Доделете приоритет на командите извршени од терминалот

Дали некогаш сте сонувале да извршите команда од терминал, ограничувачки на износот на доделени ресурси на тоа команда?

Па, решението презентирано овде може да ви помогне да продолжите да работите нормално, дури и неколку моменти по извршувањето на работните места што обично се „премногу тешки“ за вас. хардвер и тие генерално го „закачуваат“ системот.

Процесор (CPU)

Убавата команда ви овозможува да го менувате приоритетот на еден процес во споредба со остатокот од системот.

Јадрото на Линукс е задолжено за планирање и распределување на времето на процесорот на секој од процесите што работат на системот. Достапниот опсег на доделување приоритети е од -20 до 20, со -20 со највисок приоритет и 20 со најнизок приоритет.

Благодарение на убавото, можеме да осигураме дека во време на голема употреба на процесорот, соодветните процеси ќе го добијат најголемиот% од истиот.

Синтаксата за убава команда е како што следува:

убаво -н ПОРАКА

Значи, ако сакавме да спроведеме процес со приоритет 10, ќе го направиме следново:

убаво -n10 / usr / bin / конвертирај ја датотеката.gif file.jpg

Хард диск

Слично на убаво е и јоникот, со таа разлика што последниот го ограничува пристапот до хард дискот.

Пример за неговата употреба би бил следниот:

ionice -c2 -n7 / usr / bin / convert file.gif file.jpg

-c2 е „најдобар напор“, и -n7 е најмал приоритет во рамките на „најдобар напор“. На овој начин, оваа команда ќе има помал приоритет во редот на влез / влез (влез / излез) од остатокот од извршените задачи.

ionice -c3 / usr / bin / convert file.gif file.jpg

-c3 (нема потреба да се разјаснува приоритетно ниво) значи „само неактивно“. Работните места со назначен -c3 ќе работат само кога дискот е во мирување, што значи дека активноста нема да има никакво влијание врз извршувањето на останатите задачи, но ќе треба многу подолго да се изврши.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Даниел Педроза dijo

  Треба да ја споменам командата за renice, која се користи за изменување на приоритетот на веќе извршените процеси

 2.   Ајде да користиме Linux dijo

  Интересно! Ви благодариме за придонесот!
  На здравје! Павле.

 3.   винсук dijo

  И, како се прави тоа во победа? d8-B