Единство, најбавно на час

Како што многумина ќе знаат, Канонско ја издаде верзијата 12.10 Бета1 de Ubuntu со некои од новостите што ќе ги видиме во финалната верзија, и момците од Фонорикс Тие го ставија на тест што воопшто не охрабрува.

На графиците зборуваат сами за себе (каде што повеќе е подобро) и резултатите многу ме изненадија. За овој тест, следново беше земено како експеримент: единство 6.4, KDE SC 4.9, KDE SC 4.9 со KWin и нема ефекти во апликациите на цел екран, GNOME Shell 3.5.4, Гном Класик 3.5.5, Xfce 4.10, И LXDE 0.5.11.

Освен во два теста каде LXDE излезе како победник со многу мала предност, неприкосновен крал беше KDE SC 4.9 (без ефекти) y Единство беше најлош, освен во некои тестови каде што малку надмина KDE SC 4.9. Станува збор за тестови извршени со процесор Core i7 „Ајви Бриџ“, 8 GB RAM меморија и графика Интел интегриран, со резолуција од 1920 × 1080.

Ваквите резултати не ме изненадуваат во најмала рака. Единство Продолжува да вклучува функционалности што по подобрувањето, она што го прави ја прави животната средина потешка и освен ако целта не е «Имајте повеќе со жртвување повеќе» на што WindowsТие прават нешто многу, многу погрешно. Добро, овие денови секој има компјутер со добри функции, но ако не ви е гајле за перформансите на вашата работна површина, вие правите малку во полето. Закажана застареност и во евентуална загуба на корисници кои ќе бараат полесни алтернативи.

Барем, тоа е начинот на кој јас го гледам тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

46 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   таво dijo

  Ахх, но тоа беше тепање на KDE. Јас секогаш мислев дека KDE со пристојна машина е најфлуид, овие тестови го потврдуваат тоа

 2.   Адониз (@ NinjaUrbano1) dijo

  И ова би требало да изненади од самиот почеток, се знаеше дека УНИТ е потежок од КДЕ со лак и со Debian KDE користеше само 100мб овен на почетокот на багажникот за да заврши со 700мб рам.

 3.   Фернандо Гонзалес dijo

  Ubuntu, малку по малку, беше оперативниот систем GNU / Linux подобро управуван и полесен за употреба заедно со Linux Mint, но Ubuntu сака да ја носи истата графичка патека или барем тоа ако изгледа како Windows и Mac. Затоа се чини дека ќе погрешат во поставувањето на потешката работна површина, наместо да мислат дека Ubuntu може да се инсталира на Intel pentium со 1 GB рам без никаков проблем ... тие веќе не се натпреваруваат директно со Windows 8 и OS X Лав. Како најтешките, најфункционалните и најубавите системи, Ubuntu не сака да остане зад себе, за разлика од Linux Mint, кој не е толку заинтересиран за тоа колку убаво изгледа, туку за тоа што е функционално, но сепак е крајно пријатно за крајниот корисник .
  Засега, како корисник на Федора, останувам со мојот Гном 3.4 дека вистината е дека го користам максимумот како што треба.
  Ви благодариме за написот.

  1.    гринукс dijo

   Па, мислам дека не станува збор за проблем со единството. Мислам дека она што навистина ги изневерува се лошите видео двигатели што ги имаме, Виндоус и Мек ја користат целата графичка моќ што ја дава хардверот, што не е случај во Линукс. еден ги активира графичките ефекти во која било средина и fps паѓа на половина веќе што е навистина жално.

  2.    максивег dijo

   Здраво!,
   Не разбирам како вашиот Фернандо и многу корисници на Линукс имаат тенденција да ги критикуваат иновациите во ЕЕ како гномна школка или единство, тоа е дека да, нема да негирам дека се најтешки, но не е точно дека јадат колку што се појавуваат ресурси ... Ова го пишувам на не стар компјутер (според мене), но со „слаб хардвер“.

   AMD Athlon 1.25 Ghz-да, не е лага, тоа е 1-јадро

   Внатрешна PCI картичка PCI SiS 650/740 - Кошмарот во Linux за давање 3Д драјвери за ова

   64 МБ споделена меморија за видео - Јас ќе одлучам дали намалувањето работи подобро или полошо.

   Претпоставувам за RAM меморија… .DDR 768 mb - 64 mb со користење на видео

   80g ДД

   И работи исклучително за мене понекогаш ... многу брзо иако очигледно понекогаш САКАМ да лета ... но јас го имам решението, мојот компјутер држи до 2 GB и ВИДЕО PCI 64mb, па ќе го инвестирам ... и ако работи брзо сега, замислете подоцна.

   Очигледно имам единство 2d, но ако би можел да го имам 3д би управувал подобро со ресурсите, бидејќи графичките се насочени кон графичкиот процесор наместо процесорот.

   потрошувачка во моментот со firefox 16 (кој сега е еден од најбрзите прелистувачи што го надминува само операта) со 22 отворени јазичиња и тоа без тоа да се оптимизира; 1 терминал, секако системски монитор, радио во ритбокс и машко дете.

   Процесор 99.1%
   меморија 501mb 73% swap 196mb 20%

   сакам единство

 4.   v3 на dijo

  Дали сте пробале Windows 8? Полесен е и пофлуиден од новоинсталираното Единство и според мене не оди „на Виндоус“ туку „на гомна“ и гледај дека јас сум најголемиот обожавател на Единството, но мора да признаеме, воопшто не е светло

  1.    Адониз (@ NinjaUrbano1) dijo

   Бидејќи не давате време на win8 да ги зачувате записите и сето тоа, инсталирајте неколку лесни програми (Autocad, PHotoshop, итн.). Seeе видиме дали ќе остане исто. XD

   1.    v3 на dijo

    Зошто да ги инсталирам ако не ми требаат и дали има и други лесни и бесплатни алтернативи? јас не разбирам

    1.    Гискард dijo

     Следејќи ја вашата логика, она што не го разбирам е зошто инсталирате прозорци на прво место ??? Апсолутно воопшто не ми треба.
     Ако вашиот одговор е да инсталирате други лесни и бесплатни алтернативни програми, јас одговарам дека одите понатаму и не инсталирате прозорци, туку Linux (оној што ви дава најмногу бес) што е лесен и бесплатен.
     Знаете, работи од блогот посветен на светот на Linux.

     1.    елиш dijo

      Следејќи ја неговата логика, треба да разберете коментар што прави споредба, тоа е она што се обидувам да го кажам, не велејќи дека му треба таков софтвер, и се согласувам дека единството е доста тешко, и ако не сте пробале прозорци 8 не зборувајте, затоа што може да добиете некои изненадувања, може да се плати, но ако е многу подобрено, а во друг случај тоа е употребливост на vendita ако немате екран на допир, тоа е главоболка, но за изговор за единство, тоа страда и од тоа .
      Знаете, работи за здравиот разум на корисникот.

   2.    француско dijo

    Имам пакет adobe cs6 premium, и многу повеќе ѓубре, како што е прегледот на канцеларијата за MS и новото визуелно студио, и работи исто како и на почетокот.

 5.   Вики dijo

  Проблемот е во тоа што ubuntu користи компиз. Прочитав коментар пред некој ден велејќи дека многу од развивачите на ubuntu биле мрзливи и неспособни. Примерот беше софтверскиот центар за дефин и убунту, тој рече дека за три недели развивачот на оваа кинеска дистрибуција направил поцелосен софтверски центар од убунту за скоро 4 години. Па, мислам на друг пример: Основно, мала и дистрибуција во заедницата, има своја wm гала (базирана на мрморење) и вистината е дека лета. Разликата помеѓу комиз и гала во флуентност за мене е многу забележлива. Моето прашање е зошто дистрибуцијата со ubuntu ресурси не ги подобрува работите? Мислам дека не е затоа што неговите развивачи се мрзливи, можеби тие имаат свои причини (таму сметаат дека компиз е многу докажан софтвер и работи на повеќе графички картички), но вистината е дека кога користам единство се чувствува тежок и дека ова е аспект што треба да се подобри наскоро ако сакаат linux да расте и да стане добра платформа за видео игри.

 6.   соодветна dijo

  И мојот Xfce помина без болка и слава

  xDDD

  1.    елав dijo

   Па да 🙁

  2.    Гискард dijo

   Ubuntu со XFCE 4.10 доби супер бавно. На крајот мигрирав во LinuxMint XFCE и работите одат одлично. Можеби има нешто таму во срцето на Убунту што го задржува XFCE назад. Не знам и не ми е гајле повеќе. Останувам со Mint… во моментот.

   ПС: Малата икона што ја добив е од Убунту заради агентот. Го сменив како што е наведено во објава овде и Chromium полуде. Па така, иако велам дека користам Ubuntu, јас всушност користам Linux Mint. Така, го сменив мојот аватар за да го одразувам.

 7.   ivan dijo

  Купив лаптоп Dell Inspiron N7110 Core i5 8GB RAM со интегрирана графичка Intel и инсталирав Ubuntu 12.04 juntu со Compiz и Cairo Dock, го користам Unity затоа што сум нов и ми се чини одличен, многу полесен од другите средини како KDE, или Гном Шел (барем за мене) и ми оди одлично, се чувствувам многу среќен со Ubuntu 12.04, имам уште една мала машина малку постара каде што имам инсталирано Linux Mint 13 и имам баба: Pentium IV каде што имам Lubuntu 10.04 е инсталиран, сите тие работат многу добро, тоа е убавината на Linux дека има сè за сите потреби, вкусови, бои и вкусови. Колку е добро да се користи Linux.

  1.    Хозе Мигел dijo

   тоа е важна работа, чувствувајте се пријатно со омилената дистрибуција на Linux

 8.   АуросЗх dijo

  Навистина, KDE е loveубов без ефекти, но Квин дури и без неколку сенки понекогаш ми изгледа чудно: С

 9.   sieg84 dijo

  не се потребни тестови за да се потврди дека единството е бавно.

 10.   кесимару dijo

  Јас сум летерен тестер на оперативен систем и можам да кажам дека основното има гала базирана на мрморење и муви !! побрза е од школка за гном (затоа што е полесна и е напишана 100% во вала).

  Единството отсекогаш било најбавно, јас лично не ја гледам благодатта кон Единството, повеќе сакам гном или гала!

 11.   труко22 dijo

  Инсталирав пријател ubuntu 12.04.1 на компјутер во двојно подигање со w8 и дома на стар лаптоп и мислам дека каноничното и нејзиното убунту се на добар пат. Инсталацијата не само што беше многу брза, туку е веќе инсталирана и подготвена за употреба, само 10 минути во контролната табла на системот и ја поставувате подготвена, без да го допирате терминалот. Јас го инсталирав Ubuntu 11.04 на истиот лаптоп и искуството беше лошо, што се смени во 12.04. Мислам дека ќе продолжи да биде најпопуларен за новите корисници и оние кои не сакаат многу да вежбаат. Во врска со мојот главен компјутер, никој не ме придвижува од проектот за чакра ^ ___ ^

 12.   Rubén dijo

  „... и во евентуална загуба на корисници кои ќе бараат полесни алтернативи“. Тоа е она што го направив со одење во Xubuntu, добрата работа е во Linux дека ако не ви се допаѓа едно дистрибуција, пробајте друго 🙂 Иако тоа ме лути затоа што Ubuntu со Gnome Classic ме засака 🙁

 13.   тамуз dijo

  Како што веќе беше потврдено погоре, единството е тешко и не беше потребно да се прават тестови, сега, едно е дека е тешко и друго не реагира, Ubuntu 12.04.01 ве фрла срања, лесно реагира и ја олеснува употребата на машината, но за да ги вкусам боите, кога користев windows vista јадев повеќе од 1 гигабајт рам и не ми одговори како и ubuntu и тоа со ATI од 2 гигабајти како што ми пречи

  1.    Хуан Карлос dijo

   Во тоа се согласувам со вас, минатата недела го тестирав Ubuntu 12.04.1 и го забележав многу поагилен отколку кога само го објавија LTS. Исто така, имајте на ум дека момците од Phonorix се прилично „симпатични“ кога ставаат Бета споредба со KDE 4.9, која е стабилна подолго време.
   И како да ставам „трол“, ова ме натера да размислувам за бетоните на Федора, кои се скоро стабилни и употребливи како крајните верзии.

   Поздрав.

 14.   КАНОН dijo

  Дефинитивно сите зборуваат како се одвива забавата, а јас бев со „Единство“.
  (I.e.

 15.   Ankh dijo

  KDE ќе биде крал, но без ефекти. Со ефекти, тоа е едвај над единството, барем во тие тестови.

  1.    Виндоузико dijo

   Апликациите работат на цел екран без ефекти, тоа е одлика на KDE.

   1.    Јован dijo

    Да, но репер покажува KDE со ефекти и KDE без ефекти, а KDE без ефекти губи многу.

    1.    Виндоузико dijo

     Вклучување игри на цел екран СЕКОГАШ автоматски ги исклучува ефектите. За да го избегнете ова, мора да ја допрете конфигурацијата KWin, нешто што никој нема да го стори. Перформансите забавуваат кога играте игри во „режим на прозорци“.

  2.    MSX dijo

   @Ankh
   Користење на KDE SC 4.9.4 на прва генерација i5 на 2,66ghz на Arch Linux x86_64 со јадро 3.7.1 со сите бонбони што сакате да ја активирате VUELA околината, тоа е неверојатно брзо и лесно, а анимациите се толку мазни и тие се совршени, всушност KWin е еден од најдобрите композитори во моментот.

   Едно од двете: или користевте конзервиран KDE SC обезбеден од некое дистрибуција, чијшто основен систем е тежок (како Кубунту или openSUSE) или не беше KDE SC, користевте стар! xD

 16.   Цитукс dijo

  Вистината е дека не можам сосема да верувам дека KDE е близу до LXDE (во потрошувачката на ресурси), пред нешто повеќе од една година користев чакра и бев фасциниран со KDE, но кога користев firefox и други програми, мојата машина стана бавна и некои паднати програми, дури и видео картичката ми изгоре, но мислам дека ме убедуваат да користам KDE уште еднаш =).

 17.   Блажек dijo

  Сосема се согласувам со написот, Единството има многу да подобри, само треба да погледнете во Distrowatch за да сфатите, дури и Магеја веќе го надмина. И старите корисници одат на други изведени дистрибуции без размислување, било да е тоа Xubuntu, Lubuntu или било кое од Mint. Feelал ми е за Ubuntu, бидејќи тоа беше дистрибуцијата што ме запозна со GNU / Linux, но не сакам да ме тераат да користам алатки што ниту ги сакам, ниту ми требаат. Да живее Арх !!

 18.   роло dijo

  Гледав во други споредби што ги прават типовите на фороникс, споредувајќи го windows7 со mac os и linux, каде што win7 е најбрз и linux на трето место, кој се бори со mac.
  Дали знаете какво линукс дистро користевте? што тогаш, во друга споредба, е најспорото дистрибуција на Linux

  хахаха да убунту,

  http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=intel_sandy_threesome&num=1

  Дали тие сè уште ќе користат ubuntu за споредби?

  1.    елиш dijo

   Не гледам колку лошо го користат, тој е оној што се смета за најкористена дистрибуција на Linux на работната површина, денот кога ќе биде раселен, тие ќе користат друга за споредба, поздрави.

 19.   Виндоузико dijo

  Не знам дали не разбирам некои коментари или дали се авторите на оние коментари кои не ја разбрале споредбата. Десктопот KDE ги извршува апликациите на цел екран, оневозможувајќи ги ефектите на работната површина по дифолт и автоматски. За тие да останат активни, мора да одштиклирате полето (нешто што никој нема во ум). Она што не го знам е дали сите дистрибуции ја имаат таа зададена поставка.

  1.    x11tete11x dijo

   целосно се согласувате со вашиот коментар, сè додека прозорците 7 кога ќе извршите игра не го деактивираат Aero ...

   1.    Фансуб dijo

    Иако Виндоус 7 има опција за оневозможување на составот на цел екран, ова не е стандардно овозможено, мора да го присилите деактивирањето со проверка на опција во фрлачот на апликации (кратенка).
    Стандардно, Аеро воопшто не е оневозможен.

 20.   Ankh dijo

  Хм, подетално разгледувајќи го реперот, слабите резултати на единството беа постигнати со развојна верзија. Тоа не кажува ништо, може да имате еден куп пакети составени со опции за дебагирање, што очигледно го забавува извршувањето. Уште повеќе, верзијата компиз што ја користеа во единство е исто така развојна верзија која, покрај горенаведеното, може да има протекување и други грешки што го забавуваат извршувањето, како и да бидат составени, можеби, со опции за дебагирање.
  Сумирајќи, реперката нема смисла.

 21.   Иван Бетенкур dijo

  Убунту тргна кон филозофија која е премногу комерцијална (спротивна на тоа што значи зборот „убунту“), премногу фокусирана на естетиката, на штета на попрактичните аспекти. Добро, Canonical го направи својот избор; од моја страна, ќе се откажам од оваа дистрибуција кога поддршката од 10.04 ќе биде исцрпена, или можеби порано.

  Повеќе не го препознавам Убунту. Можеби треба да го преименуваат во Wbuntu или Winbuntu.

 22.   АМЛО dijo

  Ми се допаѓа единството, но токму затоа не го користам, работи бавно, секогаш мислев дека тоа се должи на драјверите на АМД, но се чини дека е општо.

  Јас сигурно не го користам ниту за наутилус.

 23.   Герман dijo

  За оние кои доаѓаат од «Güin2», полесно е да користиме KDE, другите работни површини во зависност од вкусот и стабилноста, на пример, мојот цимет секогаш замрзнуваше на моите 2 машини, а Мате изгледаше многу трезен, ми се допаѓаат графичките ефекти подобро како во KDE и неговата лесна конфигурација.

 24.   Мартин dijo

  [ОТ]
  Ха ха ха ха ха ха !! Веднаш ме потсетивте на поранешниот судија / судија на Гиilleермо Нимо, а потоа и на многу години фудбалски коментатор:

  http://www.youtube.com/watch?v=MIeIPbmgP3Q

  Случајно го најдов тоа сосема бизарно рекламирање, каква врска има базенот со бундербусот што го ставаат во втор план!? Секој !!!!
  Секако, „белиот бисер“ и „црниот бисер“ од Гиilleермито Нимо се неизбежни (белиот бисер беше за оние кои очигледно се истакнаа на некоја - општо - неделна забава и црниот за тврдата нога

 25.   џандер dijo

  Ако Убунту избереше KDE наместо Гном, друг петел ќе го врачеше.
  Со количината на конфигурации што ги дозволува KDE, тие можат да имаат дури и нешто слично на Unity со неколку плазмоиди, итн ... Точно е дека промената во KDE4 беше како патување во пустината, но се оствари.
  Но, не, тие мораа да го стават Единството пред дебаклот на Gnome3, и сега сè стана уште пофрагментирано (цимет, gnome-shell, gnome classic, gnome fallback mode, партнер, единство ...) Проклето, бегам од се што мириса на Гном во моментов… И тогаш изјавите на Иказа, творецот на Гном, кои се самоопишани.
  KDE треба да се врати како предводник на работната околина како што беше, тоа е најздравата опција во моментов.

  1.    MSX dijo

   Каде што велиш „фрагментирано“, јас читам „разновидност“, суштината на F / LOSS и причината што има виртуелно програма, школка и дистрибуција за секој тип на корисник =)

   „KDE треба да се врати како предводник на работната околина како што беше, тоа е најздравата опција во моментов“.
   Ми се чини дека KDE _ е предводник на денешницата, колку дистрибуции има врз основа на KDE или што носат KDE по дифолт? openSUSE (многу важно, бидејќи е дистрибуција наменета за деловни средини и испратена во многу тетратки), Кубунту и сите варијанти на тоа (Нане, Нетрунер, итн.), Магеја (која ја има скоро целата заедница Мандрива зад себе), РОСА ( Доаѓа со многу сила и покрај тоа што имплементираат целосен KDE, тие додаваат интересни работи како KLook), Slackware (тие секогаш беа fansубители на KDE), PCLinuxOS, Fedora _ секогаш_ ослободува спин од KDE, Chakra, PC-BSD ... само да именувам неколку попознати кои имаат KDE како главна работна површина - очигледно подоцна имаме многу повеќе не толку добро познати [аптосид / сидукција (Дебијан), Фругалвер / Портеус / СаликсОС (Слак), Пресметај / Торокс (Гентоу) , Bridge Linux (Arch), Sabayon (Gentoo)] или кои се агностици и дозволете им на нивниот корисник да одлучи која работна површина ќе ја користи: Arch Linux, Debian, Gentoo / Funtoo, Slackware.

   KDE SC е на многу повеќе места отколку што сфаќаме!

 26.   Фансуб dijo

  Веќе се работи на решение што би го довело Unity скоро на ниво на другите околини за работната површина, овозможувајќи пренасочување, а со тоа и деактивирање на ефектите на цел екран од компиз.

  http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTE4NDU

  Да се ​​надеваме дека ќе стигне на време за Ubuntu 12.10, кој патем, не знам дали го забележаа неговите штетници, сепак е во статус на BETA.
  Исто така, кажете дека во пренесувањето на Ubuntu 12.04 на Unity 2D овие проблеми не постојат.

 27.   алјандаре dijo

  Но, прочитав дека со интеграцијата на двигателот Gallium3D Unity тој ќе може да работи на низок хардвер; Зарем ова не значи дека веќе нема да се забавува на компјутерите без многу капацитет, како лаптопите и слично? Би ценел ако ми одговорите.