Дрско: Музика со стил

Добро утро ви го донесов овој пост во кој се прикажани општите карактеристики на Смешно. Комплетен и разноврсен музички плеер со два достапни интерфејси и многу ефекти. Ние почнавме!

Инсталација

Смелиот е достапен во складиштата на Ubuntu:

sudo apt-get install audacious

Исто така во оние од Fedora:

sudo yum install audacious

Во оние од Лак:

sudo pacman -S audacious

И во Gentoo:

sudo emerge media-sound/audacious

Ха, би го подготвиле својот смел!

Користете

Во терминал (конзола, школка, баш) работи:
audacious

И ќе отвори вакво нешто:

Смел 1

Програмата е поделена на 2 графички интерфејси, Winamp и GTK.

Интерфејс на Winamp

Интерфејсот Winamp е стандарден смел интерфејс. За да додадете музика во плејлистата, кликнете на иконата:

Смел 2

Willе отвори вакво нешто:

Смел 3

Ја избираме песната и таа ќе започне да се репродуцира.

GTK интерфејс

Не ми се допаѓа GTK интерфејсот, навистина е многу ладно, но среќа е што ни даваат можност да го користиме. Да почнеме!

Прво ќе треба да кликнеме на: Смел 4

До View, Interface и го избираме GTK оној и ќе излезе нешто вакво:

Смел 6

За да додадете музика:

Смел 7

И добро, ќе се репродуцира, се надевам дека ви се допадна.

Совет

Ако сакате да поминете 2 часа гледајќи го мониторот со музика во заднина, одете во Поглед, визуелизација и кликнете на оној што го сакате. 2 часа загарантирани!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

22 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Владика Волк dijo

  Никогаш не ми се допадна WinAmp, дури ни AIMP, кога користев Linux секогаш користев kde уште од knoppix 2.3 со kde 2.1, па ако не донесе qt интерфејс не ми одговара, другата работа е што се додека постои мојот пријател Clementine Не мора да гледам на друга страна

 2.   Јосепз dijo

  Јас го користам бидејќи мигрирав во дебијан, како замена за целта и според мене е едноставен и ефикасен. Единственото нешто што би сакал е дека ако можете да користите додатоци за winamp, но еј, не можете да побарате сè во животот ...

  ПС: Зошто не добијам Debian со хормиум ако корисничкиот агент го конфигурира?

 3.   слобода на гнулинукс dijo

  Клементина на издржливост

 4.   пандев92 dijo

  Се надевав дека објавата е за некоја кожа што ќе ја направи помалку ужасна xd

  1.    Персоналот dijo

   Но, тоа е веќе лично, всушност можете да ги ставите кожите на Winamp на Audacious.
   Да се ​​жалите за тоа е како да барате книга за боење да дојде во боја.

   1.    пандев92 dijo

    Кожите од Winamp се исто така ужасни, јас барам нешто многу повеќе за бонбони за очи, за да му дадам стил на iTunes или на пример одредени кожни вакви кожи:

    http://indixer.com/wp-content/uploads/2013/07/Snow-White.jpg

    1.    Персоналот dijo

     Повторувам, тоа е лично, во кожата на winamp, има клонови на iTunes, ако тоа е она што ви се допаѓа, и ако не, можете да направите свој, Foobar2000 SDK е со лиценца за BSD, не би било тешко или незаконски, да ја копирате кожата што ја сакате.

     1.    пандев92 dijo

      Немам ниту знаење, ниту способност, ниту време да направам сам LOL

     2.    елиотим3000 dijo

      Порано користев кожа што го емулираше интерфејсот iTunes, но бидејќи сфатив дека е исто толку тешка, претпочитав да користам iTunes отколку таа кожа.

      Добро што смели и VLC се подобри.

 5.   победник dijo

  Многу добро, но совет ...
  Грижете се за сликите на екранот од упатствата, малку повеќе лажни стрели ...
  Не е тешко да ги уредите со Gimp (на пример) и да додадете повеќе пристојни стрели или кутии ...

  Поздрав.

  1.    Роџерг70 dijo

   Keepе го имам предвид. Благодарам

  2.    Ноктуидо dijo

   Друга опција е да користите бленда. Тоа е добра слика од екранот, може да се уредува сликата на едноставен начин, вклучително и карактеризирана стрела. 😉

 6.   сефирот dijo

  тој е многу добар плеер, троши малку меморија, користи кожи од winamp, поддржува додатоци и има верзија на gtk. мојата единствена сериозна критика е дека недостасуваат некои карактеристики што се достапни во оригиналниот winamp.

 7.   патодкс dijo

  За мене барем, најдобриот аудио плеер на Линукс. Едноставно и хируршко во неговите функции.
  Со почит

 8.   Ноктуидо dijo

  Знам дека си ветеран за играчи, но јас се преселив само со Амарок на KDE, иако сега имам Clementine и VLC на gtk.

 9.   Ксикиз dijo

  Клементина FTW!

 10.   геронимо dijo

  «Најдоброто», „Никогаш не пропаѓа“,, сега звучи целосно
  Со почит

 11.   Дкој dijo

  Клементина и андроид рулц! 😀

 12.   видагну dijo

  Grande Audacious!, Порано користев xmms но мигрирам хехех ајде да видиме како, одличен пост!

  Со почит,

 13.   pablo dijo

  Вистината е дека ова е мојот омилен играч откако Клементин има сè што ви треба при рака

 14.   Панч Ф. dijo

  Со Audacious успеав да го добијам најдобриот звук далеку.

 15.   Рикардо Квесада dijo

  И покрај лошото притискање на интерфејсот GTK, сметам дека е многу функционален. Јас го користам за пуштање музика на забави и настани. Способноста да работам со многу списоци истовремено и да преместувам песни од една на друга листа, ми се чини многу корисна. Исто така, фактот дека ова е основна програма го прави лесен и брз.