Изменете го корисничкиот агент во операта (надвор од вообичаеното)

Неодамна елав објасни како да го смените Кориснички агент во Firefox, тука ќе објаснам како да го направам тоа Опера и дека ова исто така ја покажува дистрибуцијата што ја имаме.

Се случува во мојот случај да користам ArchLinux y Опера како главен прелистувач, кога ќе оставам коментар тука <° Linux на пример, пред да ја направам оваа промена, таа излезе како прелистувач што го користам Опера, да, добро таму горе, но како оперативен систем за дистрибуција или GNU / Linux, кога треба да излезам Опера y ArchLinux.

Така, тие можат да ја видат разликата ОВА е коментар со Опера без да ја направам промената што ќе ти ја покажам тука, додека ОВОЈ ДРУГ да, јас веќе ја имав малата промена

Да ја конфигурирате Opera и да ја прикажете како дистрибуција ArchLinux, тука чекорите:

1. Отвораме Опера
2. Во лентата за адреси ставаме - » за: конфиг
3. Openе отвори мени со опции, во лентата за пребарување што ја пишуваме «id»(Без наводници), ќе се покаже следново:

4. Одиме малку надолу додека не го најдеме ова:

5. И таму го ставаме следново:

Opera-Next/12.00-1116 (X11; Arch Linux x86_64; U; en-us) WebKit/532+

6. Потоа мора да ја затвориме и повторно да ја отвориме Opera, подготвена ќе биде направена промената

Ова е да го имаме нашето Кориснички агент целосно прилагодено, како што сакаме, сепак Опера ни нуди неколку предефинирани опции. Тоа е, ако едноставно сакаме да конфигурираме Опера за да изгледа како да пловиме Firefox, нема да мора да поставуваме толку долга или „сложена“ линија.

Еве ги чекорите до конфигурирајте ја Opera како Firefox или Internet Explorer ????

1. Ја отвораме Опера
2. Во лентата за адреси ставаме - » за: конфиг
3. Openе отвори мени со опции, во лентата за пребарување што ја пишуваме «агент»(Без наводници), ќе се покаже следново:


4. Како што можете да видите, посочив број што по дифолт е 1, ако го променат тоа #1 за а #2 тогаш нејзините Кориснички агент ќе каже дека пловат со Mozilla Firefox, ако го променат за А. #3 би Internet Explorer.

И добро, ова беше сè

Секое сомневање или поплака, прашање, идеја, предлог ... дозволете ми да знам

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

37 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   карас dijo

  Операта е одлична, но има нешто што не ми се допаѓа, текстот што го копирате не може секогаш да се залепи во друга надворешна програма. Па, тоа меѓу другото. Како и да е, врвот е ценет

  1.    елав <° Linux dijo

   +1

   Истото се случува со мене и со KZKG ^ Гаара исто така.

  2.    KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

   Да, нели, овој мал проблем е прилично вознемирувачки
   Добредојдовте на страницата

 2.   Карлос dijo

  Ви благодарам, вие сте генијалец, долго време барав вакво нешто.

  Она што го коментираат погоре, ми се чини (и јас велам дека ми се чини) е поправено со UserScript, сигурен сум дека прочитав нешто во форумот за myopera, но денес го барав и не го најдов.

  А, за упатствата, јас не критикувам како го поставивте тоа (всушност ми се допаѓа стилот на кажување како се доаѓа до работите, процесот не гризе), но ако сакате да дадете одредено место, би можеле да кажете дека е копирано и ставете во лентата за адреси ова:

  опера: конфигурација # провајдер | идентификација

  или ова

  опера: конфигурација # Кориснички агент | AllowComponentsInUAStringComment

  Оваа врска се добива со кликнување на малата стрелка под копчето Стандардно веднаш до Помош.

  ПС: Тестирање на техниката, за да видам со кој ОС излегувам. XD

  1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Здраво и ДОБРЕДОЈДОВТЕ на нашата страница

   За она што го зборувате, јас веќе мислам дека ќе го најдам решението.
   Навикнати сме да го залепиме битието [Ctrl]+[V] не добро ... кога копираме нешто во Opera, НЕ можеме да ја користиме оваа комбинација на копчиња за да ги залепиме подоцна во друга апликација, мора да додадеме [Смена]. Тоа е, да копираш нешто во Опера е [Ctrl]+[C] а потоа да го залепите тоа во друга апликација е [Ctrl]+[Смена]+[V] ????

   Seeе видам дали има начин да го смените ова во традиционално хехе, ако има, не грижете се, ќе направам статија тука на страницата во која ќе објаснам сè во многу детали

   За линковите што ги ставивте, леле не сфатив дека може да се користат на овој начин, ви благодарам многу, без сомнение ќе го земам предвид за идните упатства

   Поздрав и милион благодарам за сè, за вашата посета и коментар.
   Добредојдовте уште еднаш

 3.   Едуар2 dijo

  Хахахаха што има во загради во насловот првото нешто што ми падна на ум беа громогласните.

 4.   Госпоѓица dijo

  Тестирање

  1.    Госпоѓица dijo

   не ми успеа… 🙁 [Федора 16]

   1.    Госпоѓица dijo

    повторно

  2.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Обидете се да го ставите ова:
   Opera/11.61 (X11; Fedora x86_64; U; en-us) WebKit/532+

   Запомнете ... ставете ја лентата за филтрирање „isp“ (без наводници).
   Со почит

   1.    Госпоѓица dijo

    Се чини дека веќе ... многу благодарам

    1.    Госпоѓица dijo

     ....

    2.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Не е задоволство да помогнам

 5.   sieg84 dijo

  ОтвориSUSE!

 6.   елефек dijo

  Го споделувам мојот, само изменете го делот applewebkit за да не ја кршите функционалноста со google +

  Opera-Next / 12.00-1116 (X11; openSUSE x86_64; U; en-us) AppleWebKit / 535.1

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Благодарам

 7.   Мигел dijo

  Тестирање!

 8.   хаупер dijo

  Јас користам мобилен опера и во конфигурацијата, ISP-кутијата не е таму ... Кутијата „кориснички агент“ е.
  Покрај тоа, видов дека нумерирањето достигнува седум. Седум е твое по дифолт (мобилен опера 12), 2 и 3, ти рече дека е Firefox и Explorer.
  Некој би го знаел бројот што одговара на сафари за (iphone). Бидејќи многу страници се компатибилни во нивната мобилна верзија за тој прелистувач.

  многу ти благодарам

 9.   Рајонант dijo

  Тестирање на опера од Xubuntu

 10.   Алгабе dijo

  Навистина многу лесно, никогаш не можев да го натерам да работи во Chromer / Chromium

 11.   Блажек dijo

  Ви благодариме, тестирање од Debian.

 12.   дијазепан dijo

  тестирање

  1.    дијазепан dijo

   Има проблем што не можам да го тестирам во конецот на firefox

   1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

    Каков проблем? 🙂

 13.   СантаНАГ dijo

  Подготвени

 14.   b1tblu3 dijo

  Опера !!! Доказ

 15.   пандев92 dijo

  Тестирање

 16.   подбивам dijo

  работи !!! (=

 17.   DMoZ dijo

  Ајде да видиме ...

 18.   Едуардо dijo

  Многу добар придонес, благодарам

 19.   АлонсоСанти14 dijo

  Грација на приход

 20.   АлонсоСанти14 dijo

  Одам во цехарло на мојата машина со лак

 21.   Серхио Лозим dijo

  Тестирање ... 1,2,3 ...

 22.   f3niX dijo

  совршен

 23.   безимени dijo

  Ајде да видиме

 24.   пироо dijo

  Јас всушност барав нешто за старата опера за ова https://blog.desdelinux.net/como-hacer-creer-que-estas-usando-otro-explorador-web/

  Но, бидејќи сме, го пробам она што тие го нудат тука. Ви благодарам

 25.   Charly dijo

  Хола тодос
  Јас користам опера следната на Linux и би сакал да знам како да ја направам стандардна благодарност