Збогум КМаил, се враќам во Тандерберд

De Thunderbird доволно разговаравме во Од Линукс и нема потреба од вовед, и како што знаете, тој е еден од најдобрите клиенти за пошта што моментално постои и за обајцата GNU / Linux како да Windows.

Кога користите работни околини напишани во GTK, Thunderbird беше апликацијата што управуваше со моите е-пошта, но кога се префрлив на KDE, Почнав да користам КПој.

Проблемот со KMail е што кога започнавте да користите Аконади за управување со пораките (или базата на податоци за пораки) сето тоа се спушти во тоалетот. Наместо да ги олеснуваат работите, мислам дека ги комплицираа.

Процесот на зачувување на пораките е непријатен, покрај тоа, не е можно да се одделат видовите сметки или да се користат независни сервери за прокси, кои Thunderbird ако дозволите.

со Thunderbird Може да имам сметки колку што сакам, или од ГМАИЛ, Јаху, Од Линукс, Пошта на Мовистар, Outlook, користејќи IMAP o POP3. Како што реков претходно, дури можам да одлучам кој посредник да го користам дури и независно од системот, кој со КПој, Неможам.

Но, придобивките не завршуваат тука, можам да го користам Тандерберд како што сакам Клиент за пошта, RSS читач y Клиент за пораки, тоа е, можам да разговарам со моите контакти од Facebook, GMail и која било друга услуга што користи XMPP.

Сметка на громот Како што гледате на претходната слика, можам и да користам Thunderbird како клиент за ИВЗ o Twitter. Всушност, кога ја конфигурираме нашата сметка, чекорите што треба да се следат се исти како и со која било друга апликација:

Thunderbird_Acount1

И тука можеме да го видиме Thunderbird на дело:

Тандербир_Твитер

Извоз и увоз. Мои приклучоци

Но, најдоброто од сите е што можам да ги носам своите е-пошта насекаде без никаков проблем. За да го направам ова, само треба да ја копирам папката ~ /. thunderbird.

Но, како што знаеме, оваа апликација исто како и Firefox има Екстензии. Јас особено го препорачувам додатокот УвезиExportTools.

Thunderbird_Addons

Добрата работа кај ова проширување е што ни овозможува Извоз o да увезува нашите пораки од или до специфични папки во формат TXT, EML, HTML, CVSили MBbox. Уште повеќе, можеме да увезуваме СМС пораки од програмите „СМС бекап и обновување“ на Андроид и Nokia2Android SMS.

Друго проширување што го препорачувам ако сакаме да и дадеме повеќе стил на нашата апликација е Разговори на Тандерберд:

thunderbird_addons1 Навистина не е потребно многу време да се применат визуелните промени и тие може да се повратат со оневозможување на наставката. Меѓу најинтересните промени се опциите за одговарање на пораки во истиот прозорец, како што можеме да видиме подолу:

thunderbird_addons2

Со темата Интеграција немам проблеми. Thunderbird изгледа и работи совршено на мене KDE, па отсега ќе се збогувам со КПој Долго и долго време


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

49 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе Joseомек dijo

  Вистината е дека KMail никогаш не ме интересираше. Се обидов да ја поврзам мојата сметка openmailbox.org, но таа никогаш не работеше, во Thunderbird е полесно и можам да ја користам мојата сметка openmailbox и Outlook на истото место :-), Thunderbird е најдобриот !

  1.    Едвард dijo

   Дојдов да го коментирам тоа, фала богу не сум единствениот.
   Дали некој од вас можеше да го поврзе Openmailbox со Kmail?
   Колку и да пробав, не работи.

   1.    јлбаена dijo

    Јас го имам поврзано без никаков проблем. Пред неколку дена не се поврза, бидејќи openmailbox ги ажурираше серверите, освен тоа, немав никаков проблем.
    Сега kmail и воопшто контакт не ме убедуваат, како што вели елав, се чини дека сè мора да биде комплицирано, на крајот имам чувство да работам со вклучен корсет и ова е моето чувство кога работам со kde, од мое гледиште, проблемот на kde е вишок.

   2.    врската dijo

    Имам конфигурирано kmail со openboxmail и нула клинци.

 2.   Ричард dijo

  Кој приклучок користите за разговор и Твитер?

  1.    Ричард dijo

   ок не ми кажувај ... не може никогаш да не сум ја видел таа опција .___.

 3.   Ксикиз dijo

  Па, мислам дека е одлично, јас се држам со KMail, бидејќи ми нуди што ми треба (што е само читање пошта xD) = P

  1.    Дејвид dijo

   И, кои предности ги гледате во споредба со читањето на пораките на страницата на вашата поштенска услуга (Gmail, Hotmail, итн.)?

   1.    Ксикиз dijo

    Јас не го користам за тие услуги, го користам за универзитетски услуги.

   2.    Тесла dijo

    Па човек има многу предности.

    На пример, фактот дека под истата апликација ги групирате сите ваши сметки за е-пошта за да ви заштедат време на внесување на секоја од нив (ако, на пример, имате 3 или повеќе сметки, како што е случај со многумина овде, и сите нив во различни даватели на услуги). Или контактите со сите нив треба да бидат под иста агенда.

    Како и да е, освен фактот дека е многу поудобно да се отвори програма отколку да се посетат 2 или 3 веб-страници.

    Честитки!

    1.    Лав dijo

     И, заборавате дека дури и ако користите само една сметка, многу побрзо е да отворите гром, отколку да отворите firefox со илјада додатоци (ако ги немавме, ќе го користевме Midori: D) и потоа да го вчитаме многу тешкиот страница што управува со е-пошта (барем gmail е многу тешка)

     1.    џако dijo

      Вистина е, gmail е тежок

 4.   џебови dijo

  Фала Елав, што ни ги дадовте овие информации, има многу работи што не ги знаев. Haveе треба да ти дадам вкус

 5.   Панко dijo

  Па, мислам дека е многу добро ... мојот kmail работи совршено за мене, со akonadi, со неколку сметки за е-пошта сите одделени едни од други, gmail, outlook, gmx, openmailbox, мои локални папки, па дури и внатрешна системска пошта за известувања . Findе дознаам како сум успеал да го сторам сето тоа, гледајќи дека тоа не е можно.
  Сосема се согласувате дека повеќе ви се допаѓа грмотевицата (онаа за интеграција во kde средина ќе ја оставиме за друг пат) отколку kmail или кој било друг, но продадете го велосипедот фрлајќи гомна на друг софтвер ...

 6.   Лав dijo

  Честитки Го направивте првиот чекор да се вратите во XFCE

  1.    елав dijo

   СМЕЕЊЕ НА ГЛАС. Јас не мислам така .. Вкупно, јас секогаш користев Pidgin, Firefox, Gimp, Inkscape и сè уште сум на KDE

 7.   Мануел Р. dijo

  Па, јас го користев Thunderbird подолго време, но не бев свесен за некои додатоци што ги препорачуваш. Ви благодариме за споделувањето, поздрав.

  1.    елав dijo

   Нема на што. Мило ми е што ти служеа.

 8.   Роберто dijo

  Мислам дека е многу лош вкус да се зборува за една апликација која обезличува друга ...

  Користев kmail и бев пријатно изненаден со сите алатки што ги има за да помогнам во управувањето, одговарањето и нарачката на е-пошта.

  За разговори и други билки, постојат и други подобри апликации

  Другата алатка што ја препорачувам е Канџи

  Во принцип, не верувам и избегнувам програми на овие големи монополски компании

  1.    Герман dijo

   Ништо подобро од тест за докажување коментар. (Тоа е да се каже, направете статија за поддршка на силните страни на Kmail во споредба со другите програми). Останатото коментира без никаков доказ.
   Неколку пати се обидов да се поврзам со KMail, но завршивме лошо ... Јас го користам Thunderbird за моите професионални е-пошта и SeaMonkey за моите лични е-пошта. Се согласувам со сè што е опишано во статијата, ги живеев истите тие ситуации и затоа престанав да користам KMail.

  2.    елав dijo

   Она што мислам, Роберто, е дека не ти се допаѓа Тандерберд. Во ниту еден момент не сум кажал ништо лошо за KMail, напротив, ги препознавам неговите добри работи, но споменав само „што нема“ во споредба со Thunderbird.

   Claws Mail е одличен клиент за пошта, но премногу едноставен за мене, или нема работи што ги прават Thunderbird или KMail.

   Друга работа, ако се однесувате на Mozilla како една од големите компании за монопол таму, мислам дека не сте во право компанија.

   Ви благодариме за коментарот

  3.    Чарли-Браун dijo

   Мислам дека оној што ја нарушува апликацијата, вие сте вие, обидувајќи се да ставите сомнеж во намерите на Mozilla, која патем НЕ е „компанија“, туку основа; Ако се сомневате во значењето на овие поими, одете на Википедија за да дознаете за што станува збор секоја работа, патем, „билките“ на кои се повикувате, е напишано со „Б“ на тоа малку уво животно, бидејќи со „V“ значи да зоврие ...

  4.    кики dijo

   * Во мојот случај, секогаш сум имал проблеми со Kmail, сум го пробал на различни компјутери и никогаш не работел правилно, дури и многу пати апликацијата се затвора без понатамошно разочарување.

   * Смешно е како аргументот на навивачите на KDE е секогаш да се каже дека апликацијата K е подобра од апликацијата X затоа што има многу повеќе вградени функции и блаблабла ..., но тогаш кога е обратно, аргументот е не ми се допаѓа и станува трол. Дека за разговор има подобри апликации? Можеби добро, но Тандерберд користи „libpurple“ за разговори (да, блогот на Пиџин), така што системот за разговор не треба да биде лош.

   * Mozilla не е компанија. Тоа е непрофитна фондација која работи преку донации.

 9.   Роберто dijo

  И јас сум многу изненаден што DesdeLinux се позајмува на овој вид „статии“ што повеќе изгледаат како трик на трол или лоша шега на Денот на шегата

  1.    елав dijo

   Втор коментар што го давате и оној што изгледа како трол, вие сте. Не гледам ништо лошо во оваа статија, напишана од мене, еден од основачите на DesdeLinux. Погледнете, ако не ви се допаѓа статијата, тогаш обидете се да коментирате на поцврста основа.

   Ако повторите уште еден бесмислен коментар или го навредите на кој било начин овој блог, неговите корисници и администратори, жал ми е, но ќе станете умерени затоа што веќе нема да толерираме однесување од ваков тип во DesdeLinux.

   Knowе знаете што да направите. Конечно, ако имате нешто друго да кажете, во врска со DesdeLinux, или што било друго, не двоумете се да го испратите своето мислење на мојата е-пошта: elav en desdelinux punto net.

  2.    Тесла dijo

   Не ја разбирам причината за овие коментари, поточно двата од Роберто и Панко.

   Дали навистина детално сте ја прочитале статијата? Дали има време кога елав го дискредитира Kmail или експлицитно кажува нешто навредливо кон тој софтвер? Единствената референца што ја упатил на Kmail се две или три реченици кои ги објаснуваат причините зошто Kmail не одговара на неговите потреби (поради употреба на akonadi, употреба на прокси и зачувување на пораки).

   Во ниту еден момент не им кажал на читателите дека Kmail е лош или не го користат. Навистина не разбирам за што се работи тие 3 коментари ... Ако за вас Kmail го прави она што ви треба, тогаш совршено. На Елав му требаат други карактеристики што Kmail не ги нуди во моментот или не го прави тоа како што тој сака. Тоа е добар менаџер за е-пошта и мислам дека никој на овој блог нема да се сомнева во тоа за секунда.

   Ајде навистина да престанеме да бидеме глупав фанатизам и да се браниме, како да ти е повредена гордоста, еден или друг софтвер бидејќи тие се само алатки за работа ... Вашиот живот нема да го стори тоа ...

   Честитки!

 10.   Ангел_Ле_Блан dijo

  Секогаш учите нешто ново, добар пост, треба да користите повеќе гром

 11.   Марио dijo

  единствената (почитувана) критика што ја гледам е кон Аконади, а не кон самиот Кмаил. Не ја разбирам непропорционалната реакција што го нарекува трол. Јас лично, никогаш не дозволувам да се водам според стандардните вредности во DE или OS. Јас секогаш ги користам истите програми без оглед на платформата. Програмите на Mozilla се пренесени на различни платформи, така што тие секогаш имаа моја доверба, пред многу години. Друго што беше слично беше пакетот Opera, штета што тие престанаа да пренесуваат верзии на разни оперативни системи. Ако проблемот е во тоа што е Mozilla, тогаш има скоро идентични ледени вилушки во дебијан.

  1.    Оскар dijo

   Сосема се согласувам. Kmail како менаџер за пошта е одличен, дури и ако ги нема истите можности како Thunderbird благодарение на екстензиите. Проблемите (барем оние што ми ги даде) доаѓаат од Непомук и Аконади, кои ми даваат впечаток дека сум прилично нестабилен, но тоа би бил предмет на друг напис.

  2.    onyони127 dijo

   ммм, јас горе-долу истото, добрата работа кај громот е тоа што можете да го користите на неколку платформи и не сте ограничени на одредена околина и работна површина, така што громот има предност што можете да го користите на прозорци, линукс со kde, gnome, единство, xfce или што и да посакате, за мене тоа е важно бидејќи ви ја нуди таа „слобода“ да можете да работите каде сакате без оглед на опкружувањето.

   Се разбира, ако знаете дека никогаш нема да го напуштите kde, тогаш ако kmail ви оди добро, тоа е добра опција. Многу се сомневам дека ќе го напуштам kde за друга околина бидејќи сум прилагоден на тоа и се чини дека е најкомплетен, но ретко размислував да го напуштам грмотевицата бидејќи тоа е онаа што секогаш ја користев и не гледам причини за промената .

   Поздрав.

 12.   фрибсдик dijo

  За среќа, Емакс ги исполнува и сите функционалности на клиентот за пошта и пораки .. !!

 13.   Коски dijo

  ГНотификатор

 14.   Брајан dijo

  Можеби полу глупо прашање, но не можев да одговорам никаде. Дали е-поштата е преземена од серверот на компјутер и е избришана на серверот и можам да ги гледам само локално? Ако е така, нема ли начин само да управуваме со нив без да ги преземаме на компјутер?

  1.    адеплус dijo

   Ако зборуваме за Thunderbird, можете да ги оставите пораките на серверот без да ги избришете. За да го направите ова, треба да ги внесете "Поставки на сметката" - "Поставки на серверот" и да кликнете на ознаката "Остави пораки на серверот".

   Оваа опција ви овозможува да го користите клиентот (Thunderbird) и да ја проверите вашата пошта со прелистувач.

   Можете исто така да го "закажете" неговото бришење според возраста; или кога ќе ги избришете од вашиот клиент, тие се бришат на серверот. Оваа последна опција што не ја искористив и не знам колку е ефективна.

 15.   видагну dijo

  Јас користам Тандерберд, но кога брзам и сакам брзина, користам одлична статија за немири!

  Со почит,

 16.   Грегорио Еспадас dijo

  Веќе сакав да го користам Thunderbird повторно

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ние веќе сме двајца

   1.    елав dijo

    Не гледам ништо што ги спречува двајцата

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Тандерберд ги преземаше моите е-пошта (POP3) многу, но многу побавно од KMail. Исто така, не гледам како да додадам детали за преземање на е-пошта ... знаете, колку е-пошта преземам, колку KB или MB има итн.

 17.   cfpeg dijo

  Добар ден,
  Би сакал да знам какви проблеми сте имале со Akonaid.
  Што се однесува до останатите точки што ги именувате, се надевам дека добро разбрав затоа што и во kmail можам да го сторам тоа.
  -Конфигурирајте ги сметките IMAP и POP3.
  - Конфигурирајте прокси (без прокси, Откријте ја конфигурацијата на прокси автоматски, користете URL за автоматска конфигурација на прокси, користете системска конфигурација на прокси, користете рачно одредена конфигурација на прокси)

  Исто така, сакам да ве запознаам со мојот добар пријател Контакт, кој ги поврзува менаџерот за пошта, менаџерот за контакти, календарот, списокот за работи, доводите (каде што случајно го читам овој напис), белешки.

  Што се однесува до разговорот, да, мислам дека твојата поента е валидна.

  Со почит

 18.   Ева dijo

  Здраво, имам проблем со ажурирањето на Ubuntu 12.04 и кога ќе го вклучам бара најава и корисник го правам тоа и ме прашува: ~ $ и не знам што прашува дали можете да ми помогнете?

 19.   Пауза dijo

  Многу интересно што имате за Тандерберд. Од моите денови на Виндоус, повеќе од пет години не користев. Но, имам едно прашање да ве прашам, и извинете ако звучи навредливо, воопшто не мислам: Дали навистина сте користеле Kmail повеќе од тоа да го замачкате? Тоа е дека кажувате работи во кои никој што сериозно го користел не може да поверува.

  Дозволете ми да се осврнам на скоро сите недостатоци што велите дека ги има Kmail.

  „Со Thunderbird можам да имам сметки колку што сакам, без разлика дали се тоа GMAIL, Yahoo, From Linux, Movistar Correo, Outlook, користејќи IMAP или POP3.“

  Точно исто како и во Kmail. Имам 2 сметки на Gmail, уште 2 од GMX.es, една од Autistici.org и друга од Openmailbox.org; сите од IMAP освен еден од GMX од POP3.

  „Како што реков претходно, дури можам да одлучам кој посредник да го користам без оглед на системот, што со KMail, не можам“.

  Повеќе не го знам тоа затоа што не користам прокси, но ако не се лажам тие се конфигурирани во KDE, во System Preferences / Proxy, нели?

  "Можам да го користам Thunderbird како клиент за пошта, читач на RSS и клиент за пораки ако сакам"

  И, дали тоа треба да биде предност, повторно вчитување на програмата со одлики што се повеќе од можни за кои повеќето луѓе не се заинтересирани? Зошто сакате читач на вести или гласник на кој му треба само клиент за е-пошта? Подобро клиентот за пошта да биде тоа и ништо друго, и да остане лесен.
  Кој сака комплетен пакет за комуникации има Контакт (http://userbase.kde.org/Kontact/es документацијата не е многу комплетна и е преведена половина, извинете), со вашиот читател на вести: Агрегатор, вашиот менаџер за контакти: Книга за книги, вашата агенда, итн; и точно е дека гласникот, КТП, сè уште не е интегриран како што би бил пожелен, но тоа е местото каде што оди.
  Токму таа модуларност, така што секој корисник го инсталира она што сака да го користи е уште еден од клучевите што го прави Linux и неговата околина супериорни во однос на другите SS.OOs: корисникот одлучува што сака, тој не е обврзан да носи огромни програми што го забавуваат неговиот компјутер или тие непотребно го јадат просторот на дискот ако не ви требаат (ова не е сосема точно во претходно составените дистрибуции, но ако користите Gentoo или нешто слично, можете да изберете на пример да ја соберете работната површина без поддршка за печатачи или скенери ако не планирате да го користите тој компјутер со тие уреди).

  «... Мислам, можам да разговарам со моите контакти на Фејсбук, GMail и која било друга услуга што користи XMPP»

  Со КТП (http://userbase.kde.org/Telepathy/es) Може да разговарате со сите оние со Skype, Yahoo, ICQ, IRC соби, итн, итн; и се надевам дека нема да потрае долго за да се спроведе поддршка за телеграма.

  «Можам да ги носам своите е-пошта насекаде без никаков проблем. За да го направам ова, само треба да ја копирам папката ~ / .thunderbird. "

  of / .локално / сподели / локална пошта / со вклучени скриени папки, се разбира.

  Единственото нешто со кое се согласувам е дека, од една страна, во однос на проширувањето, имате повеќе право од светец: тоа е вистинска заостанатост што програмите како Контакт / Кмаил / КТП, дури и Конкерор (со целиот лош прелистувач е и колку назад го оставија во верзија 4 како управувач со датотеки) не поддржуваат екстензии; а од друга страна, во џвакањето што е Аконади. Не моите е-пошта, но ги изгубив белешките на jотс кои исчезнаа поради некоја грешка во управувањето со базите на податоци „Аконади“. Сè уште е прилично зелен, но веќе исполнува скоро сè што вети: прекрасно е да можете да барате е-пошта што содржи специфичен збор од Kicker; Повеќе не мора да го копирам текстот на е-пошта што можеби ќе ми треба за одредена класна работа или за моите белешки, да го ставам во датотека и да го зачувам под карактеристично име во соодветна папка. Не, Alt + F2, напишете и благодарение на Аконади и Непомук ќе ми бидат прикажани сите е-пошта што го содржат напишаното. Што треба да работи подобро? Секако, но кажи ми, дали можеш да го сториш тоа со грмотевица?

  Јас многу го почитувам Thinderbird. Тоа беше програмата што ми ги отвори очите и ми покажа дека има послободен свет надвор од шарениот кафез и анимираните кучиња од Мајкрософт. Јас искрено верувам дека тоа беше, и според она што го кажуваш не се сомневам дека тоа е и понатаму, одличен клиент за е-пошта, но не мислам дека за да ги пофалиш неговите доблести треба да погрешно информираш за неговите ривали; затоа мислам дека треба да бидете искрени и да ја уредувате вашата статија за да одразува сè што ви реков, бидејќи написот е погрешен. Секако, проверете ја секоја од работите што ви ги кажав за да видите дека не сум фан на Контакт: Јас многу добро знам дека е далеку од совршен, но она што е вистина е точно, период.

  Поздрав и жал за тула, хехе.

  1.    Lоренц dijo

   Браво! Понекогаш коментарите на читателите кои знаат за што зборуваат се подобри од самите написи. Се надеваме дека блогерите беа подобро информирани пред да напишат. На блогосферата не и недостасува квантитет, туку квалитет.

 20.   Omar dijo

  Ви благодариме за споделувањето на вашето искуство, ми беше корисно,
  однос на
  Omar

 21.   Xavier dijo

  Тандерберд е многу подобар, вистина е. Она што сакам да го истакнам е дека неодамна, филтрите (правилата) во gmail престанаа да работат за мене. Што е прилично критично.

 22.   Андрес Гарсија dijo

  Одлично! Барам додаток, така што пораките не се напишани лошо или со грешки ги избегнуваат и продолжуваат да го испраќаат следниот на списокот

 23.   Рафри dijo

  Јас користам kmail со неколку сметки за е-пошта, филтри за да ги оставам е-поштата во нивните папки, итн. и многу добро ми оди. Јас го користам само по пошта.
  Сакам да мигрирам затоа што секој пат кога ќе го вклучам компјутерот akonadi-nepomuk го фрлаат половина час, јадејќи ги сите ресурси.
  Дали има менаџер за пошта што прифаќа извоз на kmail-PIM? Или како да го смените приоритетот во akonad за ahem. убаво 15?
  благодарение

 24.   Педро dijo

  Дали thunderbird може да се конфигурира така што кога ќе стартувам Linux thunderbird да ги проверувам моите е-пошта без да морам да кликнам на иконата на програмата и да ја стартувам?
  Во Windows има програми за пошта што ги стартуваат прозорците и го проверуваат внесувањето на е-пошта.
  и ако е можно како треба да го конфигурирам или каде е конфигуриран.
  Благодарам и почит