Софтвер и драјвер на Linux: Малку од сè во врска со овие 2 концепти

Софтвер и драјвер на Linux: Малку од сè во врска со овие 2 концепти

Софтвер и драјвер на Linux: Малку од сè во врска со овие 2 концепти

Денес ќе се осврнеме на темата концепти на „Фирмвер“ и „Драјвер“, бидејќи тие се 2 важни концепти затоа што директно влијаат на непречена работа на сè Платформа во Уред одлучен.

И тогаш ќе истражуваме малку подлабоко во тоа како може да се управува и со едното и другото „Фирмвери“ и „Возачи“ на GNU / Linux.

Софтвер и драјвер на Linux: Команди за познавање на оперативниот систем GNU / Linux

Бидејќи, во овој пост нема да навлегуваме во детали за тоа што командни команди се корисни или релевантни за ги познаваат техничките спецификации на хардверот и софтверот на компјутеркако и обично ќе ги оставиме врските на некои поврзани претходни објави така што, доколку е потребно, секој може лесно да пристапи до нив и да ја продлабочи таа точка:

Компјутерска опрема се состои од физички уреди наречени глобално хардвер и логички компоненти наречени софтвер. Постојат алатки кои овозможуваат идентификување на двата дела, или да се знаат карактеристиките на опремата и да се измерат нејзините перформанси и / или да се дијагностицираат можни дефекти. Кога има потреба да побарате поддршка за решавање проблеми, како што е инсталирање или ажурирање на фирмвер или драјвер, важно е да бидете во можност да ги обезбедите (соберете) сите информации што се можни и потребни за хардверот и софтверот што го сочинуваат опрема Команди за познавање на системот (идентификувајте хардвер и некои софтверски конфигурации)

како да се
Поврзана статија:
Команди за познавање на системот (идентификувајте хардвер и некои софтверски конфигурации)

Поврзана статија:
3 алатки за познавање на хардверот на вашиот систем
inxi
Поврзана статија:
inxi: скрипта за детално да ги видите хардверските компоненти на вашиот систем
Шел скриптирање
Поврзана статија:
Како да се извлечат параметрите од терминалот со примена на скрипта за школки

Софтвер и драјвер: Концепти, сличности и разлики и многу повеќе.

Софтвер и драјвер: Концепти, сличности и разлики и многу повеќе.

Што е фирмвер?

Според веб «Definicion.de», Еден „Софтвер“ Опишано е како:

"Софтверот, чие име се однесува на фирмата програма, е дел од хардверот, бидејќи е интегриран во електрониката, но исто така се смета како дел од софтверот бидејќи е развиен под програмски јазик. Веројатно, фирмверот функционира како спој помеѓу упатствата што доаѓаат до уредот однадвор и неговите различни електронски делови." (Прошири ги информациите)

Додека, мрежата «Sistemas.com» го изразува следново:

"Потоа, фирмверот се состои од голем број инструкции кои комуницираат со компјутерот, а тие се наоѓаат во меморијата само за читање (генерално се користи меморија ROM) што овозможува контрола и дијагностицирање на работата на ниво на електрично коло на уредот или неговата интеракција со Тимот." (Прошири ги информациите)

Што е возач?

Според веб «conceptodefinicion.de», Еден „Возач“ Опишано е како:

"Една од софтверските компоненти, која работи заедно со оперативниот систем и периферниот контролер, за да се обезбеди функционален интерфејс. Возачот (контролор / управувач) на уред е вид на апликација специјално дизајнирана така што корисникот може да ги контролира сите програми инсталирани на неговиот компјутер, покрај тоа, тој е задолжен за правилно работење на хардвер, па затоа е смета за едно од најважните делови во рамките на оние посветени на умерено работење на опремата." (Прошири ги информациите)

Додека, мрежата «Sistemas.com» го изразува следново:

"Контролорот (или, негов еквивалент на англиски јазик, драјвер) е софтверска алатка која му овозможува на оперативниот систем целосно да го искористи она што е содржано во хардверот на опремата, не само што е периферно (т.е. тастатура) , печатач или глушец, без да разликува дали е Влезна периферна или излезна периферна), но исто така и на сите системски уреди што се фиксни, како што се видео картичка, звучна картичка или слично." (Прошири ги информациите)

Сличности и разлики

Од горенаведеното можеме да ги извлечеме следниве сличности и разлики

 1. И двете се софтверски алатки или комунални услуги што се користат за работа на уред (внатрешен или надворешен хардвер).
 2. Секогаш ќе го најдеме фирмверот веќе инсталиран на секој уред и на неговиот сопствен мемориски модул, додека возачот е инсталиран и секогаш работи на тврдиот диск и оперативниот систем што ќе работи со уредот.
 3. Фирмверот претставува најниско ниво на софтвер со кој може да комуницира со хардвер, додека драјверот претставува повисоки нивоа на работа.
 4. И двете се навистина многу важни и неопходни, бидејќи правилен и добро инсталиран драјвер гарантира правилно работење на уредот на компјутер или контролна опрема, додека фирмверот ја обезбедува основната и почетната конфигурација, неговото правилно стартување и ставање на Интернет. на секој уред.
 5. Софтверот обично се ажурира многу комплицирано, додека возачот е обично лесен за инсталирање и ажурирање, рачно и автоматски.

Управување со фирмвери и драјвери на GNU / Linux

Откако информациите од марка, модел, производител и технички спецификации на уред, преку документација, апликации или терминални команди. Wouldе недостасуваше само во случај на „Возачи“, знаејќи кој пакет содржи точен двигател. Вреди да се напомене дека многу пакети од „Возачи“ тие го носат зборот по име „Софтвер“.

Исто така, на пример, во Дистрибуции на GNU / Linux базирано на Дебиан / Убунту, можете да знаете кои пакети содржат одредени драјвери со користење на команда „Apt“ или „apt“, како што се гледа подолу:

sudo apt list *firmware*
sudo apt list *driver*
sudo apt search marcaproducto*
sudo aptitude search nombrefabricante* | grep nombrefabricante

Додека, за управување со „Фирмвери“ најлесната опција е да ја користите апликацијата наречена „Ажурирање на фирмверот“ или едноставно "LVFS". Оваа апликација позната и по полно име, „Услуга за фирмвер на добавувачи на Linux“, Во основа тоа е:

"Алатка за CLI и GUI што работи преку услуга (демон) што се поврзува на веб-страницата „Услуга за фирмвер на добавувачи на Linux“ и е способна за откривање, преземање и ажурирање на потребниот фирмвер за признати уреди."

За наш практичен случај, го инсталирав на мојот Платформа користени, повикани MilagrOS (одговор врз основа на MX Linux) следејќи ги следниве дејства и командни команди:

 • Инсталирање на складиштето на Star Labs PPA: Додавање на следната URL во датотеката «извори.листа»

«deb http://ppa.launchpad.net/starlabs/ppa/ubuntu bionic main»

 • И потоа извршување на следниве командни команди:
sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 17A20BAF70BEC3904545ACFF8F21C26C794386E3
sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 499E6345B743746B
sudo apt update
sudo apt install fwupd fwupd-gui
 • Извршете ја апликацијата преку Менито за апликации под името «Ажурирање на фирмверот»

Софтвер и драјвер: Сервис за фирмвер на добавувачи на Linux (LVFS)

За повеќе информации за неговата употреба преку графички интерфејс или терминална команда, можете да ја посетите нејзината официјална веб-страница, и нивните страници GitHub y LaunchPad.

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" за концептите на «Firmware y Drivers», кои обично се две важни точки во рамките на Компјутери, бидејќи тие директно влијаат на непречена работа на сè Платформа над а Уред одлучен; е од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

Засега, ако ви се допадна ова publicación, Не запирај споделете го со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки, по можност бесплатни, отворени и / или побезбедни како ТелеграмаСигналМастодон или друг од Федерален, по можност.

И запомнете да ја посетите нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости, како и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinuxДодека, за повеќе информации, можете да ја посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит, за пристап и читање на дигитални книги (PDF) на оваа тема или други.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.