот е одлична визија за дистрибуција на време на различните Linux Distros. Важно е да се знае целата транзиција што Linux мораше да стане она што е денес, на ист начин, исто така, ни дава футуристичка визија за сè што е можно да ни дојде

 11.   Federico dijo

  Луиџис: од моите врски2, ти благодарам за коментарот. Ајде да видам дали денес ќе го завршам првиот пост за CentOS Hypervisor. Едуардо Ноел ги презема складиштата li.nux.ro/download/nux/dextop/el7/x86_64/ и други, со потребните мултимедијални пакети за правење работна површина. Оваа недела тој е на одмор. За следната недела ќе ги имам во моја сопственост. Поздрав и успех.

 12.   Луис Ц Фернандез dijo

  Големата разновидност и расцепканост на дистрибуциите на Линукс претставуваат вистински проблем. Доколку слободниот софтвер не биде коригиран, тој никогаш нема да може да се измери со сопствениот софтвер. Потребно е креаторите да се обединат и да посветат поголемо внимание на филозофијата на Ричард Сталман, потребно е да се бори против сопствениот софтвер на сите фронтови.