Знајте повеќе од 45 варијабли што можете да ги користите во Conky

Еве скоро 50 варијабли што можете да ги користите во конфигурациските датотеки. Конки, Се надевам дека ова ќе им помогне многу на сите што секогаш се обидуваат малку да го оптимизираат или подобрат својот con

Променлива атрибути Објаснување
$ додавач (Интерфејс) Покажува IP на избраниот интерфејс
$ alignc Порамнете го текстот до центарот
$ тампони Прикажи тампон
$ кеширан Покажете зачувана кеш меморија
боја на $ Дава одредена боја или по име или по RGB-код
$ процесор (процесор #) Го покажува процентот на користен процесор. cpu # е бројот на процесорот што треба да се прикаже
$ cubar Ја прикажува употребата на процесорот како лента. Висина и ширина се висината и ширината на шипката во пиксели.
$ cugraph (висина, ширина боја 1 боја 2) Покажете графикон со употреба на процесорот. Висина и ширина се висината и ширината на графиконот во пиксели. Боја1 и боја2 се градиентните бои што ќе ги земе графиконот, со тоа што бојата 1 е најмногу лево и бојата 2 најмногу десно
$ намалена брзина (Интерфејс) Ја прикажува брзината на преземање на избраниот интерфејс
$ намалена брзина (висина, ширина боја 1 боја 2) Тоа покажува графикон со брзината на преземање на мрежата. Висина и ширина се висината и ширината на графиконот во пиксели. Боја1 и боја2 се градиентните бои што ќе ги земе графиконот, се во боја1 таа лево и бојата 2 онаа десно
$ извр Извршете дадена команда во школка
фонт $ Поставете одреден фонт
$ фрек Ја прикажува фреквенцијата на микропроцесорот (во MHz)
$ freq_g Ја прикажува фреквенцијата на микропроцесорот (во GHz)
$ fs_bar (висина, ширина fs) Ја прикажува употребата на избраниот fs како лента. Висина и ширина се висината и ширината на шипката во пиксели. fs е точката на монтирање на некои HDD
$ fs_free (фс) Го прикажува слободниот простор во избраниот fs. fs е точката на монтирање на некои HDD
$ fs_free_perc (фс) Го прикажува слободниот процент во избраните fs. fs е точката на монтирање на некои HDD
$ fs_ големина (фс) Го прикажува вкупниот простор на избраните fs. fs е точката на монтирање на некои HDD
$ fs_користен (фс) Го прикажува искористениот простор на избраниот fs. fs е точката на монтирање на некои HDD
$ час Покажете линија низ ширината
$ слика URL Да се ​​стави слика што е во URL
$ јадро Покажете ја верзијата на јадрото
$ машина Ја покажува архитектурата на компјутерот
$ мем Ја покажува количината на користена RAM меморија
$ мембар (Висина, ширина) Покажува употреба на RAM меморија како лента. Висина и ширина се висината и ширината на шипката во пиксели.
$ мемграф (висина, ширина боја 1 боја 2) Покажува графикон со употреба на RAM меморија. Висина и ширина се висината и ширината на графиконот во пиксели. Боја1 и боја2 се градиентните бои што ќе ги земе графиконот, со тоа што бојата 1 е најмногу лево и бојата 2 најмногу десно
$ мемакс Ја покажува количината на RAM меморија што ја имаме
$ мемперц Го прикажува користениот процент на RAM меморија
$ nodename Го прикажува името на компјутерот
$ офсет Да го преместите текстот во хоризонтална насока
$ процеси Го покажува бројот на процеси
$ трчање_процеси Го покажува бројот на извршени процеси
$ stippled_hr (#) Прикажува испрекината линија со целосна ширина. Бројот ја означува поделбата на точките
размена на $ Ја покажува количината на користена SWAP
swapbar $ (Висина, ширина) Тоа ја покажува употребата на SWAP во форма на лента. Висина и ширина се висината и ширината на шипката во пиксели.
$ размена (висина, ширина боја 1 боја 2) Покажете графикон со употреба на SWAP. Висина и ширина се висината и ширината на графиконот во пиксели. Боја1 и боја2 се градиентните бои што ќе ги земе графиконот, со тоа што бојата 1 е најмногу лево и бојата 2 најмногу десно
$ swapmax Ја покажува количината на SWAP што ја имаме
$ разменувач Го покажува процентот на искористен SWAP
$ sysname Го прикажува името на типот на системот
$ време Покажува сè што е поврзано со датумот / времето (за да ги видите сите атрибути видете man strftime)
$ врв (име на процесорот, пид, мем, процесорот #) Тоа го покажува процесот во процесорот според атрибутот пренесен на него. name, pid, mem, cpu го прикажува процесот во позиција # од употребата на процесорот.
$ top_mem (име на процесорот, пид, мем, процесорот #) Исто како и горе, но со меморија
$ вкупно спуштање (Интерфејс) Го прикажува вкупниот износ на преземање за избраниот интерфејс
вкупна сума од $ (Интерфејс) Го прикажува вкупниот износ на поставување на избраниот интерфејс
$ пораст (Интерфејс) Ја прикажува брзината на поставување на избраниот интерфејс
$ upspeedgraph (висина, ширина боја 1 боја 2) Тоа покажува графикон со брзината на поставување на мрежата. Висина и ширина се висината и ширината на графиконот во пиксели. Боја1 и боја2 се градиентните бои што ќе ги земе графиконот, со тоа што бојата 1 е најмногу лево и бојата 2 најмногу десно
$ офсет Да се ​​движи ред во вертикална насока

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ac_2092 dijo

  Одлично !!! 😀

 2.   Жоакин dijo

  Ви благодариме!

 3.   фзета dijo

  Одлично, ви благодарам многу што го споделивте (Y)

 4.   Тесла dijo

  Ова е многу добро. Отсекогаш сум сакал да започнам да создавам сопствен конки бидејќи ги модификував само оние што ги наоѓам.

 5.   marcos dijo

  командува каде ќе биде копчето

  - top_right: Горе десно
  - горе_лево: Горе лево
  - долу_десно: Дното десно
  - долу_лево: Дното лево

 6.   Франко dijo

  Повеќе варијабли .. http://conky.sourceforge.net/variables.html