Загради, IDE за развој на веб што ветува

Пливање покрај Google Плус Наидов на оваа апликација наречена Загради, што го опишува на официјалната веб-страница како уредник на OpenSource (лиценца МИТ) за веб дизајн и развој на веб-технологии како што се HTML, CSS и JavaScript.

Проектот е создаден и го одржува нашиот драг пријател Adobe. Во моментов е во експериментална верзија. Меѓу карактеристиките што се истакнуваат Загради меѓу другите уредници како на пр Високата Текст o Сино-риба да наведам примери се:

Брзо уредување на CSS и JavaScript

При уредување на HTML документот можеме да ја користиме кратенката CTRL + E да пристапите до CSS на имотот што го уредуваме во тој момент и да го измениме по своја волја.

брзо уредување

Екран во живо на промени во CSS-датотеките во нашиот прелистувач

Оваа одлика е најзабележителна и најмногу ми се допадна. Можеме да ги видиме промените што ги правиме во CSS автоматски во прелистувачот додека го уредуваме, ништо за да го ажурираме постојано за тоа.

Во моментот само поддржува Chrome y Хром. Ви оставам видео од официјалниот канал на англиски јазик со повеќе информации и што ја покажува карактеристиката на гледање во живо (мин. 2:18):

Инсталирање на загради на Ubuntu 13.04 и деривати

Може да го преземете .deb од овде За да го инсталираме, можеме да користиме GDebi, QAPT или во терминал.

За 32 бита:

dpkg -i brackets-sprint-28-LINUX32.deb

За 64 бита:

dpkg -i brackets-sprint-28-LINUX64.deb

Кога го инсталирав, првото нешто што ми се случи е дека не работи, оваа грешка ќе се појави при извршување по терминал:

libudev.so.0: cannot open shared object file: No such file or directory

Гуглав и се решава со внесување во терминал:

sudo ln -sf /lib/i386-linux-gnu/libudev.so.1 /lib/i386-linux-gnu/libudev.so.0

и материјата е решена.

Втората „грешка“ е што заградите не го отворија Chromium за прикажување на HTML-датотеката (со Google Chrome не треба да ја дава оваа грешка), на официјалната страница во делот за најчесто поставувани прашања, најдов начин да го поправам ова многу слична команда (создавање симболична врска):

sudo ln -s /usr/bin/chromium-browser /usr/bin/google-chrome

Сега, ако сè треба да работи 100%. На здравје !!.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

31 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   елав dijo

  Интересно. Во моментов го спуштам.

  Фактот дека користи Chrome / Chromium и дека исто така се ажурира автоматски додека ја уредуваме CSS, ме тера да мислам на Stylus, кој работи и со Node.js, кој користи JavaScript мотор на Chrome 8,

  Без сомнение одлична алатка. Tellе ти кажам кога ќе го пробам.

  1.    нано dijo

   Дозволете ми да го разгледам, имам неколку проекти во тек и можам да го тестирам во различни околности ...

  2.    frk7z dijo

   Па добро, може да го сториш истото со Sublime со помош на додатокот LiveReload, исто така, еммет заедно со Stylus, Jade и кафе, оставајќи конзола за самостојно составување секогаш кога ќе зачуваш датотека .styl или .jade Тоа е она што го правам, ах и со модулот «nib» на игла е многу подобар потсмев.

   Уште повеќе, погледнете во LiveStyle на emmet (livestyle.emmet.io) секако, ако веќе не сте го виделе, можеби ќе ви се допадне. На здравје

 2.   Фернандо dijo

  Тука е и Bluegriffon, бесплатен веб-уредник за Linux и Windows, го поддржува сето тоа и многу повеќе

  1.    елав dijo

   Дали Блубрифон навистина ги има сите тие карактеристики? Се сеќавам кога еднаш го пробав, мојот чадор се заглави кога требаше да платам за додаток или нешто слично.

 3.   Алберто dijo

  Подобро да се користи Bluefish ... може да се програмира скоро на кој било јазик, сè во една целосна интеграција ...

  Bluefish е крос-платформа софтвер за уредник POSIX HTML со GPL лиценца, што го прави слободен софтвер.

  Bluefish е насочена кон искусни веб-дизајнери и програмери и се фокусира на динамично и интерактивно уредување на страници. Тој е во состојба да препознае различни јазици за програмирање и обележување.

  Bluefish работи на многу оперативни системи компатибилни со POSIX (Интерфејс за преносен оперативен систем) како што се Linux, FreeBSD, MacOS-X, OpenBSD, Solaris и Tru64.

  Главно ги користи библиотеките GTK и C posix. Последната верзија што работеше со GTK 1.0 или 1.2 е 0.7. Тековната верзија бара најмалку GTK верзија 2.0 (или повисока), libpcre 3.0 (или повисока), libaspell 0.50 или повисока (по избор) за проверка на правопис и gnome-vfs (опционално) за далечински датотеки.

  Важно е да се напомене дека програмата официјално не е дел од проектот Гном, но често се користи во такво опкружување.

  Корисниците исто така можат да пристапат до ресурси на Интернет, како што се FTP сервери или WebDAV директориуми, транспарентно преку Gnome VFS, слој за апстракција на датотечен систем.

  Името и логото на Bluefish (сина риба) ги предложи Нил Милар, кој ги предложи на работниот тим и веднаш ги плени. Сината риба е животно (риба) кое се движи во бројни училишта и близу до брегот. Евидентно е дека неговото име повикува на интеграција и споделување, идеали во слободниот софтвер.

  Bluefish има карактеристики како што се брзина, можност за отворање на повеќе датотеки истовремено, поддршка за повеќе проекти, далечинска поддршка за датотеки преку gnome-vfs, индивидуализира обележување на синтаксата врз основа на редовни изрази компатибилни со Perl, поддршка за под-обрасци и однапред дефинирани обрасци (за HTML , PHP, Javascript, JSP, SQL, XML, Python, Perl, CSS, ColdFusion, Pascal, R, Octave / Matlab), дијалози за HTML-ознаки, волшебници за лесно креирање документи, креирање табели, рамки (рамки), поддршка за повеќе кодирања, работа со различни множества на карактери, нумерирање на редови, паѓачки менија, ленти со алатки што можат да се конфигурираат, дијалог за вметнување слики, пронаоѓач на референтни функции, прилагодлива интеграција со разни програми (маке, јавак, итн.), обележување на синтаксата (C, Java, JavaScript, Python, Perl, ColdFusion, Pascal, R и Octave), целосни преводи на приближно дваесет и два јазика меѓу нив os: бразилски португалски, бугарски, кинески, дански, фински, француски, германски, унгарски, италијански, норвешки, полски, португалски, шпански, шведски, јапонски и тамилски.

  Википедија ...

  1.    елав dijo

   Пробав со BlueFish. Точно е дека е многу добро, но не знам, нешто недостасува. Во моментот го тестирам во Arch и со KDE не ми работи свитокот, мора да го фатам копчето за скролување на лентата за да можам да се спуштам. Многу се подобри во автоматското пополнување на кодот, но како што реков првично, недостасува нешто.

   1.    елиотим3000 dijo

    На пример, прегледувач на веб-страница.

  2.    нано dijo

   Убаво е, да, но вистината е дека останувам во уредници со заедница зад себе, Bluefish може да има свои развивачи и целата приказна, но она што ме тера да го користам возвишеното, на пример, е едноставниот факт дека има огромна количина на додатоци и ресурси на располагање, тоа е куршум и неговите стандардни алатки ве оставаат зачудени.

   Дали би се променило возвишено? О, да, само за VIM xD

   1.    Рауродсе dijo

    Но возвишено е ова за Linux?

    1.    елав dijo

     Ас ес.

 4.   Анибал dijo

  Јас сум од кубунту 13.04, ми ја дава грешката во либудев, ја направив симнк-врска и останува иста 🙁

  Да го поправам (барем мојот е 64 бита) ова е правилната линија:

  sudo ln -sf /lib/x86_64-linux-gnu/libudev.so.1 /lib/x86_64-linux-gnu/libudev.so.0

  1.    Гиilleермо Лимонес Позос dijo

   Одлично набудување, благодарам

 5.   еквиман dijo

  Не знам, не ме убедува многу ... но сепак не го знам тоа.

  Идејата да се ослободи од оваа програма од страна на Adobe е бесплатна и отворена за иднината засекогаш ... или како и другите техники на Adobe за да ја направат бесплатна за да можеме да ја тестираме бесплатно и кога тие сакаат да ја однесат на на професионално ниво тие се откажуваат од бесплатниот дел?

 6.   нано dijo

  Во врска со заградите, ви оставам многу интересна споредба со Сублима, направена од многу вешт развивач на предниот дел.

  Како и да е, вреди да се прочита: Загради наспроти возвишен текст

  Уживајте во 😉

 7.   Габриел dijo

  ако некој знае за c ++ што помага затоа што благодарение на заедницата ова за Linux.

 8.   елав dijo

  Во Debian Wheezy не може да се работи, бидејќи има потреба од повисока верзија на GLIBC од онаа што ја имате.

 9.   Хуанара dijo

  Ох, веќе постои верзија за Linux одамна (пред неколку месеци) дека сфатив постоење на овој IDE, немаше верзија за Linux и ми остана желбата да го користам, но сега кога има верзија за Linux, и според елав, не работи на Визи и тоа е дистрибуција што ја имам ... хаха, толку среќа, но нема да ја пробам еден ден затоа што ако има добри карактеристики

 10.   Бруно касио dijo

  Јас сум во веб-развој веќе 3 години и моите искуства се:

  1-ви возвишен текст
  2-ри NetBeans
  3. затемнување

  Останатите се чисти м ..

  Јас генерално користам Sublime, бидејќи има огромен број додатоци (еден од нив TWIG што го користам многу). Ако она што го барате е автоматско комплетирање, нема ништо како Затемнување или мрежи.

  Честитки!

 11.   xrz-30 dijo

  Во мојот случај, грешката беше:
  usr / lib / држачи / загради: грешка при вчитување на споделени библиотеки: libudev.so. 0: не може да се отвори споделена датотека со предмет: Нема таква датотека или директориум

  И го решив со избирање на директориумот што одговара на мојата архитектура (Анибал исто така го коментира) за оние што ја инсталираат 64-битната верзија, треба да го изберат директориумот x86_64-linux-gnu наместо i386-linux-gnu, како што следува:

  За 32 бита:
  sudo ln -sf /lib/i386-linux-gnu/libudev.so.1 /lib/i386-linux-gnu/libudev.so.0

  За 64 бита:
  sudo ln -sf /lib/x86_64-linux-gnu/libudev.so.1 /lib/x86_64-linux-gnu/libudev.so.0

  Сè што правите е да креирате симболична врска на libudev.so.1 во истиот директориум со името на libudev.so.0

 12.   xrz-30 dijo

  Не знаев дека е излезена верзија за Linux, пред неколку месеци ја пробав со вино, но не беше пријатно искуство. Отворено за да и се заблагодариме на заедницата што и даде поддршка да ја креира верзијата за нашиот сакан смокинг

  Како што коментирате, таа не може да се изврши во мојот случај, пораката за грешка беше:
  usr / lib / држачи / загради: грешка при вчитување на споделени библиотеки: libudev.so. 0: не може да се отвори споделена датотека со предмет: Нема таква датотека или директориум

  И го решив со избирање на директориумот што одговара на мојата архитектура (Анибал исто така го коментира) за оние што ја инсталираат 64-битната верзија, треба да го изберат директориумот x86_64-linux-gnu наместо i386-linux-gnu, како што следува:

  За 32 бита:
  sudo ln -sf /lib/i386-linux-gnu/libudev.so.1 /lib/i386-linux-gnu/libudev.so.0

  За 64 бита:
  sudo ln -sf /lib/x86_64-linux-gnu/libudev.so.1 /lib/x86_64-linux-gnu/libudev.so.0

  Сè што правите е да креирате симболична врска на libudev.so.1 во истиот директориум со името на libudev.so.0

 13.   Раул dijo

  Имам мал проблем со загради. Вели дека треба да овозможам далечинско дебагирање во Chrome и проследено со прашањето „Дали сакате да го рестартирате Chrome и да овозможите далечинско отстранување грешки?“ и копчето [Рестартирај го Chrome]. Но, јас го давам и воопшто не прави ништо, ниту се рестартира, ниту овозможува.

  1.    Раул dijo

   Заборавив, имам Ubuntu 13.04 64bits. а верзијата загради е 29

   1.    Ирвандовал dijo

    Затворете го Chrome и оставете ги заградите да работат 🙂, барем на овој начин ако ми одговараше
    Честитки!

    1.    Раул dijo

     Да, веќе го направив тоа така, но ништо. : С.

 14.   Hector dijo

  Здраво, благодарам за советот. Го имам истиот проблем, но таа корекција што велиш дека не ми одговара во Debian Wheezy, дали можеш да ми помогнеш во тоа, благодарам

 15.   видагну dijo

  Одлично IDE, за корисниците на Slackware ја напуштам постапката за инсталирање:

  http://vidagnu.blogspot.com/2014/02/como-instalar-brackets-en-slacwkare.html

 16.   серхио антонио трахило dijo

  Ви благодариме за придонесот што го инсталирав во манџаро и не работи во прелистувачот, но благодарение на симболичката врска успеав да го поправам.

 17.   металхед 93 dijo

  твоето решение не работи
  програмата сè уште не започнува

 18.   Карлос dijo

  Здраво! Не можам да инсталирам загради на Huayra Linux, како да направам? Може?

 19.   канориос dijo

  Го преземав од официјалната веб-страница и го инсталирав со упатствата што ни ги дава оваа страница, се појави грешката и решението што тие ни го дадоа не работеше за мене.

  Начинот на кој можев правилно и без проблеми да го инсталирам и користам беше со додавање на складиштето преку конзола и инсталирање од истото.

  sudo add-apt-repository ppa: webupd8team / загради
  sudo apt-get update
  загради за инсталација sudo apt-get

  Имам Kubuntu 15.04 со плазма KDE 5