Изменете го изгледот на Gnome со Gnome-Color-Chooser

Многу пати инсталираме тема Гтк што ни се допаѓа, но со текот на времето откриваме дека има некои детали што не ни се допаѓаат, бојата на менито, големината на иконите, ширината на лентите за движење или работи од тој тип.

En Gnome имаме апликација што ќе ни овозможи, на едноставен и графички начин, да модифицираме многу елементи од нашата тема Гтк, и твоето име е Избор на боја-гном.

Избор на бои на Гном

 

За да го инсталираме, ние користиме Синаптик или во терминал ставаме:

$ sudo aptitude install gnome-color-chooser

Сега треба само малку да играме со поставките и ако ни се допаѓа резултатот, можеме да ги извезуваме поставките во формат .gnomecc.

Ако ни се допаднаа промените и сакаме да се вратиме на почетната конфигурација, ја бришеме конфигурациската датотека:

$ rm ~/.gtkrc-2.0-gnome-color-chooser

а подоцна ја отвораме датотеката .gtkrc-2.0 во нашиот дом и ја елиминираме линијата:

include ".gtkrc-2.0-gnome-color-chooser"

и го рестартираме nautilus:

$ nautilus -q

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Кристијан Дуран dijo

  Говорејќи за модифицирање на изгледот на Gnome, можете ли да ја промените иконата за ѓубре во навигаторот за авант прозорец? Имам Ubuntu 11.04. И јас го користам пакетот Elementary icon (не знам дали треба). Јас ја користам корпата за отпадоци од Avant-Windows-Navigator и програмата не дозволува промена на иконата. АКО иконата е на работната површина, ако можам да ја сменам, темата е во апликацијата

  1.    Едуар2 dijo

   Доковите имаат свои теми, барем тоа е она што јас го паметам за нив, и друг начин би било да ги уредите темите за да промените одредена икона во случај на корпата за отпадоци се 2 икони.

   1.    Кристијан Дуран dijo

    Секако, ја најдов и папката каде што се наоѓаат иконите за трева и папката каде што ја имам инсталирано темата, основната тема, но ниту една од двете страни не е иконата за ѓубре. Тоа е лошата работа 🙁 и не знам како да го поправам тоа. Ниту е леле, но еј, мора да може

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Дали AWN ја користи иконата за ѓубре што е во пакетот со икони што се користи?
     Обидете се со следново ... променете го пакетот со икони или темата што ја користите, затворете и повторно отворете AWN и кажете ни дали иконата промени нешто.

     Со почит

     1.    Кристијан Дуран dijo

      Само што пробав што ме прашавте и да, аун ја користи иконата за ѓубре на темата што се користи

     2.    Кристијан Дуран dijo

      РЕШЕН ПРОБЛЕМ
      Јас користам пакет со икони од основно (babaaa)
      Иконата за ѓубре е СУПЕР СКРИЕНА, тврдоглав, само што започнав да ја проверувам повторно и ја најдов иконата. Значи, го заменив оригиналот со оној што го посакував и тоа е тоа
      Тие мора да бидат продолжение .sgv

      Ви благодариме што помогнавте!

      1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

       Задоволство е да се знае дека на крајот може да го смените она што го сакате дееа
       Поздрав и благодарност што застанавте на


     3.    хотеро dijo

      Не разбирам кур